English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٢ خرداد ١٤٠١


  چاپ        ارسال به دوست

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» تأکید کرد: توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، شهرداران شهرهای خلاق ایران و مدیران ارشد فرهنگی کشور، معاونین و مدیران وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در سخنراني خود، با اشاره به فلسفه تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان مركز ديپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ايران در سال 1374 برای یكپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و انسجام فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی ایران در خارج از كشور تأسيس شد تا تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: این سازمان از آغاز حیاتش تاکنون فراز و فرودهایی داشته است که ما تمام زحمات این سال‌ها را ارج می‌نهیم و باید برای تحقق دیپلماسی فرهنگی از ظرفیت‌های بالقوه، استفاده و رو به جلو قدم برداریم.

معرفی سازمان فرهنگ به عنوان قرارگاه مشترک فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی کشور

وی به نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عرصه دیپلماسی فرهنگی و تأکید و فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی در خصوص بازسازی انقلابی در ساختارهای فرهنگی و ایجاد تحول در عرصه امور بین‌المللی و فرهنگی اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور اظهار کرد: براین اساس در نظر داریم تحولی را در روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنیم که در ابتدا، این تحول را از سازمان فرهنگ و ارتباطات شروع خواهیم کرد تا مدیریت امور فرهنگی ـ بین‌المللی از مدیریت سازمانی به مدیریت قرارگاهی تبدیل شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه، گفت: در سطح سازمانی به دنبال این هستیم تا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه مشترک فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی کشور معرفی کنیم و در سطح ملی، ظرفیت‌های موجود در استان‌ها و شهرها خصوصا جهان شهرها را برای پشتیبانی دیپلماسی فرهنگی و روابط فرهنگی ایران بسیج خواهیم کرد.

وی ضمن تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دفاتر شهر مقدس مشهد و قم مطرح کرد: با هدف استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دیگر شهرها در تقویت و پشتیبانی رایزنی‌های فرهنگی منطقه، درصدد آن هستیم تا در برخی از شهرها که دارای ظرفیت بالایی در زمینه‌های ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و علمی هستند، دفاتر نمایندگی ایجاد کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور تأکید کرد: این سازمان علاوه بر استفاده از توانمندی‌های موجود در مرکز، به ظرفیت و پتانسیل‌های سایر شهرها و استان‌های کشور توجه جدی دارد و مایل به بهره‌گیری از حضور و مشارکت نمایندگان شهرهای خلاق است.

وی با تأکید بر اینکه خواهرخواندگی باعث رشد توسعه پايدار شهرها و ارتقاء تعاملات فرهنگی و بین‌المللی می‌شود، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند بستر و زمینه‌های لازم برای ارتباطات شهری و خواهرخواندگی با همتایان خود، گفت‌وگوی مستقیم شهرداران با همتایان خود، اجرای فعالیت‌های پژوهشی و علمی، برگزاری نشست‌های مشترک و همایش‌های بین‌المللی بین شهرهای ایران و دیگر کشورها را ایجاد کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنانش، گردشگری را یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ دانست و بر ضرورت بکارگیری ظرفیت‌های استان‌ و شهرها و زمینه‌سازی همکاری و تعامل در حوزه فرهنگی ـ بین‌المللی تأکید کرد.

نقش گردشگری پایدار در توسعه شهرها

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران با اشاره به اهمیت برگزاری نخستین مجمع هم‌اندیشی جهان شهرهای ایرانی گفت: یونسکو از سال 2004 میلادی به این نتیجه رسید که شهرها محور توسعه و قلب تپنده مسائل اقتصادی، اجتماعی، شهرسازی و در عین حال فرهنگ هستند و زمان طولانی طی شد تا دولتمردان دریافتند که کالای فرهنگی بخشی از کالاهای اساسی یک جامعه است.

وي مطرح كرد:‌ بنابراین شهرهای جهانی ایجاد شدند. در ایران هم ما شهرهای خلاق و یادگیرنده داریم. در شهرهای یادگیرنده از همه امکانات شهر برای آموزش همه مردم و مدیران به کار گرفته شده است. مدیران هم در مدیریت شهری آموزش را برای همه دیدند. آموزشی که به مدرسه و دانشگاه ختم نمی‌شود. شهرهای ما در واقع سفیران فرهنگی در دنیا هستند. اکنون در جهان ۲۹۵ شهر خلاق وجود دارد. شهرهای خلاق ما به همه این شهرها دسترسی دارند. بنابراین مدیران آن باید به این موضوع توجه ویژه کنند و شهرداران نماینده ما باشند تا ایران را به همه آن شهرها معرفی کنند.

