English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٩
اخبار > وبینار «اندیشه رسول اعظم، با نگاهی به دیدگاه‌های امام خامنه‌ای» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار «اندیشه رسول اعظم، با نگاهی به دیدگاه‌های امام خامنه‌ای» برگزار شد

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، با همکاری مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای، به مناسبت ایام ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام، نشستی وبیناری با عنوان «اندیشه رسول اعظم، با نگاهی به دیدگاه‌های امام خامنه‌ای» و با حضور اندیشمندانی از ایران، لبنان، سوریه و بحرین برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،ابتدا کلیپی برگرفته از فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی که حاوی سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون شخصیت پیامبر گرامی اسلام بود، پخش شد و سپس عباس خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان ضمن معرفی پیامبر اکرم (ص) به عنوان انسان کاملی که تمام آثار فلاسفه حول محور شخصیت ایشان نگاشته شده است، گفت: حضرت محمد (ص) همان انسان کامل است. پیامبر رحمت، که بدی را با خوبی و مهربانی پاسخ داد.

حضرت محمد(ص)  با کافران با بردباری و مهربانی برخورد می‌کرد و بنیان تمدن اسلامی را با رسالت اسلام پایه‌ریزی کرد و مسیر حضرت موسی و عیسی را تکمیل کرد. حضرت محمد مکتبی را در سیاست، جامعه و اخلاق بر اساس توحید و ایمان و با هدف بنای تمدن اسلامی برای بشریت به ارمغان آورد. آن حضرت پس از جنگ‌های طولانی در طول تاریخ و کشتار پیامبران و اولیا و صالحان توسط کینه توزان و پس از گسترش فساد اجتماعی، اداری و اخلاقی الگوی جامعه نمونه بر روی زمین را محقق کرد.

وی در ادامه با اشاره به کتاب"درس‌های پیامبر اعظم" که بر گرفته از سخنان مقام معظم رهبری در باره حضرت ختمی مرتبت می‌باشد افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: شایسته است زندگی رسول اکرم به صورت میلیمتری مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد چرا که هر لحظه از زندگی آن حضرت، رخداد، درس و تجلیاتی بزرگ از انسانیت بود.

ایشان در ادامه می فرمایند که اگر بر روی شخصیت حضرت رسول اکرم (ص) تمرکز کنیم درس‌های بسیاری را از آن حضرت خواهیم آموخت که برای دین و دنیای ما کافی خواهد بود. این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌های آگاهی بخش است که مربوط به سالهای متمادی است. خواننده این کتاب مفاهیمی درباره وحدت اسلامی برگرفته از شخصیت رسول اکرم و تلاش‌های بی‌وقفه آن حضرت در برابر چالش‌های دوران حیاتش است. آن حضرت الگویی از انسان کاملی که به لطف عقیده و ایمانش می‌تواند بر اوضاع به واسطه بصیرت و بردباری‌اش غلبه و سیطره پیدا کند.

خامه یار در پایان گفت: ما امروز در برابر اهانتی دیگر نسبت به شخصیت حضرت رسول (ص) قرار گرفته‌ایم که از سوی امپریالیسم غربی صادر می‌شود و حاکمان آن این عمل را توجیه و از آن دفاع می‌کنند. در حالی که خواستار احترام به آزادی و اعتقادات انسان‌ها هستند.

وی درپایان سخنان خود گفت:در مقابل این توهین‌ها، رحمت پیامبر و حبیب خدا حضرت محمد مصطفی را یادآور می‌شویم و شخصیت و اخلاق انسان کاملی را یادآور می‌شویم که از او الگو می‌گیریم، بلکه آن حضرت افتخار تمام جهان بوده و باید دنیا ایشان را بشناسد و دنباله رو آن حضرت باشد. زیرا دینی را که حضرت محمد به آن مبعوث شد تا آن را کامل گرداند همان دین خدا، دین توحید و تسلیم در برابر خداوند و اسلام بود.

سپس حجت‌الاسلام والمسلمین نبیل الحلباوی، عضو مجمع جهانی اهل بیت از سوریه، با قرائت سروده‌هایش در ستایش از پیامبر اسلام، سخنان خود را آغاز کرد و گفت: با توجه به قرآن کریم که محور تمام مسلمانان است،می‌توان صفات شخصیت پیامبر اکرم را دریافت و ترسیم نمود. خداوند پیامبر اکرم را تجلی رحمانیت و رحیمیت معرفی می‌کند که این تجلی در ادامه تجلی صفات رحمانیت و رحیمیت خداوند است. از سویی، پیامبر اکرم برای تمام خلقت مبعوث شده است (صفت رحمانیت) و از سوی دیگر نسبت به مؤمنان مهربان(صفت رحیمیت) است.

حلباوی در ادامه به بیان صفات دیگری از پیامبر اکرم در قرآن کریم اشاره کرد و افزود: خداوند به جان پیامبر اکرم در قرآن کریم قسم یاد کرده است در صورتی که به جان هیچ یک از پیامبران دیگر قسم یاد نکرده است (لعمرک انهم فی سکرتهم یعمهون) به جانت قسم آنها در مستی خود سرگردانند. همچنین خداوند به ما می‌آموزد که پیامبر اکرم را تعظیم کنیم زیرا آن حضرت را با خطاب "یا ایها الرسول" و"یا ایها النبی" مخاطب قرار داده است در صورتی که پیامبران گذشته را با نام آنها مورد خطاب قرار داده است، مانند: یا ابراهیم، یا نوح،یا یحیی، یا موسی، یا عیسی و... .

وی در ادامه به بیان صفات دیگر رسول اکرم در قرآن کریم پرداخت و گفت: خداوند به ما دستور داده تا از پیامبر اکرم اطاعت کنیم و اطاعت آن حضرت را در راستای اطاعت از خویش عنوان کرده است. (و من یطع الرسول فقد اطاع الله) کسی که از پیامبر اطاعت کند از خداوند اطاعت کرده است. همچنین دستور به محبت و دوست داشتن آن حضرت و اهل بیت ایشان داده است.

حلباوی در پایان به این نکته اشاره کرد که اصحاب پیامبر اکرم نیز در قرآن مورد اولویت قرار گرفته‌اند و از سوی دیگر خداوند بر بُعد بشری آن حضرت تأکید نموده و ایشان را به عنوان ثروت واقعی جهان و قرآن مجسم و ناطق که برای همگان مبعوث شده است معرفی می‌کند.

سرکیس ابو زید، نویسنده و پژوهشگر مسیحی نیز ضمن اشاره به نقش پیامبر اعظم در توسعه و گسترش تمدن اسلامی، گفت: رفتاری را که هم اکنون از سوی غرب در قبال شخصیت رسول اسلام، شاهد هستیم، باعث تحریک احساسات مسلمانان جهان شده و رفتاری تروریستی نسبت به مقدسات مسلمانان به شمار می‌رود.

وی افزود: شخصیت رسول اکرم فراتر از این است که بخواهد با اهانت دیگران لکه‌دار شود، زیرا ایشان نقش مهمی در بنای تمدن بشری و انسانی ایفا نمود و جنگ‌های خونین جهان را به گفتگو و ساختن جوامع متمدن تبدیل کرد.

سرکیس ابوزید به بیان دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره پیامبرعظیم الشأن اسلام پرداخته و گفت:  امام خامنه‌ای همگان را به گفتگو جهت شناخت حقیقت اسلام دعوت نموده تا با واقعیت اسلام را آن گونه که هست و بدون توجه به گرایش‌های سیاسی آشنا شوند. چرا که مشکلات کنونی بشریت را ناشی از عدم شناخت حقیقت یکدیگر می‌دانند. رهبر انقلاب اسلامی ایران همچنین از جوانان غرب خواسته است تا اسلام را از منابع صحیح و درست آن بشناسند چرا که غربی‌ها مانع پیشرفت مسلمانان بوده و با پرورش تروریسم به نام اسلام، قصد مخدوش کردن چهره تابنده اسلام و زشت جلوه دادن آن را دارند. از سوی دیگر ایشان خواستار برقراری ارتباط فرامرزی با دیگران جهت درک درست از یکدیگر و حل مشکلات از طریق عقلانیت هستند، زیرا رسالت اسلام، رسالت وحدت است و کسی در این میان مسلمان کردن دیگری و جلب حمایت آنها را نداشته و هدف معرفی واقعی دیدگاه صحیح اسلام به دیگران است.

سرکیس ابو زید در پایان گفت: چالش‌های امروز جهان، سوء استفاده از جنگ‌های مذهبی و دینی بوده تا نظام سرمایه‌داری غربی بتواند بهره‌های اقتصادی خود را ببرد. اما در حال حاضر و پس از انتخابات اخیر آمریکا، چهره واقعی نظام سرمایه داری و دموکراسی غرب بر همگان نمایان شده است و ناتوانی آنها در مهار فساد و حل مشکلات داخلی روشن شده است.

سپس حجت‌الاسلام صلاح مرسل، پژوهشگر مسائل اسلامی از بحرین، به اهانت اخیر فرانسه تحت پوشش آزادی بیان اشاره نموده و گفت: مناسبت ایام ولادت امسال با سال گذشته با توجه به اهانتی که همزمان با این مناسب صورت گرفت تفاوت می‌کند. ما باید به بررسی ریشه‌های این اهانت و عوامل آن بپردازیم. اگر به تاریخ صدر اسلام تاکنون نظری بیفکنیم خواهیم دید که از همان آغاز بعثت نبی مکرم اسلام مورد هجمه مشرکین و کفار قرار گرفت و اهانت به شخصیت ایشان در ابعاد مختلف صورت گرفت و ایشان را مجنون، ساحر و ... لقب می‌دادند. پس از هجرت نیز یهودیان دشمنی خود را با آن حضرت با دادن القاب زشت و اهانت به آن بزرگوار نشان می‌دادند.

وی افزود: تأثیری که شخصیت پیامبر اکرم در جهان بر جای گذاشته و در حال گسترش نیز می‌باشد، باعث شده تا غربی‌ها به بهانه آزادی بیان و با هدف تخریب شخصیت آن حضرت چنین اقدامی کنند. تروریسم را نیز با نام اسلام تربیت و با هدف مخدوش کردن چهره نورانی اسلام در میان مسلمانان وارد کردند و این امر جنایتی در حق عدالت و تاریخ به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام صلاح مرسل در پایان گفت: این اهانت‌ها تازگی نداشته و از صدر اسلام تاکنون نه تنها برای پیامبر ما، بلکه نسبت به تمامی پیامبران گذشته نیز وجود داشته است و هدفش جلوگیری از ادامه حرکت مسلمانان در مسیر پیامبر گرامی اسلام است؛ چرا که آن حضرت در دلها نفوذ کرده و ملتها را تسخیر نموده و مرزهای جغرافیایی را در نوردیده است لذا همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: آنها با چنین اقدام‌هایی قصد دارند اذهان عمومی مردم غرب آسیا را از توطئه‌ها و نقشه‌هایی که برای این منطقه در حال ترسیم و کشیدن آن هستند منحرف کنند و ما باید در این باره هوشیار باشیم.

در این نشست، زهرا نهاوندی عضو مجمع زبان و ادبیات عرب از مؤسسه دائرة المعارف اسلامی، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، پیامبر اکرم را پیامبر تمام بشریت معرفی نمود و گفت: پیامبر اکرم، پیامبر رحمت برای تمام جهانیان بود و نه تنها مسلمانان؛ و شعار آن حضرت در روز فتح مکه نیز  به عنوان "روز رحمت" و نه روز انتقام معرفی شد.

وی با اشاره به اهانت اخیر دشمنان اسلام در غرب به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام افزود: در ادبیات اسلامی چه در گفتار پیامبر گرامی اسلام و چه از زبان امیرمؤمنان، اشاره به ممنوعیت توهین کردن و ناسزا گفتن دارد. لذا مسلمانان ضمن رعایت ادب باید در برابر این اقدام موهن بایستند و شخصیت پیامبر را آن گونه که هست معرفی کنند.

نهاوندی در پایان گفت: بشریت کنونی در حال حاضر بیش از گذشته درگیر مشکلات عدیده‌ای است که دشمنان اسلام در این میان در حال اسلام ستیزی هستند و مراکزی را جهت ایجاد فتنه میان مسلمانان تحت پوشش آزادی بیان تأسیس کرده‌اند و با سوء استفاده از آزادی بیان و مبارزه با تروریسم با دشمنی به اسلام برخاسته‌اند و با حمایت از گروههای تروریستی قصد مخدوش نمودن چهره نورانی اسلام را دارند و ما شاهد محکومیت اقدام‌ها و اهانت‌ها از سوی تمام مراکز اسلامی اعم از احزاب، جمعیت علمای مسلمان در الازهر و دیگر مراکز دینی در جهان اسلام هستیم. لذا وحدت اسلامی میان آحاد مسلمانان مرکز ثقل مبارزه با اسلام ستیزی و دفاع از حریم پیامبر و مقدسات اسلام به شمار می‌رود.

در پایان دکتر خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان به سئوالات برخی از حاضران در این نشست پاسخ داد.مجری نشست با نویسنده فلسطینی دکتر مصطفی اللداوی بود.

انتهای پیام/م


٠٩:٥٤ - 1399/08/22    /    شماره : ٧٥٩٨٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.