English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت چهلمين روز درگذشت أنيس النقاش در بیروت

به‌ مناسبت چهلمين روز درگذشت تحليل‌گر و پژوهشگر مسائل سياسی و ریيس شبكه «امان» مرحوم انيس النقاش، مراسمی در هتل «كومودور» در منطقه الحمراء بيروت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در اين مراسم كه به صورت زنده از چند شبكه ماهواره‌ای از جمله الميادين پخش شد، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد شهرياری، دبير مجمع تقريب بين مذاهب اسلامی، محمد رعد، ریيس فراكسيون مقاومت در پارلمان، شيخ ماهر حمود، دبير اتحاديه جهانی علمای مقاومت، علی عبدالكريم علی، سفير سوريه در لبنان و عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان، شيخ زهير جُعيد، مسئول هماهنگ كننده جبهة العمل الاسلامی و جمعی ديگر از شخصيت‌های سياسی و دينی سخنرانی كردند.

شيخ زهير جعيد در سخنرانی خود، گفت: در دورانی مردان راست قامت كمياب شده اند، انيس النقاش مرد ميدان بود و در زمانی كه راستگويان به ندرت يافت می شوند او فردی صادق بود. او توانست خيلی از افراد سرگردان در ميدان سياست را به ساحل امن حقيقت رهنمون سازد و شاخصی برای تشخيص حق از باطل ارائه كند.

شيخ ماهر حمود، دبير اتحاديه جهانی علمای مقاومت، ابتدا با استناد به آيات قرآنی، جنگ ميان حق و باطل را جنگی تاريخی از همان آغاز تاريخ بشريت عنوان كرد و سپس در توصيف شخصيت انيس النقاش گفت: وی موضعی ثابت در مسير حق داشت و در اين مسير نيز به رغم متغيرها و شرايط مختلف، ثابت قدم بود و موضعی شفاف داشت به نحوی كه هيچ باطلی نتوانست بر روی او تأثير بگذارد.

در ادامه محمد رعد، ریيس فراكسيون مقاومت در پارلمان، انيس نقاش را حلقه وصل ميان بيروت و فلسطين معرفی كرد و گفت: هويت مبارزاتی رابطه ميان ما با چنين شخصيتی بود.

وی افزود: فلسطين معياری برای برقراری ارتباطش با ديگران بود. او قدرت امت را در ايجاد وحدت حول محور فلسطين می دانست.

خانم بتول خدابخش، همسر انيس النقاش سخنران بعدی بود كه از طريق فضای مجازی حضور يافت و شخصيت همسرش را اين گونه توصيف كرد: سخن گفتن از انيس ضمن اين كه آسان است اما همزمان بسيار سخت است. او باطنی با صفا داشت، سخاوتی به وسعت آسمان، و كرامتی به وسعت زمين؛ در عشق نامحدود و در صداقت بی نظير بود، فردی صادق، عاشق و فانی فی الله بود.

خانم خدابخش در ادامه افزود: وی در تمام تحليل ها و سخنان خود صادق بود و آنها را باور داشت و تمام سخنانش از دل بر می خاست لذا بر دلها می نشست. مرد سياست بود و همزمان به اصول و ارزش های اخلاقی پای بند و برای حل مشكلات انسان ها تلاش می كرد، با ظلم مبارزه می كرد و همواره در پی ايجاد وحدت ميان قوميت ها و طوايف و مذاهب مختلف بود.

سپس علی عبدالكريم علی سفير سوريه در لبنان، او را فردی دارای بصيرت و صراحت لهجه خواند و گفت: وی همواره صاحب دليل و برهانی روشن و قاطع بود و در تمام مواضع خود با احساس مسئوليت اخلاقی و ملی سخن می گفت. استعدادهای او مختلف بود، همزنان نويسنده، منتقد، مؤرخ، تحليلگر مسائل سياسی و مقاومی شجاع در ميادين نبرد بود.

