منو اصلی
اخبار > نوروز؛ ظرفیتی فرهنگی برای ارتباط با دنیا


  چاپ        ارسال به دوست

نوروز؛ ظرفیتی فرهنگی برای ارتباط با دنیا

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در نشست تخصصی «دیپلماسی نوروز»، نوروز را ظرفیتی مؤثر در دادوستدهای فرهنگی و برقراری ارتباط با دنیا به‌ ویژه در کشورهای این حوزه تمدنی دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست تخصصی دیپلماسی نوروز با همکاری مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر وزارت امورخارجه وزارت گردشگری، اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با موضوع «دیپلماسی فرهنگی نوروز» با هدف بررسی ظرفیت‌های نوروز در توسعه دیپلماسی فرهنگی با کشورهای حوزه نوروز برگزار شد.

در این نشست تخصصی علاوه بر سخنرانانی از ایران، افغانستان و سایر کشورهای حوزه نوروز، قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در باکو و محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو نیز حضور داشتند و در خصوص ظرفیت نوروز در توسعه همکاری‌های فرهنگی با این دو کشور سخن گفتند.

ربانی در سخنانی، نوروز را بازتابی از اندیشه‌ها، آرمان‌های انسانی، فرهنگ و آداب و رسوم مشترک میان ایران و سایر کشورهای حوزه نوروز و ظرفیت مؤثر در دادوستدهای فرهنگی میان این کشورها برشمرد.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در خصوص اهمیت نوروز در دیپلماسی فرهنگی ایران با هند گفت: اولا اینکه هند یکی از حوزه‌های مهم و تأثیرگذار از دامنه فرهنگی ادبی و تمدنی ایران بوده به ویژه در طی هشت قرن گذشته و امروزه هم مردم هند علیرغم فراز و فرودهای سیاسی در مناسبات با ایران با نگاه  احترام آمیز از این خاطره و ذهنیت تاریخی یاد می‌کنند.

زمینه‌های تعامل فرهنگی و ادبی ایران و هند وجود دارد

وی ادامه داد: دو حوزه اصلی در خصوص نوروز در هند وجود دارد. یکی ظرفیت زبان و فرهنگ فارسی در هند بزرگ و بازتاب‌هایی که نوروز در آثار شاعران بزرگ پارسی گوی هند همانند حکیمان، سخنوران و بزرگان علم و ادب و پارسی سرای هند همچون بیدل دهلوی، امیرخسرو داشته که خود ظرفیت بزرگی برای همکاری‌ها و تعاملات فرهنگی و ادبی است.

ربانی اظهار کرد: سنت‌های مشترک در خصوص نوروز در میان بخشی از مناطق هند بویژه کشمیر است. نوروز یکی از عناصر فرهنگ ایرانی است که در چند قرن گذشته  توانسته است به این منطقه از هند گسترش یابد و هنوز هم توسط مردم این نواحی به عنوان جشن سال نو پاس داشته می‌شود.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو بیان کرد: لذا این سنت‌های مشترک و دلبستگی مردم هند به ایران و نوزوز را می‌توان به عنوان بخشی از فرایند جهانی شدن مجدد نوروز برشمرد. اگرچه نوروز از جهاتی، جشنی منطقه‌ای و سرزمینی شناخته می‌شود و بیش از هر چیز با نام سرزمین ایران پیوند خورده است اما در واقعیت همواره گستره‌ای بیش از ایران داشته است.

وی همچنین، افزود: نوروز در این مناطق که آن را با شکوه تمام جشن می‌گیرند و در کنار دیگر عناصر اصلی و اساسی هویت ایرانی از جمله زبان فارسی، مذهب شیعه، خوراک و پوشاک ملی، زبان و ادبیات،  هنر و معماری و عناصر دیگر فرهنگ ایرانی بهره برده و به بخش بزرگی از هویت مشترک هندی ایرانی تبدیل شده است.

ربانی ادامه داد: نکته مهم دیگر اینکه، همانند سایر کشورها که از ظرفیت زمانی جشن‌های ملی خود به عنوان یک فرصت طلایی برای توسعه گردشگری استفاده می‌کنند، نوروز نیز یک ظرفیت بسیار ارزنده و تأثیرگذار برای تشکیل تورهای ایرانگردی برای مخاطب هندی است و این علاوه بر مسلمانان و شیعیان برای سایر ادیان و مذاهب هم جاذبه خواهد داشت.

وی در پایان سخنانش، پیشنهاداتی را در خصوص توسعه دیپلماسی گردشگری نوروز با هند با موضوعات تأسیس سازمانی مردم نهاد به نام «سازمان فرهنگی نوروز» در کشمیر  و ثبت بین‌المللی آن، ترغیب برای تولید فیلم‌های تلویزیونی در باره نوروز و مبادله این فیلم‌ها برای نمایش در تلویزیون‌های دو کشور، برقراری تورهای گردشگری ارزان قیمت و تسهیل در صدور روادید برای تورهای گردشگری هند جهت سفر به ایران در ایام نوروز، همکاری در برگزاری جشن‌های مشترک و دوره‌ای در ایران و هند، انتشار تمبرهای مشترک یادبود نوروز، برگزاری همایش‌های مشترک فرهنگی در این زمینه، گنجاندن مفاهیم و آداب مشترک نوروز در کتاب‌های درسی هند و ایران، تأسیس پایگاه اطلاع‌رسانی نوروز به زبان‌های فارسی، انگلیسی و هندی داد.

انتهای پیام/ص


١١:٤٢ - 1399/12/11    /    شماره : ٧٦٥٥٢٨    /    تعداد نمایش : ٥٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج