منو اصلی
اخبار > برگزاری اولین دور گفت‌وگوی دینی ايران و بلاروس


  چاپ        ارسال به دوست

در جریان بازدید از دانشکده الهیات بلاروس بررسي شد؛

برگزاری اولین دور گفت‌وگوی دینی ايران و بلاروس

در راستای آماده‌سازی مقدمات برگزاری اولین دور گفت‌وگوی دینی بین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و دانشکده الهیات بلاروس، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس از این دانشکده بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای آماده‌سازی مقدمات برگزاری اولین دور گفت‌وگوی دینی بین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و دانشکده الهیات بلاروس، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلاروس ضمن بازدید از این دانشکده با سرگئی شاتروفسکی، معاون علمی این مجموعه دیدار کرد.

مختاریان در سخنانی، با اشاره به زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در ایران گفت: در جمهوری اسلامی ایران پیروان اقلیت‌های دینی مانند مسیحیان، زرتشتیان و ... به عنوان اقلیت نام برده نمی‌شوند، بلکه از آنها به عنوان شهروندان ایرانی از ادیان مختلف ياد می‌شود. تمام پیروان ادیان مختلف مانند مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و آشوریان در ایران در امنیت کامل زندگی می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران در بلاروس افزود: پیروان ادیان مختلف همواره در زندگی اجتماعی حضور فعال داشته و دارند. در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد جان فشانی‌ها و رشادت‌های افرادی بودیم که از پیروان ادیان دیگر محسوب می‌شدند.

وی ادامه داد: پیروان ادیان مختلف پا به پای دیگران در زندگی اجتماعی حضور دارند و اگر مشکلات و موانعی وجود دارد همه شهروندان با این مشکلات مواجه هستند. برای نمونه تحریم‌های ظالمانه‌ای که از سوي آمريكا و شركايش، بر عليه ملت ايران اعلام شده است، گریبان گیر تمام اقشار جامعه از جمله مسلمانان، مسیحیان و پیروان دیگر ادیان است.

مختاريان در ادامه با اشاره به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی گفت: انتظار می‌رفت اين ماجرا از سوی دولتمردان آمریکا محکوم شود، ولی مشاهده شد که رییس جمهور آمریکا كه مدعی نخستین دموکراسی عالم است، به جای عذرخواهی و محکوم کردن این اعمال ناشایست، وقيحانه کتاب مقدس «انجیل» را دستاویز و توجیه‌گر اعمال خشونت آمیز خود و نیروهای مسلح تحت امر خود قرار داد.

وی همچنين، اظهار کرد: وظیفه مقامات کلیسا و رهبران سایر ادیان ابراهیمی و نیز همه انسانهاست که این رویه را تقبیح و هر گونه سوء استفاده از كتب مقدس را از سوى هر گروه و جناح و شخصی محکوم کنند. متأسفانه جهان امروز شاهد افراط گرایی‌هایی به نام دین بوده و از این راه گروه‌ها و حاکمان به دنبال مشروعیت بخشیدن به اعمال غیر انسانی خویشند.

مختاريان ادامه داد: برقراری گفت‌وگوهای دینی، مستلزم امضای یک تفاهمنامه بین طرفين است تا مقدمات گفت‌وگوها مشخص و توافق گردد. حال براي آغاز اين گفت‌وگوها، نياز به همكاري دانشكده الهيات بلاروس به منظور ايجاد زمينه آشنايي مسئولان دو كشور را داريم.

وی افزود: در خصوص موضوعاتی که می‌توانند محور گفت‌وگوها قرار بگیرند می‌توان به مواردي همچون محیط زیست، خانواده، همکاری مسلمانان و مسیحیان برای صلح، همزیستی پیروان ادیان، همزیستی برای شناخت متقابل، جایگاه دین در مقابله با افراط گرایی، یا جایگاه خانواده در اسلام و کلیسای ارتدکس، اشاره داشت.

مختاریان پیشنهاد داد از طرف بلاروسی دو نفر از مسئولان دانشكده الهيات معرفی شوند تا در نزديكترين زمان ممكن، زمينه اجراي يك ويدئو كنفرانس با مسئولان مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌ها در ايران فراهم شود.

 شاترافسکی نیز ضمن تایید موارد مطروحه از سوی مختاریان، گفت: به علت آغاز تعطیلات تابستانی، فعالیت‌های دانشکده الهیات با وقفه‌ای دو ماهه روبروست لذا بهترین زمان برگزاری کنفرانس ويدئويي جهت آشنايي مسئولان امر، در ماه سپتامبر است.

معاون علمی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و دانشکده الهیات بلاروس اعلام آمادگي متخصصان بلاروسي براي حضور در موضوع گفت‌وگوهاي ديني، سه نفر از اسلام‌شناسان خبره بلاروسی را معرفی و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک بتوانیم با این افراد نیز گفت‌وگوهایی داشته باشیم.

به منظور مشخص شدن سطح همكاری طرفين، تمام موارد مورد بحث در جلسه امروز به صورت نامه رسمی به دانشکده ارسال خواهد شد تا با تمهیداتی که از سوی طرفین اتخاذ می‌شود، در ماه‌هاي آتي شاهد برگزاري اولين دور گفت‌وگوهاي ديني در بلاروس باشيم.

انتهای پیام/ص

 


٠٩:٣١ - 1399/04/15    /    شماره : ٧٥٣٥٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج