English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

واکنش مسلمانان هند به اهانت به پیامبر(ص) در فرانسه

در پی اظهارات توهین آمیز اخیر مکرون رییس جمهور فرانسه مبنی بر حمایت از اقدامات توهین آمیز علیه  ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) توسط روزنامه‌های فرانسه به بهانه آزادی بیان، مسلمانان هند نیز همچون مسلمانان دیگر نقاط جهان این اقدام را محکوم کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،به نقل ازرایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی ،در پی اظهارات توهین آمیز اخیر مکرون رییس جمهور فرانسه مبنی بر حمایت  از اقدامات توهین آمیز علیه  ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) توسط روزنامه های فرانسه به بهانه آزادی بیان، مسلمانان هند نیز همچون مسلمانان دیگر نقاط جهان به تجمعات اعتراض آمیز خود  این  رفتار وسخنان توهین آمیز  رییس جمهور فرانسه  به پیامبر اکرم ص را محکوم کردند وبدان واکنش نشان دادند. در این اعتراضات مسلمانان با به آتش کشیدن پرچم فرانسه و تصویر مکرون  ، خواهان  ممنوعیت خریئ واستفاده از تولیدات فرانسه در هند شدند.

حمایت دولت هند از موضع مکرون

سخنگوی وزارت امورخارجه هند طی سخنانی رسما از موضع توهین آمیز مکرون رئیس جمهور نسبت به توهین به پیامبر ص حمایت کرد و آن را بخشی از فرایند دموکراسی و آزادی بیان بر شمرد. برخی دیگر از مقامات بلند پایه هند نیز در تویت های منتشره ،ضمن حمایت از موضع مکرون ،واکنش های مسلمانان در این خصوص را نشانه ای از عکس العمل های افراطی و خشونت آمیز برشمردند واز دولت هند خواستند تا از آنچه که حق آزادی بیان ومطبوعات خواندند حمایت نمایند.این موضعگیری رسمی دولت هند در حمایت از اظهارات توهین آمیز رئیس جمهور فرانسه موجب اعتراض برخی چهره های اسلامی وغیر اسلامی در هند گردید. 

واکنش های اعتراض آمیز مسلمانان هند در برابر اظهارات توهین آمیز مکرون

در فضای مجازی و رسانه ها

مسلمانان علاوه بر تظاهرات اعتراض آمیز در شهرهای هند از جمله دهلی  ، موجی از اعتراضات را در فضای مجازی نیز براه انداختند . مسلمانان هند  با محکوم کردن بیانیه ی رییس جمهور فرانسه در حساب های فردی و شخصی فیس بک و واتساپ خود نوشتند: رییس جمهور فرانسه احمق است ، مخ ندارد ، قابل لعن است ، مردم فرانسه باید او را از سمت خود برکنار بکنند.همچنین برخی از شعرای اردو زبان هند  در مذمت رییس جمهور فرانسه اشعاری سروده اند و او را شیطان زمان نامگذاری کرده اند. تولید ونشر انواع  کارتن از رئیس جمهور فرانسه وانتشار  روی فیس بک و واتساپ پست کرده اند، و این روند هنوز هم ادامه دارد.همچنین طی روزهای گذشته حجم عظیمی از مطالب در شبکه  گروهها و حسابهای اجتماعی فیس بک و واتساپ با  اشتراک گذاشتن پیامهای زیادی مانند: زندگی نامه پر از خشونت و  فساد  رییس جمهور فرانسه، به واکنش در برابر سخنان وی پرداختند .