در ادامه، خامه يار در اين مراسم ضمن تجليل از تلاش ها و مبارزات اين پژوهشگر مقاوم،و انديشمند راهبردی و صاحب نظر در حوزه مقاومت، را يكی از حاميان سرسخت جمهوری اسلامی ايران در عرصه های رسانه ای، سياسی و پژوهشی معرفی كرد كه هيچ گاه دست از مواضع بر حق خود در دفاع از مقاومت لبنان، فلسطين، و ديگر ملت های مظلوم جهان، برنداشت.

رايزن فرهنگی كشورمان افزود: او آینده پژوهی استراتژیک بود و گذشت زمان، هیچ‌گاه او را از هویت و طبیعتش دور نساخت. آزادى قدس را نه یک آرمان صرف، بلکه امری تحقق‌پذیر مى‌دانست و براى ایده‌هاى خود، به ویژه در مصاف با صهیونیست‌ها، هم منطق داشت و هم تجربه مبارزاتى و جهادی. بر تمام زجزئیات وقایع و رویدادها و امور منطقه‌ای و جهانی تسلط کامل و شگفت انگیزی داشت.

وی همچنين ضمن اشاره به نکته‌سنجی و ریزبینی او گفت: با استادى و مهارت بسیار، آن‌چنان یک رویداد را تجزیه و تحلیل می‌کرد که گویی آینده را می‌دید و آن را به روشنى در پیش چشم مخاطب قرار مى‌داد. در میان تحلیلگران سیاسى هم‌طرازش، حرف نخست را مى‌زد و هنگامى که بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌گشت، بینندگان را با داده‌ها و تحلیل‌هایش میخکوب می‌کرد و با تمام اشتیاق، آنان را به شنیدن سخنانش وامی‌داشت. علاوه بر تحلیل، آینده‌پژوهی و پیش‌بینی علمی و راهبردی تحولات آینده ازجمله نقاط متمایز او با سایر تحلیلگران بود. سخنانش امیددهنده و آرامش‌بخش بودند و چون از عمق جان و لُب عقلش سرچشمه می‌گرفت ناگزیر بر دل‌ها و عقل‌ها می‌نشست. به معناى واقعى یک رزمنده بین‌المللى بود که تحلیل‌های همواره امیددهنده و در عین حال واقع‌گرایانه ارائه می‌داد.

خامه يار همچنين انيس النقاس را فردی آگاه به دانش سیاسی ‌روز معرفی كرده و گفت: به‌رغم اینکه مالک هیچ رسانه‌ای نبود ولی تمامی رسانه‌های سمعی و بصری و مکتوب، تمنای میزبانی‌اش را داشتند و او با رویی گشاده در پذیرش هیچ دعوتی بخل نمی‌ورزید. تریبون‌های رنگارنگ و میکروفون‌های مارک‌دار و بی‌مارک را نه برای خودنمایی که فرصتی برای تبیین اندیشه‌های روشن‌گرایانه و آزادی‌خواهانه‌اش می‌دانست؛ همواره در پی کشف و افشای توطئه‌های استعمارگران قدیم - جدید و صهیونیست‌ها و مزدورانشان در منطقه بود. به عبارتی دیگر، خود، رسانه سیاری بود که رسانه‌های دیگر از آبشخور تحلیل‌هایش منتفع شده و سیراب می‌گشتند. کالای گران‌بهایش، خریداران فراوانی داشت و همیشه نو، بدیع و برای میزبانانش سودآور بود. کمتر کسی با مشاهده چهره انیس بر صفحه تلویزیون، یارای تغییر موج را داشت ؛ زیرا چهره اش برای مخاطبان هیچگاه تکراری نمی نمود، عطش شنیدن سخنان و تحلیل‌هایش تمامی نداشت. نوآور و ریزبین بود و همواره حرف تازه‌ای برای گفتن داشت. در چینش واژه‌ها، ماهر و زبردست بود. چیره شدن در مناظرات برایش آسان بود، اما هیچ‌گاه از جاده انصاف و ادب خارج نمی‌شد و با آرامشی تمام، صحنه را مدیریت و حریف را مات می‌کرد.

