دوشنبه ٠٢ خرداد ١٤٠١
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
عمارت باغ ارم شیراز
آب و ھوا

آمار بازدید

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 153648
 بازدید امروز : 230
 کل بازدید : 1973170
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.3281
اخبار > سفر دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه به اسلام آباد-پاکستان (دیماه 1400)


  چاپ        ارسال به دوست

سفر دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه به اسلام آباد-پاکستان (دیماه 1400)

هیات عالی رتبه تقریبی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری به اتفاق آقایان مولوی علی احمد سلامی نماینده مجلس خبرگان رهبری و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محسن مسچی معاون دبیرکل مجمع، اسماعیل نوری مدیر کل بین الملل مجمع و مرتضی بیات مدیر عامل خبرگزاری تقریب، از تاریخ 5 الی 11دیماه با هدف دیدار با مقامات رسمی کشور پاکستان، ملاقات با رهبران مذهبی و شخصیت‌های دینی بمنظور تبادل نظر در رابطه با مسائل روز دنیای اسلام، گسترش روابط با علمای دینی و بررسی راهکارهای مقابله با توطئه‌های خارجی علیه ملت‌های جهان اسلام و نیز شرکت در همایش ها و نشست های تخصصی تقریبی به کشور پاکستان عزیمت نمودند.
دبیر کل مجمع تقریب بر اساس دعوت رسمی از سوی شورای همبستگی ملی پاکستان (ملی یکجهتی کونسل) که یکی از نهادهای معتبر و مهم پاکستان است و شامل اتئلافی متشکل از بیش از 30 گروه سیاسی و مذهبی و ترکیبی از علمای شیعه و اهل سنت پاکستان است به این کشور دعوت شد.
لازم به ذکر است موسس این شورا "مرحوم قاضی حسین احمد" بود که ارتباط گرم و صمیمی را با "مرحوم آیت الله تسخیری" داشتند. در حال حاضر ریاست این شورا بر عهده "مولانا ابوالخیر زبیر" می باشد و دبیر کلی این شورا را آقای "لیاقت بلوچ" بر عهده دارد.
سفر دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه از شهر اسلام آباد شروع شد و سپس به شهرهای لاهور و کراچی ادامه پیدا کرد. دبیر کل محترم مجمع تقریب و هیات همراه در طول اقامت در کشور پاکستان در همایش ها و نشست های مختلف با موضوع وحدت امت اسلامی شرکت و سخنرانی نمودند. دبیر کل مجمع تقریب و هیات همراه همچنین با مقامات رسمی از جمله وزیر امور مذهبی، رئیس شورای ایدئولوژی، برخی از مقامات مذهبی، شخصیت های شیعه و اهل سنت و علمای ارشد مذاهب اسلامی پاکستان در شهر اسلام آباد دیدار و از مراکز و حوزه های علمیه بازدید نمودند. رایزنی با رهبران مذهبی از دیگر برنامه‌های دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود.
 
استقبال در فرودگاه بین المللی اسلام آباد:
حجت الاسلام و المسلمین دکتر "شهریاری" دبیر کل مجمع تقریب به اتفاق مولوی "نذیر احمد سلامی" نماینده مجلس خبرگان رهبری و نیز هیات همراه در بدو ورود به فرودگاه بین المللی اسلام‌آباد در بامداد 5 دیماه 1400 از سوی آقایان «سید محمد علی حسینی» سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی مورد استقبال قرار گرفتند.

برگزاری نشست هم اندیشی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه با سفیر و رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان:
نشست هم اندیشی با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب و هیات همراه با سفیر و رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران یکشنبه 5 دیماه در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.
 سید محمدعلی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در این نشست گفت: امام خمینی (ره) اعتقاد داشتند که امر وحدت و تقریب مذاهب اسلامی امری ممکن و ضرورتی اجتناب ناپذیر است. ایشان به موضوع وحدت و تقریب به عنوان یک امر تاکتیکی موقت و گذرا نگاه نمی‌کردند.
حسینی اظهار داشت: حضرت امام(ره) وحدت و تقریب را تنها به لحاظ فکری و نظری دنبال نمی‌کردند بلکه همزمان در میدان عمل و اقدام حاضر بودند و علمای سایر بلاد مسلمین را به این امر دعوت می‌کردند.سفیر جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اهتمام کشور پاکستان به پیگیری و حل مسائل جهان اسلام تصریح کرد: اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی به ابتکار این کشور برگزار شد.
حسینی، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر نهی توهین به مقدسات را دارای اهمیت بسیار دانست و گفت: ترجمه و نشر نظر مقام معظم رهبری و نیز سایر مراجع در فضای مجازی برای تقویت وحدت کاربرد زیادی دارد.


وی تمرکز بر اعتمادسازی را مهم ترین موضوع تقریب دانست و خاطر نشان کرد: دیپلماسی تقریب با کمک حوزه سیاسی برای پیشبرد امر تقریب و تحقق وحدت امری ضروری است.
سفیر ایران در پاکستان افزود: دیپلماسی وحدت، عنوان دستور العملی بود که مقام معظم رهبری به مجمع تقریب مذاهب اسلامی ابلاغ کردند. محورهای اصلی آن عبارت‌اند از اشتراکات مذهبی و اعتقادی میان شیعیان و اهل سنت مانند اعتقاد به توحید، قرآن کریم، وجود مقدس و پاک پیامبر (ص) و قبله واحد. محور دوم، منافع و مصالح مشترک بین امت اسلامی و رکن سوم دیپلماسی وحدت نیز تهدیدهای مشترکی است که مسلمین با آن مواجه هستند.
سفیر ایران در پاکستان افزود: اسلام هراسی که اکنون مسلمانان با آن مواجه هستند، سوزاندن قرآن مقدس، بی‌حرمتی به ساحت نورانی پیامبر اکرم (ص) همه در قالب تهدیدهای مشترک می‌گنجد که همه مسلمانان وظیفه مقابله مشترک با آن را دارند.
وی تأکید کرد: دیپلماسی وحدت نه تنها از سوی دیپلمات‌ها و مسئولان سیاسی بلکه از سوی علمای مذاهب اسلامی و آحاد مسلمین باید با جدیت پیگیری شود.
سید محمد علی حسینی، حضور دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه را در پاکستان فرصت مغتنمی دانست تا در خصوص مسائل مربوط به حوزه تقریب با علمای مذاهب مختلف پاکستان دیدار و در خصوص مسائل روز جهان اسلام تبادل نظر گردد.
خزاعی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاکستان گفت: برجسته سازی مشترکات دینی و فرهنگی می‌تواند مانع از حرکت تفرقه افکنانه دشمنان علیه مسلمین شود لذا تمامی عالمان دین و متفکرین مسلمان باید بر این مسئله تکیه کرده و نقشه‌های استکبار را خنثی سازند.
رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در اسلام آباد در نشست هم اندیشی گفت: اگر جامعه ای می خواهد به اسلام خدمت کند، باید اختلافات جزئی را کنار بگذارد و فقط برای پابرجایی اسلام تلاش کند.
وی تأکید کرد: نقش ارزشمند حضرت امام خمینی(ره) در راستای ایجاد وحدت میان مذاهب اسلامی‌ بر کسی پوشیده نیست. وحدت نوعی هماهنگی و اتحاد بین مسلمانان است که امام خمینی(ره) همواره بر این موضوع تأکید داشتند.

خزاعی با بیان اينکه مرحوم آیت الله محمد علی تسخیری در پاکستان جایگاه ویژه ای داشتند، تصریح کرد: ایشان شخصیتی تقریبی بودند و با بسیاری از علما ارتباط نزدیک داشتند لذا وقتی به پاکستان می آمدند، شور و نشاط تقریبی زیادی در این کشور شکل می گرفت.
رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد با اشاره به میزبانی هیئت تقریبی ایران از سوی شورای همبستگی ملی پاکستان، گفت: این شورا، تشکل مهمی در پاکستان محسوب می شود.
وی با تأکید بر اینکه پاکستان ظرفیت فرهنگی زیادی دارد، خاطر نشان کرد: زبان فارسی، ایران شناسی و تقریب میان مذاهب از مهمترین محورهای فعالیت رایزنی فرهنگی ایران در پاکستان است.
خزاعی عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی کشور پاکستان را از دیگر مشترکات با ایران دانست و گفت: تلاش برای تحقق وحدت در جهت رسیدن به امت واحده اسلامی دارای اهمیت است.
رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در اسلام آباد گفت: علامه اقبال لاهوری همواره از تفرقه امت اسلامی می نالید و لذا اشعار بسیار زیبایی را در مورد وحدت امت اسلامی سروده است.دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست هم اندیشی عنوان کرد: عقلانیت، دستمایه تحقق وحدت مسلمین است. 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با هیئت همراه در دیدار با سید محمد علی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور پاکستان با تاکید بر اینکه برای شکل گیری عدالت باید هزینه داد، تاکید کرد که با ایستادگی در برابر ظلم می توان این مهم را محقق کرد.
دکتر شهریاری با اشاره به اینکه امام خمینی (ره)، بنیانگذار شکل گیری وحدت در دنیای اسلام بودند، تصریح کرد: در این مسیر به عنوان سرباز برای تحقق وحدت اسلامی باید تلاش کنیم و در این رابطه تعقل دارای اهمیت زیادی است. آموزه های دینی همواره کفار را از عدم تعقل نهی نموده و مؤمنان را به تفکر و تعقل رهنمون کرده است، حضرت آقا نیز در حکم نمایندگی شان فرموده اند که عقلانیت، دستمایه شما برای تحقق وحدت مسلمین است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر بهره گیری از عقلانیت برای رسیدن به وحدت گفت:  نباید اختلافات جزئی خود را به امور کلی مرتبط کنیم زیرا در اصول کلی اتفاق نظر وجود دارد و اصول کلی ادیان راه هدایت بشر را رهنمون می شود.
دکتر شهریاری حل اختلافات جزئی از طریق روش عقلانی را مفید دانست و گفت: امر به انسان کشی خلاف اصول ادیان الهی است و از تنازع و تکفیر باید پرهیز کرد زیرا اینها خارج از اصول عقلانی هستند.
وی با تاکید بر اینکه تنازعاتی که در بستر فضای مجازی و تلویزیون رخ می دهد، خلاف عقلانیت است، خاطر نشان کرد: امیدوارم با القای محبت و ارجاع به توصیه های ولایت بتوانیم مقوله وحدت را پیش ببریم.
وی با بیان اینکه ارتباطات علمایی، نخبگانی و در لایه سوم عموم مردم مخاطبین ما برای تحقق وحدت است، افزود: دیدار و طرح دیدگاه‌ها با علما و نخبگان برای رسیدن به امت واحده اسلامی مفید است.

