English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
اخبار > قدردانی آكادمی جهانی علمايی مريمی واتيكان در لبنان از رایزنی فرهنگی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

قدردانی آكادمی جهانی علمايی مريمی واتيكان در لبنان از رایزنی فرهنگی ایران

آكادمی جهانی علمايی مريمی واتيكان در لبنان با اهدای لوحی، از اهتمام رایزنی فرهنگی ایران به جهت تعاملات و همکاری‌های سازنده در عرصه‌ فرهنگی، فكری و گفتگوی اديان تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابه دعوت سيدعلی قاسم، ریيس مركز گفتگوی اديان و فرهنگ‌ها در لبنان، مراسم تقدیر از عباس مرتضی، وزير فرهنگ لبنان و عباس خامه‌یار، رايزن فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در لبنان به منظور موفقيت چشمگير در عرصه فرهنگی، فكری و گفتگوی اديان برگزار شد.

در اين مراسم كه با حضور عده‌ای از شخصيت‌های علمايی و فكری مسلمان و مسيحی در منطقه «تمنين بقاع» صورت گرفت، كشيش وسام ابو ناصر، ریيس آكادمی جهانی علمايی مريمی در واتيكان در سخنانی، نقش وحدت‌گرايانه رايزنی فرهنگی كشورمان را ستود و نامه تشكر و قدردانی این آكادمی را خطاب به نماینده فرهنگی کشورمان قرائت كرد.

در اين نامه آمده است: «آن چه كه بيش از هر چيز ديگر در روابط بين ملت‌ها و كشورها توجه ما را به خود جلب کرده، تبادل سفرا و نيروهای ديپلماتيك است تا بتوان امكان برقراری ارتباط سياسی و اقتصادی هميشگی، نزديك و سريع ميان نظام‌های اين كشورها، ايجاد کرد. اما جمهوری اسلامی ايران، مؤسسه‌ای به نام رايزنی فرهنگی در سفارتخانه‌های خود ايجاد کرده است، زيرا بر اين باور است كه تبادل فرهنگی ميان ملت‌ها كمتر از ديگر انواع روابط نیست. بنابراين ما در مركز علمايی مريمی، گفتگوی ميان اديان در لبنان، از طريق اين جملات، قدردانی فراوان خود را نسبت به اتخاذ اين روشی كه همه را گرد هم جمع می‌كند و مانع تفرقه می‌شود و مفاهيم و معارف را رشد و توسعه می‌بخشد و به شناخت ملت‌ها نسبت به يكديگر عمق می‌بخشد و روابط ميان آنها را تحكيم می‌بخشد، بيان و اعلام می‌داريم. اميدواريم ارتباط فرهنگی و برادرانه گسترش و تقويت يابد و خداوند را به جهت فعاليت‌هايی كه انجام می‌دهيد و تلاش‌های ازجمند و خيرخواهانه‌تان سپاس می‌گوئيم».

در ادامه این مراسم، خامه‌يار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان پس دريافت اين تقديرنامه، گفت: اين همان فضايی است كه ما به اصول آن و به رغم برخی اختلافات سياسی در گفتگوی ميان اديان، پایبند هستيم.

وی ادامه داد: ما به تازگی آيت الله تسخيری، يكی از شخصيت‌های برجسته و شاگردی از شاگردان اين مكتب را از دست داده‌ايم. اين همان باوری بود كه از همان آغاز انقلاب اسلامی بر آن بوديم، زيرا انقلاب اسلامی در اصل انقلابی فرهنگی بود و به اين سبب كه به انقلاب «كاست» معروف شده بود.

خامه‌يار افزود: در آن زمان كه اينترنت وجود نداشت، نوار كاست نقش مهمی در رساندن پيام به مردم ايفا می‌کرد و اين نشان دهنده پيام فرهنگی است كه اين انقلاب در بر داشت و يكی دیگر از آنها، گفتگو با تمام جريان‌ها بود.

وی ضمن تشریح فعالیت‌های مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان کرد: گفتگوی ميان اديان، باور و ايمان ماست و در همين مسير، گام بر می‌داریم.

وزير فرهنگ لبنان هم در سخنرانی خود، از فعاليت‌های رايزنی فرهنگی ایران در لبنان قدردانی کرد و آن را گامی بلند در توسعه و گسترش روابط فرهنگی ميان دو كشور دانست.

انتهای پیام/ص


٠٧:٠١ - 1399/08/26    /    شماره : ٧٦٠١٢١    /    تعداد نمایش : ٤٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.