برخی شبکه های مجازی فعال در یوتوپ ، همانند  میدیا اسار ورلد که نزدیک یک میلیون بیننده دارد و شبکه رضا گرافی که بالای چهارهزار بیننده دارد ضمن اختصاص دادن یک برنامه کامل راجع به همین موضوع بیانات ماکرون رییس جمهور فرانسه را یک رفتار غیر انسانی و غیر اخلاقی خواندند و آنرا به شدت محکوم کرده اند و از جامعه اسلامی خواستند ضمن حفظ بیداری خود نسبت به اسلام و  حضرت محمد مصطفی(ص) ، از خرید و فروش تمام کالاهای  فرانسه به نشانی ابراز انزجار و برائت خود نسبت به بیانات ماکرون خودداری نمایند . برخی از شبکه های تلویزیونی  محلی نیز این  رفتار ماکرون در قبال مقدسات مسلمانان را اشتباه دانستند و در همین رابطه  مصاحبه هایی با  برخی از شخصیتهای اسلامی از  نقاط مختلف کشور هند منتشر کرده اند که همه آنها اظهارات  ماکرون را محکوم کردند ..

 روزنامه های اردو زبان نیز همانند "راشتریه سهارا اردو" و" صحافت "و" انقلاب" و"صدای راست " و" اخبار مشرق" با انتشار  بیانات برخی از شخصیتهای دینی و همچنین تصاویر اعتراضات مردمی مسلمانان هند ،اظاهرات  ماکرون را محکوم کردند.  روزنامه انقلاب در قسمت اخبار عالم تصاویری از اعتراضات مسلمانان در محکومیت اظهارات مکرون در  تهران و در داکا ، و همینطور عکس العمل  دیگرمسلمانان جهان درپاکستان ،عراق ، ترکیه  ، عربستان سعودی ، لبنان و فلسطین منتشر کرد و گزارش داد  پارلمان  پاکستان و ایران بر علیه ماکرون لوایح  قانونی را تصویب کرده اند . و  پاکستان، سفیر خود را از فرانسه فراخواند و مردم  مغازه ها از مواد غذایی فرانسه خالی کردند .

روزنامه اخبار مشرق در 29اکتبر2020م 5 سه مقاله را به عنوان "فرانسه و جهان اسلام"  اثر: دکتر عبید الرحمن ندوی؛ و "کسی که انسانیت  به افتخار می کند" اثر: عارف عزیز از بوپال؛ و "فرانسه-داستان ظلم کشور دشمن کشورهای اسلامی" اثر: محمد هاشم اعظمی مصباحی چاپ کرده است.

در این مقالات آمده است که شروع جسارت به پیامبر ص از طریق تصاویرکارتون  ابندا توسط یک استاد  دانشگاه آغاز و  با بریدن  سر  او پایان یافت ولی پلیس فرانسه به جای دستگیری، شاگرد جوان  را در مکان حادثه به قتل می رساند. و بعد دولت و رسانه های فرانسه این حادثه را  به مذهب اسلام نسبت داده و اذهان عموم مردم را برعلیه اسلام و مسلمین شورانیده و سپس با حمایت ماکرون رییس جمهور فرانسه همان عکس/کارتن مورد اختلاف را بر دیوارهای اداری و منازل مسکونی دولتی  چسبانده اند که نشان دهنده ذهنیت پرخاشگر و مغرضانه دولت  فرانسه نسبت به اسلام است و تحریک افراد ساده لو  فرانسه بر علیه اسلام و مسلمانان ساکن در فرانسه است و در واقع، همین امر اتفاق هم افتاد.

و در مقاله  دیگر آمده است که کسی که نام او بر آسمان عرب درخشید و با خوش رفتاری او دور جاهلیت  پایان  یافت و تمام اختلافهای منطقه ای و قبیله ای برای همیشه فرو نشست و یک انقلاب اندیشه و رفتار را بوجود آورد نام گرامی او محمد(ص) است. فرق ایشان با هادیان دیگر ملت ها این بوده که آنها رفتارشان با گفتارشان فرق می کرد ولی  در سیرت این حضرت(ص)   رفتار او با گفتارش  مطابق بوده است، به همین سبب پس از گذشتن 1400سال شخصیت او امروز هم برای جهانیان نمونه و ایده ال است.