برگزاری نشست تخصصی تقریب مذاهب اسلامی در محل رایزنی فرهنگی اسلام آباد:
نشست تخصصی تقریب مذاهب اسلامی شامگاه یکشنبه پنجم دی ماه با حضور جمعی از علمای شیعه و سنی پاکستان در محل رایزنی جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هیئت همراه و نیز جناب آقای سید محمد علی حسینی سفیر ج.ا.ایران در پاکستان و احسان خزاعی رایزن فرهنگی برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین محمد امین شهیدی، رئیس حزب امت واحده پاکستان با تشریح اوضاع فرهنگی و لزوم تلاش برای وحدت مسلمین توضیحاتی در خصوص فعالیت های تبلیغی در حوزه فضای مجازی ارائه کرد.
وی ضمن تاکید بر لزوم اتحاد در ذیل سایه ولی فقیه گفت: در وجود همه مسلمانان عشق، محبت و مودت اهل بیت (ع) هست و اگر ما عشق و محبت اهل بیت(ع) را محور وحدت قرار دهیم، مسلمانان متحد می شوند.
حجت الاسلام و المسلمین امین شهیدی در این خصوص گفت: اختلاف باعث نقصان است و وقتی ملت متفرق شود، قدرت هم تقسیم می شود و امت اسلامی هم ضعیف خواهد شد و از سوی دیگر غلبه بر ملت های ضعیف هم برای دشمن کار راحتی است؛ چون وقتی شما تقسیم می شوید برای اثبات وجود خود باید از دیگری کمک بگیرید.
وی افزود:  مثل روز روشن و واضح است که در صورت وجود اختلاف، امت اسلامی هیچ وقت قدرتمند نخواهد شد.
افراد یا یک گروه برای مدت کوتاهی می توانند خود را محفوظ و قوی تصور کنند، اما برای این که ملت قوی شود باید در هر جایی که ممکن است با هم متحد شوند و با همکاری یکدیگر حرکت کنند.
در ادامه این ديدار مفتی محمد شعیب مزنی از پژوهشگران اهل سنت با اشاره انجام تحقیقی در خصوص نهضت امام حسین (ع)، گفت: در مورد اهداف و انگیزه های نهضت امام حسین(ع) کار پژوهشی قابل توجه و خاصی صورت نگرفته است لذا ما برای اولین بار احادیث صحیح در  این مورد را از دید محدثین اهل سنت  گرد آوری می کنیم.در ادامه این نشست دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه در تحقیقات باید روش شناسی هر رشته را مورد توجه قرار داد، گفت: برای فهم متون دینی از روش فقهی استفاده می شود، اما در علم رجال نیازمند شناخت احادیث هستیم و از آن برای شناخت فقه و از فقه هم برای شناخت وظایفمان در زندگی بهره می بریم. دکتر شهریاری، تصریح کرد: بدون دانستن علم رجال حدیث قوی و ضعیف را نمی توانیم شناسایی کنیم.

 

 دکتر شهریاری با اشاره به اینکه باب دیگری تاریخ وجود دارد، گفت: روش تاریخ متفاوت با فقه است زیرا به غیر از سند باید به محتوای حدیث هم توجه کرد و عقلا به مورخ به عنوان دانشمند تکیه می کنند و متن شناسی دانشی است که مورخ به آن اشراف دارد.
در ادامه نشست مفتی ابرار حسین بخاری نیز با تاکید بر اینکه علمای معتقد به نبوت باید این مذاکرات و گفتگوها را ادامه بدهند، گفت: باید بر حول محوریت پیامبر (ص) و اولادش همه را جمع کنیم.
 در این نشست حجت الاسلام محمد امین شهیدی، حجت الاسلام عباس وزیری و مولوی نذیر احمد سلامی نیز به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

 بازدید دبیرکل مجمع تقریب مذاهب و هیات همراه از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان:
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محسن مسچی معاون امور ایران و مولوی نذیر احمد سلامی عضو شورای عالی مجمع تقریب به همراه رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان بازدید کردند.
در این بازدید اعضای هیات مجمع جهانی اقریب مذاهب اسلامی ضمن آشنایی با فعالیت های مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان از بخش های مخالف این مرکز شامل، مخازن نگهداری نسخ، مخزن کتابهای چاپ سنگی، نادر و کمیاب، بخش اسکن و دیجیتالایز نمودن نسخ و کتابخانه تخصصی زبان و ادبیات فارسی بازدید نمودند.
رایزن فرهنگی ایران ضمن ارائه توضیحات در خصوص فعالیت های این مرکز گفت: تلاش می شود در اغلب بخش های مرکز با استفاده از ظرفیت های موجود در بخش تامین هزینه های مالی از بخش ارائه خدمات، مدیریت شود. وی اظهار امیدواری کرد تا در آینده نزدیک مرکز تحقیقات فارسی از سوی محققین و پژوهشگران بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و شرایط عرضه این گنج نهان بیش از پیش فراهم و محقق گردد. 
 

 مرکز تحقیقات فارسی ایران بر اساس موافقتنامه میان سفارت ایران و وزارت آموزش علمی پاکستان از سال 1350 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز می کند و در پنجاه سالگی فعالیت هایش قرار دارد.

دیدار دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با صوفیان و مشایخ شهر راولپندی:
مشایخ و صوفیان شهر راولپندی در دیدار با دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر گسترش ارتباطات تقریبی برای دستیابی به وحدت مسلمین تاکید کردند.
بر اساس هماهنگی قبلی، روز دوشنبه 6 دیماه 1400 دبیر کل محترم مجمع تقریب به اتفاق هیات همراه با تعدادی از مشایخ، صوفیان و مسئولین دارالقرآن های شهر راولپندی در محل خانه فرهنگ سفارت جمهوری اسلامی ایران در راولپندی دیدار و در خصوص توسعه و ترویج وحدت در بین جامعه اسلامی گفتگو و تبادل نظر نمودند.
در این دیدار آقای احسان خزاعی رایزنی فرهنگی و فرامرز رحمان زاد مسئول خانه فرهنگ راولپندی حضور داشتند.
 

مشایخ و صوفیان شهر راولپندی ضمن استقبال از حضور هیات تقریبی در پاکستان، گزارشی از فعالیت های خود را در زمینه تقریب بین مذاهب ارائه کردند.
در ابتدای این دیدار صوفی غلام مصطفی تبسم مسئول موسسه افکار صوفیه در اسلام آباد با تقبیح حرکت های افراطی در جهان اسلام، تاکید کرد: در سال های اخیر فرقه گرایی در پاکستان رو به کاهش است.
صوفی تبسم دیدار بین علما و تبادل آراء را عاملی مهم در جهت نزدیکی دانست و گفت: آشنایی با افکار و عقاید مختلف و احترام به نظرات دیگران منجر به نزدیکی و رسیدن به وحدت مسلمین می شود.
پیر عظمت الله سلطان دبیرکل کمیته ملی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه این دیدار با انتقاد از وضعیت فعلی مسلمانان و اختلافات جاری بین آنها، گفت که نمونه بارز مرد خدا امام خمینی بود که عامل به عمل بود و از همین رو سخنانش اثر گذار بود.
دبیرکل کمیته ملی تقریب مذاهب اسلامی، خاطر نشان کرد: رویکرد امام خمینی در رابطه با وحدت مسلمین در جهان تاثیرگذار بود و از اثرات ماندگارش ادامه پرچمداری تقریب توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است.
پیر عظمت الله سلطان با تاکید بر اینکه روابط فرهنگی ایران و پاکستان سابقه طولانی دارد، تصریح کرد: به عنوان اقدامات عملی باید مناسبات و دیدارها را به صورت مداوم ادامه دهیم تا امر وحدت محقق شود.
وی با بیان اينکه هرساله کنفرانسی با حضور بزرگان همه ادیان برگزار می کنیم، اضافه کرد: این دیدارها و تبادل اندیشه ها، تاثیر زیادی بر پیشبرد امر وحدت دارد.
قاری محمد زی شان حیدر و قاری محمد فاروق از موسسه نورالقرآن الکریم نیز با ارائه گزارشی از وضعیت فعالیت های قرآنی خواستار حضور فعال تر قاریان ایرانی در کشور پاکستان شدند.
دکتر شهریاری با تأکید بر اینکه صوفی واقعی کسی است که فقط از خدا بترسد، تاکید کرد: امام خمینی (ره) نمونه شاخص انسانی این چنین بود، کسی که به خدا متصل باشد، رنگ خدایی پیدا می‌کند و رنگ خدایی چیزی است که مردان خدایی بدان متصل می‌شوند.

 


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه طی قرون گذشته فردی مانند امام خمینی (ره) نداشتیم، تصریح کرد: ایستادگی ایشان در مقابل استکبارگران جهان درسی بود که به همه مسلمین داد تا در برابر ابرقدرت‌های جهانی سر خم نکنند.
دکتر شهریاری خاطر نشان کرد: حضرت امام (ره) در زمان دفاع مقدس با وجود عدم توانایی جسمانی برای حضور در جبهه با قدرت روحانی خود می‌گفتند پیشانی بسیجیان را می‌بوسم و این توان روحانی سبب شد امام (ره) بتواند رژیم صهیونیستی و آمریکا را به زانو در بیاورد.
وی ادامه داد: کشوری که اعراب را در طی شش روز شکست داده بود، طی چهل سال همواره در مقابل جمهوری اسلامی ایران شکست خورده و در مرز‌های خود محبوس شده است.
دکتر شهریاری با تاکید بر اینکه حزب الله شیعه و حماس سنی با موشک‌های خود چنگال در گلوی رژیم صهیونیستی فرو کرده اند، افزود: این موفقیت دنیای اسلام حاصل تدبیر مقام معظم رهبری است، حال وقتی ایران به تنهایی ابتکار عمل را در دست گرفته اگر همه مسلمانان متحد شوند، کار‌های بزرگی می‌توان انجام داد.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، اضافه کرد: در ایران قومیت‌های زیادی وجود دارد، ولی همه ما متحد هستیم، زیرا اتحاد دستور پیامبر گرامی اسلام (ص) است. برای همین همه مذاهب باید وحدت خود را حفظ کنند.
دکتر شهریاری با بیان این که علما وظیفه دارند به مردمی که به اختلافات دامن می‌زنند آگاهی بخشی کنند تا از تنازع دست بردارند، تصریح کرد: این وحدت پاکستان حاصل زحمات قائد اعظم و علامه اقبال لاهوری است که آن‌ها وحدت بخش پاکستان بودند.
دکتر شهریاری خاطر نشان کرد: نباید به خاطر سخن افراد جاهل، دشمنی ایجاد و ترور، تکفیر و تنازع و ظلم صورت گیرد و اساسا اگر اختلاف نظری وجود دارد نباید به دشمنی کشیده شود، زیرا پاکستان برای وحدت مسلمانان شکل گرفت.

