منو اصلی
اخبار > تأکید ایران و تونس بر تقویت همکاری‌های دوجانبه و بین‌المللی


  چاپ        ارسال به دوست

تأکید ایران و تونس بر تقویت همکاری‌های دوجانبه و بین‌المللی

در جریان دیدار رایزن فرهنگی ایران در تونس با المعز الشفره، رییس جدید دانشگاه المنار بر ضرورت تقویت همکاری‌های دوجانبه و بین‌المللی دو کشور در زمینه‌های علمی و دانشگاهی تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس با المعز الشفره، رییس جدید دانشگاه المنار دیدار و در خصوص گسترش همکاری‌های علمی دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

در این دیدار که معاون کل دانشگاه و رییس دانشکده حقوق دانشگاه المنار نیز حضور داشتند، فراهانی با ارایه گزارشی از پیشرفت‌های علمی ایران پس از انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با تلاش جوانان نخبه، جمهوری اسلامی ایران به قطب علمی منطقه تبدیل و در برخی از رشته‌ها و تخصص‌های علمی در ردیف برترین‌های جهان قرار گرفت.

وی پیشرفت‌های علمی ایران در زمینه‌های مختلف تکنولوژی، نانوتکنولوژی، علوم فضایی، تولید مقالات علمی، تربیت اساتید و نخبگان دانشگاهی و .. را حاصل اعتماد به نفس و تلاش نخبگان علمی داخل کشور توصیف کرد.

فراهانی افزود: زمینه‌های همکاری علمی و دانشگاهی با کشورهای مختلف مهیا بوده و مراکز دانشگاهی ایران از این همکاری‌های دوجانبه استقبال می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران در تونس اظهار کرد: تقویت روابط فرهنگی دوجانبه در بخش‌های مختلف آن همواره مورد توجه مسئولان دو کشور ایران و تونس بوده و توجه به مباحث علمی و دانشگاهی به عنوان یکی از مؤلفه‌های مؤثر تقویت این روابط نیز از دیرباز در دستور کار قرار داشته است.

وی در ادامه، تأکید کرد: رایزنی فرهنگی ایران در تونس در این زمینه با اعطای بورس‌های تحصیلی، فرصت‌های مطالعاتی، اعزام گروه‌های علمی به ایران، تبادل استاد، برگزاری نشست‌های مختلف علمی حضوری و مجازی و ... تلاش کرده گام‌های مؤثری را برای گسترش روابط فرهنگی علمی دو کشور بردارد.

فراهانی با اشاره به امضای تفاهمنامه‌های همکاری بین دانشگاه المنار و دانشگاه الزهراء و دانشگاه تهران، فعال سازی هر چه بهتر این تفاهمنامه‌ها را مورد تأکید قرار داد و افزود: ظرفیت‌های فراوان همکاری پیش بینی شده در تفاهمنامه‌های مذکور، فرصت مغتنمی را برای تقویت همکاری‌های دو جانبه و بهره‌مندی از امکانات و تجارب علمی دانشگاه‌های ایران و تونس فراهم کرده است.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای اعطای بورس‌های تحصیلی به دانشجویان علاقه‌مند دوره‌های ارشد و دکتری دانشگاه المنار و نیز برگزاری دوره‌های آموزش مجازی مشترک با حضور اساتید دانشگاه المنار و دانشگاه‌های الزهراء و دانشگاه تهران اعلام کرد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به سوابق برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه المنار، ابراز امیدواری کرد این دوره‌ها بیش از پیش تقویت شود.

وی در پایان سخنانش، بر لزوم برگزاری روز ایران در دانشگاه و نیز کارگاه‌های هنری و آموزش خط نستعلیق برای ایجاد زمینه آشنایی دانشجویان با فرهنگ و هنر ایرانی تأکید کرد.

خواهان توسعه همکاری‌های علمی با ایران هستيم

المعز الشفره در سخنان خود، جمهوری اسلامی ایران را کشوری متمدن و دارای مراتب علمی بالا در جهان توصیف کرد و گفت: ایران به عنوان کشوری دارای تمدن چندین هزار ساله همواره مورد توجه بوده است و پیشرفت‌های علمی ایران نیز نشان می‌دهد عزم و اراده جدی برای رشد و تعالی این کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد.

رییس دانشگاه المنار تأکید کرد: دانشگاه المنار نیز همواره به دنبال تقویت همکاری‌های علمی با ایران و دانشگاه‌ها و مراکز ایرانی است و این مهم جز با تقویت ارتباطات دو جانبه و شناخت بیش از پیش از ظرفیت‌های موجود حاصل نخواهد شد.

وی افزود: آمادگی داریم ضمن استقبال از حضور رایزنی فرهنگی در دانشگاه و برگزاری فعالیت‌های فرهنگی با هدف معرفی ایران به دانشجویان، موضوع جذب دانشجویان ایرانی در دانشگاه المنار با هدف تحصیل در رشته‌های مختلف تخصصی را در چارچوب تفاهمنامه‌های موجود مورد بررسی قرار داده و از این امر استقبال خواهیم کرد.

رییس دانشگاه المنار در ادامه با اشاره به محدودیت‌های حاصل شده ناشی از انتشار ویروس کرونا، برگزاری نشست‌های علمی وبیناری با حضور اساتید و صاحب نظران علمی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

وی پیشنهاد داد کمیته‌ای مشترک نسبت به بازنگری مفاد تفاهمنامه‌های بین دانشگاه‌ المنار و دانشگاه‌های الزهراء و تهران تشکیل تا نسبت به بهر مندی بیش از پیش از فرصت‌های علمی فرارو اقدام شود.

انتهای پیام/ص

 

 


١٥:١٥ - 1399/12/09    /    شماره : ٧٦٥٤٦٧    /    تعداد نمایش : ٦٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج