English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٧ مهر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

دبیرکل جماعت اسلامی هند:

مسئولیت کنفرانس وحدت کمک به پایان دادن بحران فکری و اخلاقی است

ملک محتشم خان در وبینار منطقه‌ای هندوستان در قالب سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: ما باید پیام رسول گرامی اسلام را به گوش مردم جھان برسانیم تا این جھان از بحران فکری و اخلاقی نجات یابد و این بزرگترین مسئولیت این کنفرانس بین‌المللی است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دفتر نمایندگی ولی فقیه در دهلی‌نو، وبینار منطقه‌ای هندوستان با رویکرد «بررسی ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب» در قالب سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور و سخنرانی 15 تن از علماء و شخصیت‌های ایران و هند برگزار شد.

در این وبینار علمی که همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا مورد بررسی قرار گرفت، حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مولانا عبیدالله خان اعظمی، از علماء و خطبای بزرگ اهل سنت و نماینده سابق سه دوره پارلمان هند، محمد ذوالکفل ناظم فعال رسانه‌ای، مولانا محمدعیسی شاهدی، رییس انجمن فارسی بنگلادش، محمد ناصرالدین منشاوی، رییس دپارتمان اردو دانشگاه انوارالعلوم حیدرآباد، مولانا سید حسیب الدین قادری، شیخ وقار احمد عضو جماعت اسلامی راجستان، حجت‌الاسلام سید مهدی علیزاده موسوی، اندیشمند و استاد حوزه و دانشگاه، سید اشفاق گلزار بخاری، رییس بنیاد شاه همدان کشمیر، مفتی محمد عادل ندوی، رییس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید راجستان، سید تنویر الدین حسینی، رییس مدرسه صوفیان حیدرآباد و قندهار، مولانا سید بابراشرف، نایب تولیت بارگاه خواجه غریب نواز در اجمیر شریف راجستهان سخنرانی کردند.

دبیرکل جماعت اسلامی هند در سخنرانی خود، گفت: از طریق کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی باید به مسئولان کشور ھا و عامه مردم پیام بدھیم که این امت توان وافری در مواجهه با بحران‌ها دارد و کشورھای اسلامی باید از توانمندی‌ھای خودشان، برای رشد و ترقی استفاده کنند.

ملک محتشم خان افزود: کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به میزبانی جمھوری اسلامی ایران فرصتی برای رساندن حرف خود به جهان دانست و گفت: امروز دنیا، جھان اسلام و تمدن کنونی به وضعیت دردناکی مبتلا ھستند و نظریه‌ھای جدید ملی گرایی، جمھوریت، لیبرالیسم، حقوق بشر و فمنیسم انسانیت را به بحران فکری مبتلا کرده است.

وی با بیان اینکه انسانیت امروز دچار بحران اخلاقی ھم شده است، افزود: کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در چنین شرایطی برگزار می‌شود؛ در این کنفرانس اولین پیام ھمین است که ما باید پیام رسول گرامی اسلام را به گوش مردم جھان برسانیم، تا این جھان از بحران فکری و اخلاقی نجات یابد و این بزرگترین مسئولیت این کنفرانس بین‌المللی است.

ملک محتشم خان ادامه داد: امروز ما اینجا جمع شده‌ایم در حالیکه جھان از اپیدمی کرونا رنج می‌برد و متخصصین بھداشت و درمان برای محفوظ ماندن از این اپیدمی تدابیری اعلام کرده‌اند و ما باید بر آن عمل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اپیدمی کرونا ما را متوجه خالق کون و مکان، مالک انس و جان، خالق زمین و زمان ساخته است، افزود: با وجود پیشرفت علمی جھان در علوم و فناوری و تفکرات انسانی، اما الله تبارک و تعالی این جھان را از طریق یک ویروس معمولی، کوچک و ناملموس انسان را متوجه ساخته است که تمامی انسان‌ھا باید به طرف خالق، مالک و رَبشان رجوع کنند.

دبیر کل جماعت اسلامی هند با بیان این که مسئولیت این کنفرانس بین‌المللی این است که جھانیان را نسبت به عوامل و اسرار پنهانی ویروس کرونا آگاه کند، گفت: اینکه یک ویروس کل جھان را به چالش کشیده معنایش این است که انسان‌ھا باید جلوی قدرت، طاقت، بزرگی، کبریا و عظمت خدا سرتسلیم خم کنند.

فرصت‌ها و کارکردهای دین و معنویت در شرایط بیماری‌های جهان گیر

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری ایران دیگر سخنران این وبینار علمی بود که با موضوع فرصت‌ها و کارکردهای دین و معنویت در شرایط بیماری‌های جهان گیر، به ایراد سخن پرداخت. وی پدیده کرونا را همانند همه پدیده‌های زیستی دارای از ابعاد اجتماعی و فرهنگی دانست که در مدیریت آن هم مشابهت و هم تفاوت‌های جدی میان جوامع وجود دارد.

ربانی افزود: تجربه چند ماهه گذشته و ارزیابی رفتار و میزان تاب آوری و مقاومت ملت‌ها در برابر تأثیرات مخرب کووید _ 19 نشان داد که هر جامعه‌ای که از زیرساخت‌های دینی و فرهنگی مستحکم تری برخوردار بوده است قدرت مقاومت بیشتری را به دلیل شکل‌گیری همبستگی اجتماعی و افزایش سلامت روانی ناشی از آموزه‌های دینی و ارزش‌های فرهنگی از خود نشان داده است.

رایزن فرهنگی کشورمان اظهار کرد: تحلیل انسان شناسانه فاجعه در دو تجربه اسلامی و آمریکایی، به ما توصیه می‌کند بایستی در مدیریت بحران، جانب نظام ارزشی دینی و سنتی را رها نکرد و مدیریت بهینه فجایع قطعا با تکیه بر ارزش‌های فرهنگی، معنوی و دینی قابل کنترل تر خواهد بود.

وی تأکید کرد: معنویت و فرهنگ می‌تواند قدرت «تاب‌آوری» انسان‌ها را در مصائب سهمگین  افزایش ‌دهد. ملت‌هایی در مهار این اپیدمی و ویروس کشنده و کاهش آسیب‌های اجتماعی آن موفق‌تر عمل کرده‌اند که به مدد و یاری سرمایه‌های فرهنگی و دینی خود توانسته‌اند از طریق شکل دهی «ایمنی روحی» مسیر دستیابی به «ایمنی جسمی» را هموارتر کنند.

ربانی در ادامه، گفت: این اهمیت ناشی از کارکرد مؤثر فرهنگ و مذهب در ایجاد همبستگی‌های اجتماعی متأثر از عقاید و مذهب و شکل گیری ناگسستنی‌ترین سطح پیوندهای اجتماعی بویژه در شرایط بحرانی است.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو افزود: در تقابل دو پارادایم فردگرایی سکولار و نئولیبرال حاکم در غرب  با جمع گرایی سنتی و مذهبی حاکم بر شرق، تجربه‌های شرقی به دلیل توجه جدی تر به سنت‌های  اجتماعی و پیوستگی آن با عناصر دینی و فرهنگ و نظام ارزشی در کاهش پیامدهای تخریبی کرونا موفق تر بوده و نگاه معنوی و فرهنگی به زندگی، انسان شرقی دین دار را از قدرت «تاب‌آوری» بیشتری نسبت به انسان غربی در برابر مصائب کرونا و آثار آن برخوردار ساخته است.

ربانی با اشاره به  تجربه ملت‌ها در مواجهه با کرونا به ویژه در دو  تجربه زیسته غربی و شرقی و جوامعی که پای بندی بیشتری به سنت‌های اخلاقی و معنوی دارند، گفت: در تجربه شرقی و جوامع دینی که  روحیه جمع گرایی بیشتری وجود دارد  این روحیه از طریق ایجاد همبستگی اجتماعی  توانسته کارکردهای مؤثری در حین فاجعه برای مدیریت بهتر آن بدنبال داشته باشد.

وی در ادامه سخنانش، به بُعد نرم‌افزاری «معنای زندگی» و تأثیر آن در افزایش قدرت «تاب‌آوری» انسان‌ها در مصائب سهمگین اشاره کرد و گفت: دین تصویری از نظم جهانی در ذهن دین دار ارائه می‌دهد که در آن هیچ چیز در جهان اتفاقی و تصادفی نبوده بلکه همه چیز در جایگاه خودش معنا و مفهوم پیدا می‌کند.

گفتنی است؛ این وبینار روز جمعه (9 آبان) ساعت 14 (به وقت ایران) برگزار و به صورت زنده از لینک  http://iuc.taqrib.ir/fa/live پخش شد.

انتهای پیام/ص

 

 

 


١٠:٢٥ - دوشنبه ١٢ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٩٢٨٢    /    تعداد نمایش : ١٢٠٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
مهلت دریافت آثار هفتمین جایزه جهانی اربعین تا پایان دی‌ماه تمدید شد
جایزه جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان ایران به فیلمساز اسپانیایی رسید
وبینار «نقش ادیان توحیدی در توسعه و گسترش ارزش‌های انسانی» برگزار می‌شود
دانشگاه بلگراد به پایگاه استنادی مرکز علوم منطقه‌ای شیراز متصل شد
ششمین کنفرانس علمی ـ بین‌المللی روابط ایران و گرجستان برگزار می‌شود
بازتاب چاپ مجدد مجله تخصصی «ایران» در روزنامه توریسم
آماده توسعه روابط فرهنگی با ایران هستیم
جوایز ادبی چینی‌ها/ خالقان برترین آثار چه هدایایی دریافت می‌کنند؟
وبینار «صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی» برگزار شد
اشعار حافظ الهام‌بخش شاعران بزرگ هند بود
ایران و قزاقستان ظرفیت‌های زیادی برای تعاملات رسانه‌ای دارند
ابن‌مقفع دانش ایرانیان را به اعراب انتقال داد/ حافظ در اسپانیا
استقبال گسترده رسانه‌های اوگاندا از نامه کودکان ایران به کودکان جهان
دیپلماسی فرهنگی تسهیل‌کننده روابط است/ تهیه پیش‌نویس «سند جامع امور فرهنگی بین‌المللی»
گزیده‌هایی از دایرةالمعارف اسلامی در تونس منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.