 

  شرکت و سخنرانی دبیر کل مجمع تقریب و مولوی نذیر سلامی در کنفرانس وحدت امت اسلامی:
گردهمایی باشکوه علما و رهبران مذهبی پاکستان با عنوان «وحدت امت اسلامی» روز دوشنبه مورخ 6/10/1400 با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست حجت الاسلام «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مولوی «نذیر احمد سلامی» نماینده مجلس خبرگان در شهر «اسلام‌آباد» برگزار شد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شخصیت‌های پاکستان در این همایش تاکید کردند: یکپارچگی، تعامل و اتحاد بین مسلمانان برای مقابله با توطئه‌های غرب علیه اسلام ضروری است و ما باید برای پیشبرد این هدف نسبت به توطئه‌ها و تحرکات دشمنان هوشیار باشیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رهبران پاکستان در همایش وحدت اسلامی تاکید کردند: یکپارچگی، تعامل و اتحاد بین مسلمانان برای مقابله با توطئه های غرب علیه اسلام ضروری است و ما باید برای پیشبرد این هدف، نسبت به توطئه ها و تحرکات دشمنان هوشیار باشیم.
در این رویداد وحدت آفرین، علمای نام آشنای مذاهب اسلامی، اندیشمندان دینی و طلاب پاکستان از جمله شیعیان، اهل سنت، بریلوی و دیوبندی حضور داشتند.


همچنین «سید محمد علی حسینی» سفیر ایران در پاکستان، «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی کشورمان، «فرامرز رحمان زاد» رئیس خانه فرهنگ ایران در راولپندی و نیز شماری از کارشناسان سفارت ایران در اسلام‌آباد حضور داشتند.
 
شخصیت‌های پاکستانی از جمله رهبران سیاسی و مذهبی این کشور با ابراز خرسندی از حضور حجت‌الاسلام شهریاری و مولوی "نذیر احمد سلامی" نماینده مجلس خبرگان رهبری به عنوان هیات ایرانی حاضر در همایش امروز، بر جایگاه موثر ایران و پاکستان برای پیشبرد منافع جهان اسلام و دفاع از حقوق ملت‌های مسلمان تاکید کردند.
آنان با تاکید بر لزوم اتحاد حاکمان کشورهای اسلامی و رهبران سیاسی، مذهبی و اجتماعی برای احقاق حقوق ملل اسلامی به ویژه دفاع از مردم فلسطین، گفتند: همفکری اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام برای دستیابی به اهداف و منافع مشترک اجتناب ناپذیر است.
انسجام مسلمانان برای تشکیل اتحادیه کشورهای اسلامی:
حجت الاسلام والمسلمین «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به عنوان مهمان ویژه در این کنفرانس که به همت شورای ملی همبستگی ملی پاکستان در هتل اسلام‌آباد برگزار شد، گفت: مسلمانان باید اختلافات خود را به فراموشی بسپارند زیرا تنها رمز موفقیت آنان دوری از دامن زدن به مسائل و اختلافات است.
 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: چالش اصلی امروز که مسلمانان با آن مواجه هستند، دوری از یکدیگر است. در حالی که ما با یک انسجام قوی و دوری از تقابل قادر به تشکیل "اتحادیه کشورهای اسلامی" خواهیم بود.
وی با قدردانی از تلاش های شورای همبستگی ملی پاکستان برای برگزاری سمینارهایی با هدف هماهنگی و ایجاد همبستگی های مذهبی، تصریح کرد: خیلی خوب است که ما شاهد حضور شخصیت ها و افرادی از تمامی فرق در این همایش عالی هستیم.
 

وحدت و تعامل جهان اسلام راهبرد مشترک برای مقابله با توطئه‌های غرب است:
حجت الاسلام والمسلمین «حمید شهریاری» با اشاره به اینکه مسلمانان با پیروی از تعالیم و منویات خاتم الانبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) در رسیدن به سرنوشت و مقاصد عالیه خود موفق خواهند بود، خاطر نشان کرد: مردم پاکستان صلح طلب هستند و دل هایی مملو از عشق به نبوت دارند.
وی تصریح کرد: وحدت تنها سلاحی است که می‌توان با آن با تمامی توطئه‌ها علیه اسلام مبارزه کرد. اگر غربی‌ها می‌توانند اتحادیه‌هایی مانند به اصطلاح اتحادیه اروپا داشته باشند چرا مسلمانان نتوانند، در حالی که ما فرصت‌های قوی برای دوری از اختلافات و چنگ زدن به ریسمان الهی در مسیر وحدت داریم.
حجت الاسلام شهریاری با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام برای انجام طرح های شیطانی خود با شکست مواجه خواهند شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و ترویج وحدت بین مسلمانان , تلاش های مستمری را انجام می‌دهد.

 


سفیر ایران در پاکستان نیز طی سخنانی با قدردانی از ابتکار رهبران دینی پاکستان در برگزاری گردهمایی امروز و تلاش خداپسندانه برای ترویج پیام وحدت و تقریب گفت: حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران مسیر روشن وحدت و یکپارچگی را برای ملل مسلمان ترسیم کردند و امروز رهنمودهای حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز افق روشنی برای جهان اسلام است.
سید محمد علی حسینی با محکوم کردن پدیده اسلام ستیزی و اسلام هراسی اظهار داشت: وحدت و تقریب عنصر اصلی نجات ملل مسلمان در برابر توطئه دشمنان است و در این مجلس مقدس پیام مشترک رهبران مذاهب اسلامی برای تقویت برادری و عزم راسخ علیه طرح‌های ضداسلام مخابره می‌شود.
«مولوی نذیر احمد سلامی» نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری نیز با ابراز خرسندی از فضای موجود میان مذاهب اسلامی در پاکستان و اطمینان از مشاهده برادری و تعامل در این کشور، گفت: باید سیاست وحدت و تقویت طرح‌های تقریبی را بدون وقفه و تاثیر پذیری از کارشکنی‌های دشمنان و افراط گرایان ادامه دهیم.

 
وی افزود: نخبگان دینی و رهبران مذهبی جهان اسلام وظیفه سنگینی برای بیداری جوامع مقابل تحرکات ضد تقریب برعهده دارند اما پیروی کامل از فرامین الهی‌، قرآن و تعلیمات پیغمبر اعظم (ص) عوامل مورد نیاز برای پیشبرد وحدت، تقریب مذاهب اسلامی و رواداری است.
همچنین «لیاقت بلوچ» نائب رئیس حزب جماعت اسلامی و دبیرکل شورای همبستگی ملی پاکستان با اظهار خرسندی از حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیات ایرانی در سمینار مذکور، تلاش و خدمات وی را در مسیر ترویج هماهنگی های مذهبی مورد تجلیل و ستایش قرار داد.


  وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و به ویژه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به منظور انعکاس چهره واقعی اسلام در جهان تلاش وافری دارد، تاکید کرد: دولت و رهبران پاکستان برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه تلاش می‌کنند و در این رابطه هیچ ابهامی در خصوص جنگ علیه تروریسم و اقدام برای پیشبرد روند صلح در منطقه وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین «ناصر عباس جعفری» دبیرکل مجلس وحدت مسلمین پاکستان نیز طی سخنانی با هشدار به مسلمانان نسبت به سوء استفاده دشمنان اسلام از اختلافات آنان افزود: مسائل دینی نباید بازیچه سیاست قرار گیرد، مسوولان و رهبران سیاسی باید در تغییر فضای اختلافات و حل مسائل مسلمانان تمام تلاش خود را انجام دهند.

 
مولانا «عبدالاکبر چترالی» نماینده مجلس ملی پاکستان از حزب جماعت اسلامی نیز با اشاره به اهمیت نقش دولت‌های تهران و اسلام‌آباد برای حل چالش‌های منطقه‌ای به ویژه در بحث کمک به مردم افغانستان، گفت: پاکستان خود را متعهد به حل مشکلات و دوری جستن از افراط گرایی در میان فرق مذهبی می‌داند، در واقع مسلمانان باید به دنبال شناسایی دشمنان خود باشند.
«محمد اسلم» نماینده سابق مجلس پاکستان گفت: دشمنان مشترک مسلمانان درصدد تخریب فضای وحدت و پاشیدن بذر نفاق میان ملل مسلمان هستند اما این توطئه‌ها به جایی نخواهد رسید. وی افزود که دشمنان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در واقع دشمنان اصلی اسلام هستند.
رییس شورای همبستگی ملی پاکستان نیز گفت: مسلمانان باید اصول و قواعد زندگی خود را با توجه به زندگی و منویات حضرت محمد (ص) اتخاذ کنند، در واقع مسلمانان باید نسبت به وحدت و یکپارچگی میان خود متعهد باشند.
«صاحبزاده ابوالخیر زبیر» با اشاره به راهبرد مشترک مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شورای همبستگی ملی پاکستان برای ترویج هماهنگی و رفع اختلافات مذهبی، افزود: تلاش و ابتکارات نخبگان ایران و پاکستان برای تحکیم اتحاد بین مسلمانان و رسوا کردن طرح‌های دشمنان مشترک مسلمین ادامه خواهد یافت.
وی تاکید کرد: افراط گرایان، عاملان تفرقه و مسببان هرج و مرج در جوامع اسلامی هیچ جایی میان مسلمین و جهان اسلام ندارند، همچنان که نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) فرموده‌اند، مسلمانان باید برای یکدیگر موجب برادری، محبت و اتحاد باشند.