رايزن فرهنگی كشورمان در پايان به قدرت نظريه پردازی و راهبردی اين كارشناس و تحليلگر مسائل سياسی اشاره نموده و گفت: او با وجود توانمندی در تحليل مسائل راهبردی، هرگز از سجایای اخلاقی تهى نشد؛ نیک‌های چهارگانه را خداوند منان، کریمانه به او عطا کرده و انیس «نیک‌سرشت»، «نیک‌رفتار»، «نیک‌گفتار» و «نیک‌پندار» بود. شخصیتی انسانی، فروتن و اخلاق‌مدار داشت و از او همواره «أُنس» می‌بارید. هرگز ندیدم که روزى از دایره انصاف خارج شود. مدارا و تحمل دیدگاه‌هاى مخالفان و حریفان، او را از چنان محبوبیتى در میان نخبگان و آزاداندیشان برخوردار ساخته بود که از همان ابتداى بیماری‌، همه براى شفایش دست به دعا برداشتند. انیس به‌راستی شخصیتی در ورای مرزها، ادیان، مذاهب و نژادها داشت. زیرا برای انسان‌بودن می‌کوشید و آزادمنش و آزاداندیش بود. هیچ‌کس زبان، قلم و اندیشه‌اش را نمى‌توانست به سخره بگیرد. وامدار کسى هم نبود و این را به همه هم‌فکران و همکاران خود گوشزد می‌کرد. انیس شغل دیگرى براى خود دست و پا کرده بود تا « زبان » و «قلم»اش اسیر «نان»اش نشوند و وامدار چانه‌زنی با هیچ فرد و جریانى نباشد. چنین روشى را از همان ایام جوانى که رزمنده‌ای میدانى بود، برگزید.

«حسن صالح» يكی از رهبران جنبش فتح از رام الله سخن گفتن درباره انيس النقاش را سخن گفتن درباره زندگی عنوان كرد و گفت: او فلسطين را در خانه اش و تمام ابعاد زندگی خود به همراه داشت و برای آزادی آن مبارزه كرد لذا نه تنها دوست فلسطين بود بلكه فرزند فلسطين نيز به شمار می رفت.

در ادامه «طلال ناجی» معاون دبيركل جبهه ملی گروههای فلسطينی اين شخصيت را مبارزی همه جانبه در كنار مستضعفان جهان بر ضد ظلم و ستم معرفی كرد و گفت: او در كنار ملت سوريه، بحرين، عراق و يمن ايستاد و انقلاب اسلامی ايران را كمك و ياری از جانب خداوند به مستضعفان می دانست.

كاردينال عطا الله حنا نيز از بيت المقدس انيس النقاش را شخصيتی وحدوی و آگاه به فتنه های دشمنان معرفی كرد و گفت: فقيد ما، عمر خود را صرف دفاع از فلسطين و خاك آن نمود و فلسطين و ما تا آخر به انيس النقاش وفا دار خواهد ماند چرا كه او مدافع حق بود.

انتهای پیام/ص


١٣:٤٤ - 1400/01/17    /    شماره : ٧٦٨٠١٠    /    تعداد نمایش : ١٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
کتاب «گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری» به زبان صربی منتشر شد
دانش‌آموز و کتاب، غرق در خون/ وقتی جهل جنایت ‌آفرید
سومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه» برگزار می‌شود
بیانیه شورای عالی مسلمانان کنیا در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه
بررسی آخرین کتاب میشل کعدی درباره امام رضا(ع)
دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضد فساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
رونمايی از كتاب «مسئله فلسطين» اثر مقام معظم رهبري در بيروت
نشست «فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران زمین»
چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد
آزادی قدس شریف دور نیست
نشست اضطراری مسجدالاقصی و بیت‌المقدس در ترکیه پایان یافت
زمینه‌های همکاری موسیقیایی ایران و ارمنستان بررسی شد
معرفی زندگی نابغه شعر فارسی بنگال
بررسی آداب و سنن عید فطر در پاکستان و کشورهای اسلامی
رویای زنده ماندن دولت صهیونیست در منطقه در حال نابودی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.