نویسنده دیگری در مقاله خود نوشت ؛  اگر شما تاریخ قرن 18 تا قرن20 فرانسه را مطالعه کنید می بینید فرانسه همیشه در صدد ابراز دشمنی خود با اسلام و پیامبر(ص) بوده است،به همین سبب، صد سال پیش در زمان خلافت عثمانی برنامه تاتر بازی را آماده کرده که در آن نیز توهین به اسلام و ساحت پیامبر(ص)به وضوح تصویر کشیده بود ولی به خاطر مخالفت شدید و اعلام جنگ توسط خلافت عثمانیه برنامه تاتر کنسل شد باز دوباره در سال 2003م سپس در سال2015م و باز در ماه سپتامبر 2020م همان اشتباهات گذشته خود را تکرار کرده است.ولی مایه تاسف  است که سران کشورهای معروف اسلامی ساکت هستند وهیچ عکس العمل مناسبی تا اکنون نشان ندادند که این خودش کمال بی حیایی و بی غیرتی آنها را نشان می دهد و متاسفانه عدم وجود وحدت در صفوف اسلامی سبب شده است که دشمنان اسلام جسورتر و پر روتر بشوند.بنابراین، باید وحدت خودمان را حفظ بکنیم تا بصورت یکپارچه در برابر دشمنان اسلام موضع بگیریم و دیگر کسی نتواند چنین جسارتی را تکرار بکند..خلاصه این که رفتار ماکرون خشم مسلمانان جهان  را بیشتر کرده است و تا فرانسه از این رفتار خود عذر خواهی نکند، نفرت و انزجار مسلمانها دربرابر فرانسه فرو نخواهد نشست.

موضعگیری شخصیت های مسلمان شیعه وسنی هند

واکنش شدید دارالعلوم دیوبند  به  بیانات رییس جمهور فرانسه

ابوالقاسم نعمانی  مفتی دارالعلوم دیوبند در سخنانی  در اعتراض به موضعگیری مکرون اظهار داشت  : طراحی کارتون پیامبر عظیم‌الشان اسلام و حمایت رییس جمهور فرانسه از این اقدام  قلب  میلیون ها مسلمان را جریحه دار کرده است و این رفتار مغایر با آزادی وحقوق بشر مورد ادعای آنان بوده و به شدت محکوم می‌شود. وی در ادامه گفت: این آزادی بیان و آزادی ابراز اندیشه نیست بلکه نشانه دشمنی غرب نسبت به اسلام، افول فرهنگ و از  دست دادن  اخلاق وشرافت انسانی در غرب است . رفتار دوگانه غرب یک واقعیت تاریخی است بنابراین، وظیفه اسلامی تمام مسلمانان جهان این است که در قبال این نوع حرکتها با حفظ وحدت موضعی واحد واستوار داشته باشند واقدامات مناسبی را در کشورها تصویب نمایند، و این مساله را در سطح بین المللی مطرح نمایند تا راه اهانت به مقدسات هر مذهب بسته بشود.وی افزود: کشورهای عربی ، سازمان کنفرانس اسلامی ، و کشورهای دیگر اسلامی باید   از طریق دیپلماتیک واکنش نشان داده  و  اقدامات محدود کننده همکاری های تجاری با فرانسه را در دستور کار خود قرار دهند .چرا که  دفاع از  حرمت رسالت وظیفه شرعی تمام مسلمان است و حکمرانان اسلامی در قبال آن نزد خداوند مسوول خواهد بود. وی افزود:  مسلمانان  به  پیامبر اسلام(ص) خیلی ارادت دارند و محبت می ورزند و در مقابل نیز هرگز راضی نیستند به مقدسات هیچ ملت و مذهب دیگری اهانت شود.ایشان خطاب به دولت هند گفت:کشور هند گهواره تمدنها و گلدسته ملیتهای مختلف است بنابراین، دولت  باید احساسات مسلمانان را درک نموده و موضع خود در این باره اصلاح نماید  و برای تدوین قوانین  درخصوص احترام به مقدسات دینی و مذهبی در سازمان بین الملل تلاش نماید. (روزنامه سچ کی آواز،ص7، در 29اکتبر2020م)

ارسال یادادشت  به رییس جمهور هند

موسسه " آل اندیا متحده محاذ" در پی  اهانت به پیامبر اسلام(ص) توسط رییس جمهور فرانسه  طی طوماری اعتراض  مسلمانان هند را از طریق شهردار مظفرنگر به رییس جمهور هند ارسال کرده است.در این طومار  آمده است  انتشار کارتون پیامبر اسلام(ص) در روزنامه فرانسه و حمایت رییس جمهور آن کشور از این گونه رفتارها بسیار قابل نکوهش و مذمت است زیرا   با احساسات دینی مسلمانها بازی شده است. یک مسلمان همه چیز را می تواند متحمل شود ولی اهانت به ساحت مقدس پیامبر(ص) را هرگز تحمل نخواهد کرد.به همین سبب کشورهای اسلامی هرگونه روابط وتعامل شان را با کشور فرانسه  قطع  کنند. آل اندیا متحده محاذ از دولت هند تقاضا دارد که در برابر رفتار رییس جمهور فرانسه موضعگیری نماید  و روابط و قرارداد خود را با شرکت های فرانسوی لغو کند. (روزنامه سچ کی آواز،ص7، در 29اکتبر2020م)

- مولانا محمود مدنی ؛  دبیر کل جمعیت علمای هند نیز در پی اظهارات توهین امیز  رییس جمهور فرانسه درباره توهین کنندگان به ساحت پیامبر اسلام(ص) ضمن  اتخاذ موضع شدید و ابراز نگرانی از اینگونه اقدامات اظهار داشت : رفتار رییس جمهور فرانسه یک نوع رفتار تروریستی است. و حالا زمان آزمایش صبر مسلمانها است. همه ما می دانیم که جهان برای آزادی بیان و اندیشه یک سری محدودیتها   قایل شده است نه این که هر کس هر چه را بخواهد درباره هرکسی بگوید و یا بنویسد. بنابر این، هیچ کس حق ندارد از آن مرز تجاوز بکند. وی افزود: جهان بین دو گروه تقسیم شده است :مذهبی و غیر مذهبی. به همین سبب، حالا وظیفه مذهبی های مسیحی  است که در قبال این نوع برخوردها و رفتارها موضع شان را نشان بدهند و او را محکوم بکنند. وی پیامبر گرامی(ص)  را نمونه ای   اخلاقی و رفتاری برای همه ملت ها در هر زمان خواند که خداوند او را رحمه للعالمین لقب داده و همه حتی مشرکین مکه نیز او را از نظر رفتاری قبول داشتند . وی افزود ؛ آرای مختلفی از محققین غیر مسلمان در صفحات تاریخ مبنی بر عظمت و شخصیت آفاقی و اخلاقی پیامبر(ص)ثبت شده است. بنابراین، هیچ عاقلی و منصفی چنین توهین ها و  رفتاری را قبول نخواهد کرد چون   چنین رفتارهایی احساسات مردم را جریحه دار می کند  و اختلاف شدید در جامعه بروز و ظهور پیدا می کند و در نتیجه ناامنی جهانی به وجود می آید.کشورهای اسلامی و ملت های جهان باید در قبال این گونه رفتارها واکنش نشان بدهند وموضع بگیرند و جلوی این جور کارها را بگیرند.وی در ادامه گفت: مسلمانان در چنین شرایطی باید حسن تدبیر  نشان بدهند و با   حکمت این گونه شایعات بر علیه اسلام و بنیانگزار اسلام و مسلمان را پاسخ بدهند.(روزنامه اخبار مشرق،ص7، در 29اکتبر2020م)

-مولانا عمرین محفوظ رحمانی دبیر مسلم پرسنل لابورد و دبیر فعالیت های فضای مجازی مسلم پرسنل لا بورد  نیز طی اظهاراتی اعلام کرد: به دلیل رفع سوء تفاهم‌ها و باخبر ساختن جهانیان از شخصیت پیامبر اکرم(ص) شعبه فعالیت‌های مسلم پرسنل لا بورد قصد دارد در ماه ربیع الاول که ماه منتسب به پیامبر اکرم(ص) است، آموزه ها و سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) را از طریق فضای مجازی توسعه و گسترش دهد تا خوانندگان به  شخصیت پیامبر گرامی(ص) به آسانی دسترسی پیدا بکنند. (روزنامه اخبار مشرق،ص7، در 29اکتبر2020م)

 

-مفتی محمد منظر حسن خان اشرفی طی پاسخ به استفتایی در خصوص جواز قتل  توهین کننده  به ساحت پیامبر گرامی(ص) پاسخ داد که بر اساس احکام اسلامی توهین کننده به پیامبر مهدورالدم می باشد .دبیر کل علما کونسل طی نامه ای به  رییس جمهور فرانسه و ریاست جمهوری هند مراتب اعتراض مسلمانان هند را به این اظهارات توهین آمیز ابراز داشته و یاداورشد عموم مسلمانان هند خواستار مجازات سختی برای عاملین به اینگونه رفتارهای توهین آمیز به ساحت پیامبر ص هستند . (روزنامه انقلاب،ص3،در 27اکتبر 2020م

-سید سعادت الله حسینی ؛  امیر جماعت اسلامی هند نیز با صدور بیانیه ای اظهارات  ایمانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه را به شدت محکوم کرد و گفت: او به عادت اسلام هراسی گرفتار شده است وناکامی  وی در بخش های مختلف در دولت فرانسه یکی از عوامل رو آوردن وی به اینگونه حاشیه سازی هاست چرا که وی چون  نمی تواند در برابر برخی مشکلات و ضعف ها مقاومت بکند و به سوالات احزاب مخالف سیاسی د و به مردم پاسخ بدهد وکشور را از مشکلات کرونا  نجات بدهد، به ناچار دست به چنین اقدامی زده است.وی همچنین  افزود: اسلام نیز آزادی بیان را قبول دارد ولی برای آن حدود و شرایطی  قائل است  و به هیچ کس اجازه نمی دهد که راجع به هر کسی هر چه دلش خواست بگویید ، اسلام به مقدسات هر مذهب احترام می گذارد و به کسی هم حق نمی دهد که به مقدسات اسلامی   اهانت بکند و یا با احساسات مذهبی یک فرد بازی کند.بنابر این ،فرانسه  از مقوله آزادی بیان سوء استفاده  کرده و موضعگیری های مکرون  یک کار غیر عاقلانه وجاهلانه ای است که منجر جریحه دار شدن احساسات مسلمانان شده است .وی در این بیانیه افزود ؛  اگر کسی با فردی و یا با اندیشه ای  اختلاف دارد،می بایستی  از راه استدلال و منطق وارد می شود نه اینکه با رفتارهای عامیانه   و شیوه های غیرمنطقی آنهم توسط کشوری که خود را مهد تمدن وآزادی می داند اینگونه به توهین مقدسات دیگران بپردازد .وی از مکرون خواست  به جای اسلام ستیزی و توهین به مقدسات مسلمانان  به واقعیت ها توجه کند و کاری نکند که وجهه فرانسه در جهان خراب بشود. وی همچنین از دولت هند خواست  که با مسئولین  فرانسه صحبت کند و نگذارد که همچنین رفتارهایی  تکرار شود. (رک: روزنامه صحافت،ص8،در 27اکتبر2020م)

-حجة الاسلام و المسلمین مولانا سید کلب جواد نقوی از رهبران شیعه هند و امام جمعه شهر لکهنونیز طی مصاحبه با یک شبکه محلی ضمن محکومیت شدید اظهارات  ماکرون رییس جمهور فرانسه آنرا غیر منطقی خواند و افزود:ماکرون با این کار، درماندگی  خود و کشورش را نشان داده است و به نظر می رسد پشت اینگونه اقدامات  اندیشه صهیونیستی وجود دارد .