 

این رهبر مذهبی پاکستان با ستایش از نقش برجسته و تلاش‌های امام خمینی (ره) برای برپایی حکومت اسلامی در ایران به ویژه تلاش برای وحدت و یکپارچگی مسلمانان، گفت: مسلمانان جهان به ویژه مردم پاکستان مفتخر به استفاده از رهنمودها و منویات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در راه وحدت پیروی هستند.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران همانند مشعلی برای مسلمانان است، افزود: مسلمانان باید تمام اختلافات خود را کنار گذاشته و مسیر اتحاد و یکدلی را با احترام و فداکاری نسبت به یکدیگر دنبال کنند.
شماری از سخنرانان هم ضمن درخواست ترویج هماهنگی بین مذاهب در پاکستان، تاکید کردند: دور شدن مسلمانان از روح واقعی اسلام دلیل اصلی اختلاف بین آنها می‌باشد.

نماینده مجلس خبرگان: ایران و پاکستان دو بازوی توانمند جهان اسلام هستند.
مولوی «نذیر احمد سلامی» نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری و از اعضای هیات اعزامی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به پاکستان در حاشیه کنفرانس وحدت اسلامی در شهر اسلام‌آباد طی مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و ارتباط دیرینه مردم دو کشور گفت: ایران و پاکستان دو بازوی توانمند جهان اسلام هستند که همدلی آنان یک عامل موثر در دفع توطئه دشمنان مشترک است و همگامی و همدلی ایران و پاکستان یک عامل بسیار موثر و مفید برای از بین بردن دشمنان مشترک و طرح‌های ضدتقریب است.
وی اظهار داشت: ایران و پاکستان دو بازوی قوی و مستحکم اسلام هستند و همکاری نزدیک میان نخبگان و اندیشمندان دو کشور مسیر مقابله موثر با توطئه تفرقه و مشارکت با دیگر ملت‌های مسلمان منطقه و جهان را هموار می‌سازد.
 

مولوی سلامی گفت: ایران و پاکستان دو کشور همسایه و دارای نظام جمهوری اسلامی هستند که از روابط نزدیک میان مردم و دو دولت برخوردارند و جبهه محکمی در برابر توطئه‌های ضداسلامی غرب را تشکیل می‌دهند.
وی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو ملت و دو دولت ایران و پاکستان، دو قدرت عظیمی برای مدافع از منافع یکدیگر و مشارکت برای ارتقای جایگاه جهان اسلام تشکیل می‌شود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: نیروهای ضداسلام به ویژه رژیم ناپاک رژیم صهیونیستی طرح‌های شیطانی را برای منطقه درنظر دارند که یکی از آنان تفرقه و ایجاد هرج و مرج میان ملت‌های مسلمان است، بنابراین دو کشور همسایه و برادر ایران و پاکستان از نقش مهمی برای دفع چنین طرح‌های ناپاک برخوردار هستند.
وی خواستار تقویت جبهه ضدصهیونیستی در جهان اسلام و حمایت همه جانبه از ملت‌های مظلوم و جبهه مقاومت شد و گفت: هیچ شکی در این امر نیست که شکست اسرائیل و طرح‌های ناپاک آن در گروی انسجام و یکپارچگی قوی ملل مسلمان است.

مصاحبه اختصاصی خبرگزاری ایرنا با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:
مقابله با توطئه صهیونیسم برای ایجاد امت واحده اسلامی ضروری است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفت وگو با ایرنا گفت: توطئه رژیم غاصب صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط را راهی برای ایجاد شکاف در جهان اسلام دانست و گفت: صهیونیست‌ها مانع اصلی در مسیر تشکیل امت واحده اسلامی هستند، لذا حاکمان مسلمان منطقه دست رد به سینه اشغالگران بزنند.
حجت الاسلام و المسلمین «حمید شهریاری» طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: هدف از سفر هیات مجمع تقریب به همسایه شرقی، اعلام همبستگی و یکپارچگی میان دو ملت دوست و همسایه ایران و پاکستان است که در طول تاریخ همواره کنار هم هستند و این قابلیت را دارند تا برای وضعیت فعلی و آینده جهان اسلام نقش سازنده‌ای ایفا نمایند.
 

وی اظهار داشت: در حال حاضر جهان اسلام با مشکلات متعددی مواجه است که به موجب آن ما شاهد هستیم بخش‌هایی از بلاد اسلامی دچار آسیب‌هایی ناشی از جنگ، ترور، تکفیر، تنازع و پدیده افراط گرایی می‌باشد.
شهریاری تاکید کرد: معتقدیم تعامل و گفت و گو با علما و نخبگان پاکستانی کارساز است و از این طریق می‌توانیم دانش کشورمان را با برادران مسلمان پاکستانی به اشتراک بگذاریم و تلاش داریم تا ضمن تبیین مواضع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در قبال وحدت و همبستگی دو ملت و دو دولت، بتوانیم برای حل مشکلات پیش روی جهان اسلام کمک کنیم.
وی گفت: چالش‌های فعلی، آسیب‌ها و شکاف‌هایی را دهه‌های گذشته در عالم اسلام به وجود آورده و طبیعتا دو کشور ایران و پاکستان که از اهمیت ویژه‌ای درمیان بلاد اسلامی و موقعیت جغرافیایی مهمی در منطقه به دلیل اتصال آنان به آب‌های آزاد، ظرفیت دو کشور برای ایجاد گذرگاه مناسبی برای مبادلات فرهنگی و اقتصادی باشند و نقش ارزنده علما در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی می‌تواند به غلبه بر این چالش‌ها مفید باشد.
حجت الاسلام شهریاری اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با هدف ایجاد وحدت میان ملل مسلمان و تلاش برای رفع اختلافات که دامن گیر جهان اسلام شده است، تلاش دارد با سفر به کشورهای اسلامی اهداف از پیش تعیین شده در راستای تقریب مذاهب اسلامی و اتحاد میان کشورهای مسلمان در راستای ایجاد امت واحده را دنبال کند.
وی افزود: قرآن کریم همه مسلمانان را به جمع شدن تحت لوای واحد دعوت کرده است که همراه با امت واحده در جهان امروز اثر گذار باشند. متاسفانه عالم اسلام امروز با اسلام هراسی مواجه است، پدیده‌ای که همه ملت‌های مسلمان را درگیر کرده و یک آسیب جدی در جهان جدید به دلیل شکاف مذهبی و دینی بین ملت‌های جهان ایجاد شده است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در طول این سفر با ایجاد اجماع میان نخبگان دو کشور تلاش می‌کنیم که نشان دهیم اسلام دین مهربانی و محبت است و پیامبر اعظم (ص) ما پیامبر رحمت است و پیام ایشان پیام دوستی برای بشریت، محبت، تعالی و سعادت می‌باشد.
رژیم فاسق صهیونیستی دشمن مسلمانان و مانع اصلی در ایجاد امت واحده اسلامی.
حجت الاسلام حمید شهریاری با ابراز تاسف از همگامی برخی دولت‌های منطقه برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، گفت: شکاف در جهان اسلام تلاش مذبوحانه رژیم فاسق صهیونیستی است و دستور کار آن تفرقه در بلاد اسلامی و نزاع میان حاکمان مسلمان می‌باشد.
وی افزود: صهیونیست‌ها و دستگاه‌های جاسوسی آن قصد دارند با پیگیری مسئله عادی سازی، جهان اسلام را دو پاره کند که این امر محکوم است و عاقبتی جز رسوایی و شکست ندارد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و برخی دولت‌های منطقه درحالی اعمال می‌شود که صهیونیست‌ها دشمن اصلی اسلام هستند و ادعای دوستی در منطقه و جهان اسلام نیرنگ قاتلان کودکان فلسطینی برای ضربه زدن به وحدت مسلمانان است.
وی تاکید کرد: توصیه ما به دولتمردان کشورهایی که قصد عادی‌سازی روابط با اسرائیل را دارند این است که به منویات پیامبر اعظم (ص)، حکم اسلام و قرآن برگردند و به صورت یک امت واحده اسلامی دست رد به سینه این رژیم غاصب و کودک کش ملت فلسطین بزنند.
حمید شهریاری افزود: صهیونیست‌ها با روش‌های مختلف دست به آزار و اخراج مردم فلسطین از سرزمین‌های خود، شهرک سازی‌های نامشروع و ایجاد یک دولت دروغین زده‌اند. لذا ما امیدواریم که حاکمان مسلمان و ملت‌های اسلامی با کمک یکدیگر رژیم نامشروع صهیونیستی را به شکست بکشانند.

دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با رهبر شیعیان پاکستان:
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه سه شنبه 7 دیماه با علامه «سید ساجد علی نقوی» رهبر ارشد شیعیان، رئیس حزب تحریک اسلامی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و همچنین جمعی از مسوولان شورای علمای شیعه پاکستان دیدار و گفتگو کردند.

 
علامه سید ساجد نقوی در این دیدار تاکید کرد: تکفیری ها جایگاهی ندارند ولی ما باید وحدت را افزایش دهیم تا نظام خالص اسلامی در پاکستان شکل بگیرد.
علامه نقوی با تأکید بر اینکه وحدت در پاکستان از اثرات مجمع تقریب است، گفت: علما مشترکات را برای دستیابی به وحدت دنبال کرده و اختلافات را به کناری نهاده اند.
عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه همواره ما از رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری برای امر تقریب استفاده کرده ایم، تصریح کرد: متأسفانه گروه‌های افراطی پشتیبانی می شوند و تلاش می کنند تشیع را محدود کنند اما با الهام از مجمع تقریب تاکنون توانسته ایم آنها را منزوی کنیم.
رئیس شورای علمای شیعه پاکستان، اضافه کرد: برخی با پشتیبانی از افراطی ها همواره از صدور انقلاب اسلامی به پاکستان هراس داشته اند.

 
 وی آغاز حرکت تقریبی در پاکستان را از سوی شیعیان دانست و گفت: در این مسیر تشکیلاتی با عنوان شورای همبستگی ملی شکل گرفت اما در حال حاضر تکفیری ها به دنبال ایجاد اختلاف هستند.
 علامه نقوی تاکید کرد: تکفیری ها جایگاهی ندارند ولی ما باید وحدت را افزایش دهیم تا نظام خالص اسلامی در پاکستان شکل بگیرد.
 رئیس شورای علمای شیعیان پاکستان، تصریح کرد: ارتباط بین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شورای همبستگی بسیار راه گشاست.
در این دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر آمادگی مجمع تقریب برای پیگیری کار مشترک با شیعیان پاکستان در جهت افزایش وحدت، گفت: بینش علامه سید ساجد نقوی در حوزه وحدت نشان از آگاهی ایشان دارد. دکتر شهریاری با گرامیداشت یاد و خاطره امام (ره) به عنوان مبدع وحدت، اظهارداشت: بدون تردید ما مشکلاتی در جامعه پاکستان داریم؛ باید علما در جهت تعلیم و آموزش تلاش کنند تا دشمنان نتوانند از آگاهی کم توده مردم استفاده و تفرقه را ایجاد کنند.
 وی اضافه کرد: نکته دیگر تذکر به مداحان است برای اینکه در مسیر توهین و کدورت به مقدسات وارد نشوند و اشراف علما سبب می شود تا مداحان تفکر تشیع و وزانت آن را حفظ کنند.
 وی ادامه داد: تفکر اصیل انقلاب اسلامی مخالف توهین به هر شکلی است زیرا استکبار جهانی از این زاویه برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان بهره می برد.
 

در ادامه این دیدار مولوی نذیر احمد سلامی عضو شورای عالی تقریب مذاهب اسلامی هم در سخنان کوتاهی بر لزوم گسترش وحدت و عدم توهین به ادیان مختلف تأکید کرد.


حضور و سخنرانی دبیر کل مجمع جهانی تقریب و جناب آقای مولوی سلامی در همایش "بررسی ابعاد ضرورت وحدت اسلامی" با علمای شهر کویته:

 

روز سه شنبه مورخ 07/10/1400 همایش « بررسی ابعاد ضرورت وحدت اسلامی » با حضور  آنلاین حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیر کل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مولانا علامه نذیر سلامی از اعضای اهل سنت خبرگان رهبری و جناب آقای خزاعی رایزن فرهنگی و با شرکت سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در شهر کویته به همراه کارشناسان از سرکنسولگری و جمع کثیری از علمای سرشناس شیعی و اهل سنت شهر کویته با شکوه خاصی برگزار گردید. 

 

آقای تقی زاده واقفی وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کویته ضمن خوش آمد گویی و عرض خیر مقدم به هیئت ایرانی که به پاکستان سفر کرده اند به خصوص جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری دبیر کل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مولانا علامه نذیر سلامی از اعضای محترم خبرگان رهبری، از جناب آقای خزاعی رایزن محترم فرهنگی در اسلام آباد که در برگزاری و هماهنگی این برنامه نهایت همکاری را با خانه فرهنگ کویته انجام داده دادند تشکر کردند و از شرکت علما و فرهیختگان و اساتید حاضر در جلسه اعم از علمای شیعه و اهل سنت نهایت سپاس و قدردانی خویش را ابراز نمود.

 
آقای تقی زاده در ادامه با توجه به آیات قرآن کریم در آیات 103 و 104 سوره مبارکه  آل عمران، با  اهمیت ترین معروف را بحث وحدت اسلامی و قبیح ترین منکر برای جامعه اسلامی را  تفرقه و اختلاف دانستند  و بیان داشتند:
«در این آیات, خدای حکیم به مسلمانان هشدار می دهد که با آمدن بینات، ضرورت همدلی و وحدت به خوبی روشن می شود و چه بینه ای محکم تر از قرآن کریم که طبق حدیث ثقلین حبل کشیده شده از آسمان به زمین  و ارتباط وثیق الهی و عهد نامه ای روشن بین خدا متعال و بندگان می باشد.»
خزاعی رایزنی فرهنگی گفت: «ضرورت وحدت اسلامی در همه کشورهای مسلمان امری مشهود است ولی در کشور پاکستان این ضرورت بیشتر است و ما باید یاد بگیریم که انسجام اسلامی خویش را حفظ و تقویت کنیم. و همین جا لازم است متذکر شوم که آقای تقی زاده خیلی تلاش کردند که هیئت ایرانی و آقایان دکتر شهریاری و مولانا نذیر سلامی سفری به شهر کویته داشته باشند و این جلسه به صورت حضوری از نزدیک برقرار شود ولی به دلایلی امکانش فراهم نشد و امید است که در سفرهای بعدی این ملاقات از نزدیک در کویته صورت گیرد.»


مولانا حافظ حسین احمد شهرودی، عضو ارشد حزب جمعیت علمای اسلام و نماینده سابق مجلس و از وزرای سابق ایالت بلوچستان ایشان بیان داشتند: «ریشه تمام نقصان و گرفتاری ها اختلاف می باشد و دشمنان اسلام با ایجاد اختلاف مسلمانان را با هم درگیر کرده و این امر سبب می شود که علمای بزرگی که سالیان سال درس خوانده و با سواد شده اند و وقت خدمتشان به جامعه اسلامی رسیده , به یکباره ترور شوند و جامعه اسلامی از وجود آنان بی بهره شود و همین اختلاف سبب می شود که منابع کشورهای اسلامی به راحتی غارت شود. تنها راه اعتلای کلمه الله و خدای متعال در قرآن فرموده : «کلمه الله هی العلیاء»  وحدت اسلامی می باشد.»
حجت الاسلام و المسلمین جمعه اسدی رئیس حوزه علمیه امام صادق علیه السلام در این همایش گفتند: «دشمنان اسلام نه شیعه برایشان مهم است و نه اهل سنت و همیشه کوشش کرده اند با ایجاد اختلاف این دو فرقه بزرگ اسلامی به مقاصد شوم خویش برسند و کشورهای اسلامی در ناامنی و فقر نگه دارند و اموال آنان را غارت نمایند. رهبر کبیر انقلاب اسلامی و حضرت آیت الله خامنه ای همیشه امت اسلامی را به وحدت دعوت کردند ما ضمن تشکر از حضور جناب آقای دکتر شهریاری و هئیت همراهشان که به پاکستان سفر کردند آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری با مجمع التقریب بین المذاهب اعلام می کنیم.»
جناب آقای امان الله شادیزیی طی سخنانی در این همایش گفتند: «پاکستان در بدو تاسیس به عنوان یک کشور اسلامی بوجود آمد و جمهوری اسلامی پاکستان لقب گرفت ولی متاسفانه الآن  به صورت یک کشور سکولار اداره می شود ولی جمهوری اسلامی ایران قبل از انقلاب یک  کشور سکولار بود ولی الآن به جمهوری  اسلامی ایران تبدیل شده است. امام خمینی «ره» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی علم و پرچم  وحدت اسلامی را بلند کردند ولی متاسفانه ممالک عربی وابسته به قدرت های بزرگ هستند ولی افغانستان به جهت آنکه با آمریکا جنگید و حاضر نشد با آمریکا همکاری نماید الآن که به پیروزی رسیده است از سوی سازمان ملل  و آمریکا به رسمیت شناخته نمی شود. چراکه مثل عربستان سعودی سرسپرده آمریکا نیستند.»

 
حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم موسوی امام جمعه و جماعت منطقه علمدار (ع) شهر کویته در سخنانی گفتند: «آنچه که سبب پیشرفت کشورهای اسلامی می شود وحدت و همدلی می باشد اگر کشورهای اسلامی یک اتحادیه مشترک تشکیل دهند می توانند تمام نیازهای خویش را برطرف نمایند و محتاج هیچ کشور غربی نباشند ولی از آنجا که آن ها می خواهند که کشورهای اسلامی همیشه مصرف کننده کالاهای آن ها باشند خودشان اتحادیه مشترک مثل اتحادیه کشور های اروپایی تشکیل می دهند ولی مانع اتحاد مسلمین می شوند و با ایجاد اختلاف گروه های تروریستی را به جان کشورهای اسلامی می اندازند و گروهی از کشور های اسلامی نیز از در سازش با استکبار جهانی بر آمده اند و زندگی انگلی را انتخاب کرده اند.»
مولانا قاری عبدالرحمن امام جماعت و جمعه مسجد سفیر شهر کویته سخنران بعدی این همایش بودند که در سخنان خویش بیان داشتند: «اولین نماینده حضرت امام خمینی «ره» مولانا سید فاضل موسوی بودند که خیلی مورد توجه مردم پاکستان بودند. من همین جا اعلام می کنم که ما ملت پاکستان با ملت ایران برادر و همراه هستیم و اجازه نمی دهیم که کشوری متعرض جمهوری اسلامی ایران شود و شعار همیشه ملت پاکستان مرگ بر آمریکا و اسرائیل و انگلیس می باشد و به جناب آقای دکتر شهریاری خوش آمد گویی عرض می کنیم و حضورشان را شاد باش می گوییم و دوست داشتیم که ایشان به شهر کویته سفر می کردند و ما از نزدیک با ایشان ملاقات می کردیم و با توجه به همسایگی ایران و پاکستان و نزدیک بودن ایالت بلوچستان به ایران ما حضور نماینده مقام معظم رهبری برای اهل سنت پاکستان را ضروری می دانیم تا با همدلی و وحدت جامعه اسلامی خویش را بسازیم.»
سخنران بعدی جناب مولانا عبد القادر لونی امیر جمعیت علمای اسلام نظریاتی بودند که در جایگاه حاضر شدند و در سخنان خویش بیان داشتند: «لازم است که در کشورهای اسلامی احکام قرآن پیاده شود ولی ما متاسفانه می بینیم که در کشورهای اسلامی همچون عربستان ترویج بی بند و باری و فحشاء می شود این درحالی است که در ایران بعد از انقلاب اسلامی در اجرای احکام الهی موفق بوده اند و امروز افغانستان نیز تشکیل حکومت اسلامی داده است و دوست دارد بر سرنوشت خویش حاکم گردد.»

 
سخنران بعدی این همایش مولانا انوار الحق حقانی امام جمعه و خطیب مسجد جامع مرکزی قندهاری بازار شهر کویته بودند که در سخنان خویش بیان داشتند: «قرآن کریم صفات یاران و اصحاب رسول خدا صلی الله  علیه را اینگونه معرفی نموده است : « اشداء علی الکفار و رحماء بینهم » ما اگر از اصحاب آن حضرت نیستیم ولی از امت آن حضرت هستیم و باید نسبت به هم دلسوز و مهربان باشیم و با هم وحدت داشته باشیم. در پاکستان گروه های مذهبی زیادی وجود دارد و از شش گروه مذهبی پنج گروه فقط حرف اتحاد را می زنند ولی در عمل اقدامی صورت نمی دهند ولی در حال حاضر این گروه جمعیت علمای شاخه فضل الرحمن است که از لحاظ سیاسی و دینی فعال است و همچنین جماعت اسلامی پاکستان. اما در ایران اسلامی از چهل و دو سال قبل تاکنون حکومت اسلامی برپا شده است و حرکات دینی صورت می گیرد.»
آقای درویش وند سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران سخنران بعدی این همایش بودند که به جایگاه دعوت شدند و در سخنان  خویش بیان داشتند : « حضور هیئت بلند پایه ایرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری و هیئت همراه به پاکستان را خیرمقدم عرض می کنم و  امید است اگر در این سفر امکان حضور در شهر کویته را نداشتند در سفر آتی به این جا سفر کنند چرا که اینجا از مراکز مهمی که امر وحدت اسلامی بسیار ضرورت دارد و دشمنان اسلام در اینجا خیلی فعال هستند . انقلاب اسلامی از همان اول پیروزی خویش به رهبری  رهبر کبیرخویش حضرت امام خمینی «ره » ندای "یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا " سر دادند و اتحاد اسلامی شعار مردم ایران بوده و هست و امید است با حضور این هیئت ایرانی در پاکستان نیز این نسیم مسیحا نفسی دمیده شود و همدلی و وحدت در بین امت پاکستان گسترش وتعمیق یابد به قول حافظ «مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید ...».
مولانا نذیر سلامی از فقهای اهل سنت و عضو مجلس خبرگان رهبری در جمهوری اسلامی ایران بودند که به همراه دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب به پاکستان سفر کرده اند. ایشان در سخنانشان به آیه 94 سوره مبارکه طه ,  استناد کردند که خداوند متعال می فرماید: « قَالَ يَا ابْنَ أُمَّ لَا تَأْخُذْ بِلِحْيَتِي وَلَا بِرَأْسِي إِنِّي خَشِيتُ أَنْ تَقُولَ فَرَّقْتَ بَيْنَ بَنِي إِسْرَائِيلَ وَلَمْ تَرْقُبْ قَوْلِي ﴿۹۴﴾ گفت اى پسر مادرم نه ريش مرا بگير و نه [موى] سرم را من ترسيدم بگويى ميان بنى‏ اسرائيل تفرقه انداختى و سخنم را مراعات نكردى (۹۴)

 
پیرو این آیه آقای سلامی بیان داشتند: «ملت اسلامی بدون وحدت نمی تواند به اهداف خود برسند. امروز دشمنان با توطئه های مختلفی در صدد ایجاد اختلاف بین مسلمانان هستند. ما باید سیره پیامبر و اصحابش را در نظر داشته باشیم که چگونه در مدت کوتاهی آموزه های اسلامی را به کل جهان گسترش دادند. علماء و محدثین بعد از تلاش ها و زحمات شبانه روز، این سیره پیامبر مکرم اسلام (ص) و اهل بیت (ع) را به ما رساندند. ما به این دلیل در جهان امروز ضعیف شده ایم چون از قرآن فاصله گرفتیم. 57 کشور اسلامی به خاطر دوری از اسلام، امروز در مقابل یک اسرائیل اشغالگر احساس عجز می کنند در حالی که کشورهای اسلامی سی میلیون کیلومتر مربع از مساحت جهان را در بر گرفته اند و نقطه های مهم جغرافیایی مانند تنگه هرمز در اختیار مسلمانان اند ولی در مقابل یک رژیم اشغالگر خود را ناتوان احساس می کنند.
   سخنران پایانی این همایش حجت الاسلام دکتر حمید شهریاری، دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب بودند که  مطالب ارزشمندی ارائه فرمودند. ایشان در بیانات خود ضمن ابراز خرسندی از ابتکار خانه فرهنگ کویته در راستای برگزای این همایش بسیار مهم بیان داشتند؛« برای وحدت اسلامی ضروریست که از اهانت به همدیگر اجتناب کنیم و فرهنگ دانش و معرفت، امنیت، ثروت و خدمت رسانی، خودسازی و بسیج مقاومتی را به مسلمانان ترویج کنیم. کشورهای اسلامی نیز باید مثل اروپا به ایجاد یک اتحادیه بپردازند و یک مجلس مشترک تشکیل بدهند و از تفرقه دست بکشند. اختلاف آراء بین مسلمانان اشکال ندارد ولی مبادا این اختلاف به خونریزی، تروریسم و کشتار منجر شود.
دکتر شهریاری در ادامه بیانات خود از مسئولین جمهوری اسلامی در کویته خواستند که علاوه بر تبیین وحدت، اقدامات عملی نیز برای نزدیک کردن مسلمانان دو کشور بردارند و احداث پروژه های جاده سازی و راه آهن بین دو کشور از الزامات مهم این زمان می باشد، چون این پروژه ها می توانند دو کشور را بهم نزدیک کنند.
 

ایشان با استناد به حدیث شریف ""طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ"" از علماء خواستند که فرهنگ سواد آموزی و دانش آموزی را بین مردم پاکستان ترویج کنند، زیرا دانش هم دنیای انسان را می سازد و هم آخرتش را. پیشرفت و توسعه بدون علم امکان ندارد. جهل و بی خبری و فقر  مسلمانان اصلی ترین و موثرترین سلاح دشمنان اسلام است. آغاز نهضت سواد آموزی و توسعه مدارس و مراکز علمی برای رفع بی سوادی ضروری است و این باعث می شود که ریشه جهل و فقر از جامعه و کشور برچیده شود.

بازدید دبیرکل مجمع تقریب از مسجد فیصل اسلام آباد:
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز سه شنبه 7 دیماه 1400 ضمن دیدار از مسجد فیصل اسلام با امام جماعت این مسجد دیدار و گفتگو کرد.

 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز سه شنبه با حضور در مسجد فیصل اسلام آباد با دکتر قاری ضیاء الرحمان امام جماعت این مسجد دیدار و گفتگو کرد.
در ابتدای این دیدار احسان خزاعی رایزن فرهنگی ایران در پاکستان توضیحاتی در خصوص فعالیت های تقریبی در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد.
در ادامه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تشریح اهداف سفر، تصریح کرد: هیات  ایرانی به دعوت شورای همبستگی اسلامی برای تبادل نظر جهت گسترش وحدت میان مسلمین به پاکستان آمده است.
دکتر شهریاری با اشاره به اینکه جلسات خوبی در راستای وحدت در اسلام آباد داشتیم، اظهار داشت: دیدارها و گفتگوها برای تقریب و نزدیکی بین شعیان و اهل سنت بسیار سازنده بود.
در ادامه این دیدار مولوی نذیر احمد سلامی عضو شورای عالی مجمع تقریب با تاکید بر وحدت بین مسلمانان، تصریح کرد: در ایران، اهل سنت، مدارس، حوزه ها و مساجد خوبی دارند و در کمال وحدت و آرامش زندگی می کنند.
 
   
دکتر قاری ضیاء الرحمان امام جماعت مسجد فیصل اسلام آباد هم در این دیدار با تاکید بر اینکه پاکستان یکی از کشورهایی است که در جهت وحدت اسلامی حرکت می کند، خاطر نشان کرد: دشمن همواره به دنبال ایجاد تفرقه بین مسلمان است و مسجد فیصل یکی از پایگاه های وحدت آفرین است.
لازم به توضیح است مسجد فیصل اسلام آباد دارای مساحت به حدود 5000 مترمربع می‌رسد و به اندازه 300 هزار نفر گنجایش دارد. عملیات ساخت مسجد فیصل در سال 1976 آغاز شد. طراحی این مسجد را معمار ترکیه‌ای، ودات دالوکای بر عهده داشت. مراحل ساخت مسجد در سال 1986 میلادی به پایان رسید.
 

دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با وزیر امور مذهبی و هماهنگی بین ادیان پاکستان:
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار و طرفین پیرامون همکاری‌های دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و مسائل جهان اسلام تبادل نظر کردند.
حجت الاسلام والمسلمین «حمید شهریاری» در سومین روز از سفر خود به پاکستان (سه‌شنبه 7 دی 1400) در شهر اسلام‌آباد با «پیر نورالحق قادری» وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار کرد.
 

در این نشست مولوی «نذیر احمد سلامی» نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری، «سید محمد علی حسینی» سفیر ایران در پاکستان و «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشتند.
طرفین آخرین تحولات مرتبط با روابط دوجانبه ایران و پاکستان، مناسبات فرهنگی و دینی دو کشور، وضعیت منطقه به ویژه مسائل پیرامون فلسطین و جهان اسلام را مورد بررسی قرار دادند.
وزیر امور مذهبی پاکستان با ابراز خرسندی از حضور هیات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در اسلام‌آباد از تلاش‌های این نهاد اسلامی در راستای هم‌افزایی میان علمای جهان اسلام و تحکیم همبستگی میان ملل مسلمان از جمله ایران و پاکستان قدردانی کرد.
 
وی بر تعهد پاکستان برای تعمیق روابط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، تبادل هیات‌های مذهبی و نخبگان دینی از جمله ترویج گردشگری زیارتی از پاکستان به اماکن مذهبی ایران تاکید کرد.
وزیر مذهبی پاکستان: روابط ما با ایران تحت تاثیرعوامل مخرب قرار نمی‌گیرد.
وزیر امور مذهبی و هماهنگی بین ادیان پاکستان با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه به ویژه تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد؛ روابط تهران و اسلام‌آباد مستحکم‌تر از آن است که تحت تاثیر عوامل مخرب داخلی و خارجی قرار بگیرد.
 
نورالحق قادری تاکید کرد: مردم و دولت پاکستان قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ملت‌های مسلمان و دفاع از آرمان‌های آن مانند مردم کشمیر هستند و ما هرگز این حمایت‌ها را فراموش نمی‌کنیم.
وی با تاکید بر نقش تعیین کننده جامعه روحانیت و نخبگان دینی ایران و پاکستان برای حل سوء تفاهم‌ها و گام‌های مشترک در مسیر وحدت و یکپارچگی علیه دشمنان مشترک، اظهار داشت: با توجه به مشترکات قوی دو کشور همسایه، برادر و دو دوست قدیمی ایران و پاکستان، هرگونه تلاش از سوی عناصر مخرب داخلی و خارجی برای تحت تاثیر قراردادن این روابط محکوم به شکست است.
وزیر امور مذهبی پاکستان با یادآوری دیدار ۱۰ سال پیش خود با مرحوم آیت الله محمد علی تسخیری طی سفر ایشان به شهر لاهور و همچنین ۳ سفر به تهران و دیگر شهرهای زیارتی ایران، گفت: علما و نخبگان ایران مواضع سازنده و قابل ستایشی در بحث تقریب مذاهب و برائت از عناصر افراطی و ضد وحدت دارند.
وی افزود: پاکستان اعتقاد راسخ به احترام به مذاهب و ادیان الهی دارد و ما آماده همکاری نزدیک با جهان اسلام از جمله جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد ماموریت تقریب و همکاری مشترک برای بهره برداری از مشترکات مذهبی و دوری جستن از اختلافات هستیم.
نورالحق قادری بر تعهد پاکستان برای تعمیق روابط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، تبادل هیات‌های مذهبی و نخبگان دینی، تعامل میان نهادهای اسلامی و پژوهشی از جمله ترویج گردشگری زیارتی از پاکستان به اماکن مذهبی ایران تاکید کرد.
وی با اشاره به تمدن ایران و تاریخ زبان فارسی در شبه قاره، بر لزوم همکاری‌های دو کشور در جهت ترویج زبان فارسی در پاکستان تاکید کرد و افزود که دولت این کشور به ویژه وزارت امور مذهبی برای هرگونه همکاری با سفارت و نمایندگی‌های فرهنگی ایران در پاکستان آمادگی دارد.

 

وزیر امور مذهبی پاکستان همچنین خواستار تسهیل در مرزهای دو کشور برای افزایش فعالیت تجاری و بازرگانی شد و آن را عاملی موثر برای گسترش همکاری فی مابین دانست.
وی همچنین از رایزنی‌های وزارتخانه متبوع خود با سازمان هواپیمایی کشوری پاکستان برای برقراری پروازهای مستقیم به مشهد مقدس از مبداء شهرهای کراچی و لاهور خبر داد.
در ادامه این دیدار، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با استقبال از مواضع و سخنان وحدت آفرین وزیر امور مذهبی پاکستان، از پیر نورالحق قادری برای شرکت در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آتی در تهران دعوت کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری تاکید کرد: برائت از اقدامات ضدتقریب و ترغیب ملل مسلمان برای بهره برداری از مشترکات، راهکار اصلی جلوگیری از تفرقه و هرج و مرج در میان امت اسلامی است.
مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مجلس خبرگان رهبری و سید محمد علی حسینی سفیر ایران در پاکستان نیز طی سخنانی بر لزوم تقویت همبستگی میان دو ملت، همکاری برای کمک به غلبه بر چالش‌های پیش روی مسلمانان تاکید و آمادگی ایران برای تقویت مناسبات فرهنگی و مذهبی با پاکستان و تلاش کشورمان برای گسترش گردشگری زیارتی، سلامت و سیاحتی را اعلام کردند.

حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گردهمایی علمایی و  نخبگان دینی پاکستان:
گردهمایی وحدت آفرین و باشکوهی به مناسبت سفر حجت الاسلام و المسلمین «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران به اهتمام حزب «مجلس وحدت مسلمین» در شهر اسلام‌آباد و با حضور شخصیت‌های نام آشنای شیعه و اهل تسنن در شهر اسلام‌آباد برگزار شد.
 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تبیین بیانات رهبرمعظم انقلاب اسلامی درمیان رهبران و نخبگان دینی پاکستان مبنی براینکه اتحاد ملل اسلامی اوجب واجبات است، تاکید کرد: عالم اسلام با وحدت قوی می‌شود و قطعا مسیر حقیقی برای دستیابی به تمدن نوین در گرو انسجام و اتحاد قوی شیعه و سنی است.
علامه «ناصر عباس جعفری» دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین و میزبان برنامه از حضور هیات کشورمان و دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی قدردانی و سفر هیات ایرانی به پاکستان را ابتکاری سازنده و قدمی مبارک در مسیر هم افزایی علمای اسلام و تحکیم امر وحدت عنوان کرد.

دستیابی به تمدن نوین اسلامی در گرو اتحاد قوی شیعه و سنی است:
حجت الاسلام شهریاری به عنوان مهمان ویژه و سخنران اصلی این مراسم وحدت آفرین با ابراز خرسندی از بهبود فضای صلح و برادری میان مذاهب اسلامی در پاکستان و افزایش درجه وحدت میان مسلمانان این کشور همسایه، تاکید کرد: وجود نورانی و مبارک حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) باعث جمع شدن تمامی مسلمانان زیر یک چتر شده و در حقیقت وحدت و همه بلاد اسلامی باعث قوی‌تر شدن ما و جوامع مسلمان می‌شود.
وی با تشریح بیانات حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مهمانان کنفرانس اخیر وحدت اسلامی در تهران، افزود: از نگاه امام خامنه‌ای، سیاست قدرت‌های استکباری و نیروهای ضداسلام مبتنی بر تفرقه بینداز و حکومت کن است، لذا در چنین شرایطی اتحاد امت اسلامی اوجب واجبات است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی، اتحاد قوی میان شیعه و سنی است و در این راستا رهبران و نخبگان عالم اسلام باید هوشیار باشند و علیه دشمنان مشترک و نیروهای ضدتقریب جبهه مشترکی تشکیل دهند.
وی با تشریح مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر قدرت‌های استکباری، دشمنی غرب با ایران در زمان هشت سال جنگ تحمیلی و همدستی برخی حاکمان منطقه برای تجاوز به خاک ایران، گفت: علی رغم بیش از ۴۰ سال توطئه دشمنان انقلاب اسلامی، درخت تنومند انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران همچنان محکم و استوار است و به برکت این انقلاب ملت‌های مسلمان منطقه و جبهه مقاومت امروز قدرت مضاعفی در برابر تهاجم استعمار جهانی از جمله رژیم ناپاک صهیونیستی برخوردار هستند.
حمید شهریاری تاکید کرد: ایران همچنان به حقوق ملت‌های مظلوم جهان به ویژه مردم فلسطین و دفاع از آرمان‌های آنان متعهد است و امروز جهان از جمله عالم اسلام شاهد برادری و تعامل نزدیک ما با جبهه مقاومت در فلسطین، لبنان و عراق فارغ از مذهب و سلیقه‌های دینی می‌باشد.
 

وی اظهار داشت: با گذشت بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، ایران از تمامی چالش‌ها و دشمن استکباری عبور کرد و این انقلاب ثابت کرد که به موجب آن هویت اصلی به مسلمانان بازگشته است. همکاری و همگرایی با رزمندگان اسلام و جبهه مقاومت مصداق بارز وحدت و تاثیرات تاریخی انقلاب اسلامی بر معادلات منطقه‌ای است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان سخنانش خطاب به رهبران مذهبی و نخبگان دینی پاکستان، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی را بازگو کرد و افزود: آیت الله خامنه‌ای تاکید دارند که اتحاد مسلمانان یک فریضه قطعی اسلامی است و این مهم یک امر اصلی است نه تاکتیک و وحدت، یک راهبرد است که هرگز موقتی نخواهد بود.
 

سناتور حزب حاکم پاکستان: انقلاب اسلامی ایران خار چشم استکبار جهانی است.
سناتور «اعجاز چودری» نماینده مجلس سنا از حزب تحریک انصاف به عنوان حزب حاکم فعلی پاکستان نیز طی سخنرانی در این مراسم با قدردانی از اظهارات دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و خرسندی و همدلی و یکپارچگی علمای ایران و پاکستان برای نفی اقدامات تفرقه افکنانه و همفکری برای اتحاد عالم اسلام، گفت: پیروی از منویات پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) راز وحدت و سعادت مسلمانان است.
 

وی با ادای احترام به مقام شامخ امام خمینی (ره) و افکار ایشان برای ترویج وحدت اسلامی، افزود: بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران خدمات تاریخی و فراموش نشدنی از خود برای همدلی جهان اسلام و بیداری ملت‌ها در برابر توطئه‌های شیطان بزرگ و حامیان آن برجای گذاشت.
این سیاستمدار پاکستانی اظهار داشت: امام خمینی (ره) بیداری در برابر دشمنان را برای همه ملت‌ها، عرب و عجم به ارث گذاشتند و ما امروز شاهد قدرت ایران در برابر نیروهای استکباری و زورگو هستیم.
وی افزود: انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در ایران بر پایه دین محمدی و ارزش‌های دینی بنیانگذاری شده و تا امروز هیچ قدرتی توانایی مقابله با ایران را ندارد زیرا ما شاهد ایستادگی مقتدرانه ایرانیان در برابر شیاطین بزرگ مانند آمریکا هستیم.
علامه جعفری: وحدت، راهبرد اساسی برای دفاع از جهان اسلام است
علامه ناصر عباس جعفری دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان با تاکید بر جایگاه ارزشمند و قوی ایران و پاکستان در جهان اسلام و نقش دو کشور برادر و همسایه برای کمک به حل مسائل در میان ملل مسلمان، گفت: وحدت یک راهبرد اساسی برای دفاع از جهان اسلام است.
وی افزود: پاکستانی‌ها همواره صدای رسای وحدت و برائت از تفرقه هستند و به اعتقاد ما شیعه و سنی در کنار هم یک قدرت بزرگی را تشکیل خواهند داد که نقشه راه برای مقابله با دشمنان مشترک و طرح‌های شیطانی نیروهای ضداسلام است.
 
علامه جعفری با ادای احترام به شهدای مقاومت به ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، گفت: این شهدای عزیز جان‌های ارزشمند خود را در مسیر همیاری به ملت‌های مظلوم و جنگ با تروریسم تکفیری هدیه کردند.
در ادامه این گردهمایی وحدت آفرین مولوی «نذیر احمد سلامی» نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری، مولانا «گلزار احمد نعیمی» از علمای ارشد اهل سنت و رئیس جماعت اهل حرم و برخی از شخصیت‌های شیعه پیرامون وحدت جهان اسلام، توطئه رژیم صهیونیستی برای هرج و مرج در کشورهای اسلامی و لزوم هوشیاری ملت‌ها از جمله نسل جوان در برابر طرح‌های ضدتقریب سخنرانی کردند.
 

 بازدید دبیر کل مجمع تقریب مذاهب از جامعه الکوثر و ملاقات با آیت الله شیخ محسن علی نجفی:
هیات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در چهارمین روز از سفر به پاکستان، چهارشنبه 8 دیماه 1400 از حوزه علمیه "الکوثر" به عنوان مرکز بزرگ علوم و پژوهش‌های دینی شیعیان در شهر اسلام‌آباد بازدید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین شهریاری همچنین طی دیدار با علامه شیخ «محسن علی نجفی» استاد برجسته حوزه علمیه و موسس جامعه الکوثر از خدمات ارزشمند این نهاد دینی در ترویج علوم اسلامی و وحدت مذاهب اسلامی قدردانی کرد.