-حجة الاسلام و المسلمین مولانا سید محسن تقوی امام جمعه مسجد جامع شیعه در دهلی نیز  در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در دهلی گفت: ماکرون از کشور هم جوار خود پیروی کرده ولی عبرت نگرفته است،چند سال پیش کشور دانمارک همچنین اشتباهی را مرتکب شد و چوبش را نیز خورد ولی دیگران از آن عبرت نگرفتند، ما نیز در آینده نزدیک پیشرفت اسلام و گرایش  چشم گیر مردم فرانسه به اسلام را   شاهد خواهیم بود. ماکرون با این اظهارات  خود سعی کرده است صهیونیست ها و ابرقدرتها را راضی نگاه دارد  و از راه  توسعه اسلام هراسی که بزرگترین چالش  در اروپا و غرب به شمار می رود مردم عادی را نسبت به اسلام و مسلمین تحریک نماید  تا مانع از گرایش آنان به اسلام شود.وی  از مسلمانها خواست که برای مقابله با ایمگونه اقدامات دولت فرانسه ضمن تقویت انسجام و وحدت خود در پاسداری از حرمت پیامبر (ص) ؛ از خرید و فروش کالاهای فرانسوی خود داری نمایند تا  دشمن بار دیگر جرات تکرار اینگونه اعمال را بخود ندهد.

-حجه الاسلام و المسلمین مولانا سید صفی حیدر دبیر کل سازمان تنظیم المکاتب لکهنو نیز طی سخنانی در مراسم مسجد جامع شیعه در شهر سهارنپور  که با حضور شخصیتهای علمی و فرهنگی منطقه و در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه برگزار شده بود اظهار داشت : قدرتهایی که با اسلام دشمنی دارند در صدد گمراه ساختن جوانهای ما هستند .ما در قبال فرزندان مان وظیفه بزرگی داریم بنابراین،باید آنان را با دین و آموزه های پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بیشتر انس بدهیم تا بتوانیم آن دسته از افرادی را که به دنبال اسلام هراسی هستند آنها را ناکام و تضعیف بکنیم.   (رک: روزنامه راشتریه سهارا اردو،ص6،در 27اکتبر2020م)  

انتهای پیام/م

 


٠٨:٠١ - 1399/08/08    /    شماره : ٧٥٩١٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
نشست مجازی اختتامیه دوره های آموزش آنلاین زبان فارسی درلاهور
مسابقه عکس اینستا گرامی «ایران امروز»
تسلیت وابسته فرهنگی کشورمان درپی درگذشت رهبر شیعیان هند
صادق المهدی و احترامی که برای انقلاب ایران قائل بود
دوره مقدماتی زبان فارسی در دانشگاه پانتئون
دفتر دوم مثنوی معنوی مولانا به زبان گرجی منتشر می‌شود
رونمایی از تازه‌های نشر رايزني فرهنگي ايران در دهلي‌نو
طرح ابتکاری رایزنی فرهنگی ایران مورد توجه یونانیان قرار گرفت
ابراهیمی‌ترکمان درگذشت رهبر شیعیان هند را تسلیت گفت
بررسی «نقش علامه محمد اقبال در روابط ایران و پاکستان» در لاهور
انتشار مقاله «چه موقع جهان نادیده گرفتن بی‌عدالتی‌های غزه را متوقف می‌کند؟»
شرح «اعمال حج و ماه ذی‌الحجه در اسلام» در بنگلادش
تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در رادیو شش تونس
جامعه مسلمان هند همدلی و یکپارچگی خود را افزایش دهند
برگزاری وبینارهای منطقه‌ای گفت‌وگوی ادیان در زمینه گسترش صلح
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.