 

 
بازدید دبیرکل مجمع تقریب از زیارتگاه بری امام در اسلام آباد:
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز از زیارتگاه بری امام در اسلام آباد بازدید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هیات همراه ظهر امروز  از زیارتگاه سید عبداللطیف موسوی کاظم بازدید و با متولی آن گفتگو کردند. 
 

در ابتدای این دیدار تنویر عباسی متولی زیارتگاه بری امام، توضیحاتی در خصوص اهمیت بری امام در میان مردم پاکستان ارائه کرد.
دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم در ادامه بر تلاش برای رسیدن به وحدت امت اسلامی و تبادل نظر بین مسلمانان تاکید کردند.
"شاه عبد اللطیف کاظمی" که گفته می‌شود از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است، مورد احترام صوفیان این کشور و جمعیت زیادی از اهل تشیع و تسنن است.
مزار این عارف روحانی موسوم به "بری امام" در شهر اسلام‌آباد قرار دارد.

 


دیدار دبیر کل مجمع  جهانی تقریب مذاهب اسلامی با رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان:
رئیس شورای ایدئولوژی پاکستان در ملاقات با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب به عنوان یک نهاد مهم دولتی و ناظر بر لوایح مذهبی در مجالس سنا و ملی این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان جدای از یکدیگر نیستند و ما اهمیت زیادی به این روابط تاریخی و ناگسستنی قائل هستیم.
 

وی افزود: دو ملت پاکستان و ایران مشترکات فراوانی در حوزه زبانی و دینی و ... دارند. در میان هر دو ملت مسلمانان فعالی حضور دارند که برای سرافرازی اسلام ناب محمدی تلاش می کنند. این موضوع در حال حاضر به دلیل اسلام هراسی و رفتارهایی که باعث مخدوش کردن تصویر پیامبر(ص) می کنند بسیار مهم است. متاسفانه برخی از مسلمانان تندرو چهره ای مخدوش از اسلام در برابر دیگران نشان می دهند. آنچه مهم است دنباله روی از علمای تقریبی است که وحدت را اشاعه می دهند. علمایی که آگاهانه دغدغه مسلمانان را دارند و از هر فرصتی برای تقریب استفاده می کنند.
وی افزود: دو کشور همسایه در بخش قانون گذاری اسلامی و تامین حقوق شهروندی دیدگاه نزدیک و قوانین موثری دارند. ما بر روی تجربیاتی که هیات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آن را به اشتراک گذاشت، مطالعه و پژوهش خواهیم کرد  و از اقدامات ایران در این بخش خرسندیم.
 

دکتر قبله ایاز افزود: روابط دو ملت همسایه ایران و پاکستان جدای از یکدیگر نیست و ما دوستی تاریخی و مناسبات دیرینه‌ای داریم که یکی از آنان دوران همکاری  در سازمان همکاری‌های منطقه‌ای برای توسعه است.
وی با اشاره به تامین نیازهای اساسی بلوچستان پاکستان از ایران به ویژه صادرات برق از ایران به این ایالت، اظهار داشت: ما نگاه رو به جلو به همکاری جمهوری اسلامی ایران با پاکستان در حوزه انرژی داریم و معتقدیم توسعه بلوچستان پاکستان در گرو استفاده از ظرفیت‌های همکاری با کشور همسایه یعنی ایران است.
قبله ایاز با ابراز اطمینان از مناسبات قوی سیاسی و اقتصادی تهران و اسلام‌آباد تاکید کرد: پاکستان همواره نگرانی‌ها و ملاحظات منطقه ای طرف ایرانی را مقدم می‌شمارد و یکی از آنها موضوع یمن است و پاکستان حاضر نشد وارد این جنگ شود.
 
وی گفت: ایران نزدیک‌ترین کشور دوست و همسایه پاکستان است و ما برای پایداری این روابط، در دیگر امورات منطقه‌ای توازن برقرار کرده ایم زیرا هرگز خواستار تحت تاثیر قرار گرفتن این مناسبات نیستیم.
رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان افزود: مجلس و دولت این کشور در ماجرای یمن تصمیم قاطعانه‌ای اتخاذ کردند و این نشان دهنده اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران نزد پاکستانی‌ها است.
شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان یک نهاد مهم نظارتی-دولتی است که لایحه‌های مورد منازعه و اختلاف برانگیز در حوزه امور مذهبی که قرار است در صحن مجلس ملی و سنا به رای گذاشته شود را بررسی کرده و نظرات کارشناسی خود را به نهادها و شخصیت‌های حکومتی در قبال آن منعکس می‌کند.
 
حضور دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در همایش "اهمیت و ضرورت قانون گذاری اسلامی در حل چالش‌های عصر حاضر":
این همایش روز چهارشنبه 8 دیماه 1400 با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نخبگان دینی و پژوهشگران علوم اسلامی و اعضای شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان به میزبانی شورای ایدئولوژی اسلامی و شورای همبستگی ملی پاکستان با طرح موضوعاتی مانند اصول اسلامی، نظام جمهوری در قانون اساسی و قانون گذاری اسلامی در «اسلام‌آباد» برگزار شد.
 

سید محمد علی حسینی سفیر کشورمان، احسان خزاعی رایزن فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، فرامز رحمان زاد رئیس خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی، «قبله ایاز» رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی و شماری از شخصیت‌های مذهبی و اعضای این شورا نیز در این نشست تخصصی حضور داشتند.
رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان با ابراز خرسندی از حضور هیات مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این نشست، بر ضرور هم افزایی میان نخبگان دینی و اندیشمندان دو کشور همسایه در حیطه قانون گذاری اسلامی تاکید کرد و گفت: جهان اسلام با چالش‌هایی نظیر ضعف قانون گذاری و عدم هماهنگی قوانین با ارزش‌های اسلامی و انسانی مواجه است.
 
قبله ایاز ضمن قدردانی از مشارکت سفارت کشورمان در پاکستان و شورای هبستگی ملی در تدارک این برنامه افزود: اشتراک گذاری تجربیات میان دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان در مسیر تبیین اصول اسلامی و بکار گیری آن در نظام جمهوریت و اجرای قوانین مایه خرسندی ما است.
سفیر ایران در پاکستان نیز طی سخنانی با اشاره به مشترکات دیرینه تاریخی، فرهنگی، مذهبی و زبانی میان دو کشور گفت: هر دو ملت برای همکاری پرانگیزه هستند و در ارتباط با اعتلای اسلام ناب محمدی و تشریح اصول اسلامی برای دفاع از کرامت انسانی نقش علمای ایران و پاکستان نیز مهم تلقی می‌شود.
سید محمدعلی حسینی افزود: امروز عالم اسلام با پدیده شیطانی اسلام هراسی و قرآن ستیزی روبرو است، و از سوی دیگر متاسفانه برخی از مسلمانان چهره افراطی و تندرو از اسلام به دنیا عرضه کرده‌اند که بهانه‌ای نیز در دست دشمنان مسلمین و عالم اسلام قرار داده‌اند.
 
وی تاکید کرد: آنچه که اولویت باید باشد دنباله روی از علما و نخبگان اسلامی است که رویکرد وحدت و تقریب دارند و تنها با این روش می‌توانیم در برابر دشمنان اسلام و عناصر افراطی ایستادگی کنیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به عنوان مهمان و سخنران اصلی نشست اهمیت و ضرورت قانون گذاری اسلامی در حل چالش‌های عصر حاضر، گفت: قانون گذاری در ایران و پاکستان از اهمیت بسیار بالایی برخورد است، توجه به آرای مردم به معنای جمهوریت است و توجه به حدود الهی به معنای اسلامیت است.
وی به بخش‌های از قانون اساسی پاکستان و قرار گرفتن اصل جمهوریت و اسلامیت در آن اشاره کرد و افزود: این مصداق دو بال برای حرکت دقیق و درست در مسیر اخلاق و دیگر ارزش‌های اسلامی، کرامت و شرافت انسانی است.
حجت الاسلام شهریاری گفت: به اعتقاد ما قوانین نباید ناقض حدود الهی باشد، موضوعی که در قرآن کریم نیز نقل شده است و این مهم همواره در اولویت و دستور کار نهادهای ذی ربط و قانون گذاری اسلامی در ایران و پاکستان قرار دارد.
 
وی افزود: تفاوت‌های جدی میان نظام اسلامی و نظام لیبرال مشخص است، ارزش‌های اسلامی و حرمت انسانی در راس هرم ارزش‌ها قرار دارد و پس از آن آزادی انسانی گنجانده شده است اما در گرب آزادی انسان در راس قرار دارد و آنان به ارزش‌های دینی قائل نیستند و در عین حال سعی در دخالت در امور سایت ملت‌ها از جمله ملل اسلامی دارند.
  
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: غربی‌ها در نظر و عمل دچار دوگانگی هستند و در این عرصه چهره ای مخدوش دارند، صحبت‌های غربی‌ها متناقض است و تلاش می کنند خواسته‌های خود به دیگران تحمیل کنند.
وی همچنین در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: ما در جلسه امروز با اصول جمهوریت و اصول اسلامیت در قانون اساسی، تفاوت این نظام با نظام های دیگر و جایگاه برتر ارزش‌ها در این نظام تاکیدکرده ایم.
حجت الاسلام شهریاری گفت: نظام اسلامی با نظام لیبرال مقایسه شد و نقص لیبراسیم در ساخت انسان برای رفاه، آسایش و سعادت جوامع انسانی همچنین مشکلات بشریت در عصر جدید نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


١٢:٢٤ - دوشنبه ٢٠ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٨٤٠    /    تعداد نمایش : ١٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
زبان فارسی پل فرهنگی و ادبی مطمئنی بین ایران و پاکستان است
روز چهارشنبه مورخ 21 اردیبهشت ماه سال 1401 مراسم افتتاح دوره جدید آموزش زبان فارسی و آموزش خطاطی نستعلیق به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد و نمايندگي بنياد سعدي در پاكستان با هدف توسعه و ترویج زبان فارسي افتتاح شد.
 ١٣:٥٢ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجلاس دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام با حضور ایران در پاکستان گشایش یافت
کتاب « گزیده شعر فلسطین» در پاکستان منتشر شد/ فلسطین از منظر شاعران پاکستان
رایزن فرهنگی ایران درپاکستان: روز قدس رسوایی رژیم صهیونیستی وحامیان آن را رقم می‌زند

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.