ايوبي ادامه ادامه داد: امروز یونسکو بعد از ۷۵ سال به نظام آموزشی استاد شاگردی که در مکتب‌های ما وجود داشته، رسیده است. آنها فهمیده اند که آموزش تنها کافی نیست بلکه باید با پرورش همراه باشد.

وی اظهار کرد: در واقع، بدون فرهنگ، جامعه قابل ارائه نیست. کالای فرهنگی می‌تواند اقتصاد و گردشگری یک کشور را متحول کند و امروز، صنایع خلاق به عنوان منبع مالی ارزشمند در دنیای امروز مطرح است.

ایوبی با اشاره به شبکه شهرهای خلاق یونسکو و شهرهای خلاق ایران گفت: شبکه شهرهای خلاق یونسکو برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند.

وی در ادامه، بیان کرد: شهرهای خلاق در ادبیات، موسیقی، فیلم و معماری خلاقیت دارند و سفیران فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در دنیا هستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران افزود: شهرداران شهرهای خلاق باید ظرفیت‌های فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در زمینه‌های مختلف نوروز، راه ابریشم، آداب و رسوم، گردشگری و ... را به اقصی نقاط دنیا معرفی کنند.

تهيه و توليد بسته معرفي آئين‌هاي نوروزي

ايوبي از آماده شدن پلتفرم جهان شهرها خبر داد و گفت: آثار عکاسان حرفه‌ای از همه شهرهای جهانی ایران در حال جمع آوری است تا بتوانیم نمایشگاه عکسی را از شهرهای ایران در پاریس برگزار کنیم.

وی افزود: من پیشنهاد می‌کنم بسته‌ای درباره آئین‌های نوروزی تهیه شود و با رایزن‌های فرهنگی ايران به اسم شهرهای جهانی همراه کنیم. ما همچنین، آمادگی داریم رالی پیک نوروزی را برگزار کنیم.

ایوبی در سخنان پاياني خود، مطرح كرد: هنرمندان و گرافیست‌های بسیار خوبی داریم که می‌توانیم آنها را به مدیران شهرهای جهانی معرفی کنیم تا هر شهری سوغات ویژه خود را با بسته بندی‌های مناسب آماده کند. همچنین می‌توان سوغات ویژه جهان شهرها را طراحی کرد.

در ادامه، محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی، بیان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و تبليغي در خارج از كشور در جهت انجام مطلوب رسالت خویش، درصدد همکاری همه جانبه با همه نهادها و سازمان‌هاي فرهنگي، هنري و علمي کشور و جلب مشاركت آنان و ايجاد بستري مناسب جهت تعاملات ميان نخبگان، هنرمندان، اساتيد و زنان انديشمند و برجسته كشور با همتايان خود در ساير كشورها است.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفيت‌هاى فرهنگى و هنرى كشور محل مأموريت رايزنان فرهنگی در جذب گردشگر، كمك به مشاركت و حضور جهان شهرها در عرصه‌هاى بين‌المللي در فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري، تدوین سازوكار براي ارتباط بين شهرداری‌ها و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديپلماسي شهرها در قالب خواهر خواندگي و اهتمام به خلق توليدات مشترك فرهنگي و هنري تأکید کرد.

در ادامه این نشست، شهرداران، رؤسای شورای شهر و رابطین شهرهای خلاق شهرهایی همچون اصفهان، رشت، بندرعباس، سنندج، کرمانشاه، تهران، مشهد مقدس، شیراز، یزد، اراک، کاشان، بندرخمیر، هشتگرد، تبریز، لاهیجان، کرج، همدان، کرمان، کلاردشت  و ... نیز به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/ص


١٦:٤١ - دوشنبه ٢٧ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٩٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٣٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه پنج نهاد فرهنگی و حقوقی بین‌‏المللی درباره اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی
حجت‌الاسلام ایمانی‌پور درگذشت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی را تسلیت گفت
آن مرجع معظم همواره وفادارانه در کنار مردم و پشتیبان نظام مقدس بودند
نمایشگاه نقاشی و خوشنویسی از اشعار نظامی گنجوی برپا شد
مقاله «ایران در اندیشه و آثار حکیم نظامی» در نیجریه منتشر شد
جشنواره بين‌المللی تئاتر حرفه‌ای 4/4 در جندوبه برگزار می‌شود
فرهنگ، ادبیات و هنر در گسترش صلح نقش مهمی دارد
شماره جدید پادکست «مفاخر ایرانی، افتخار جهانی» در پیشاور منتشر شد
ابتکار بازیگر یونانی سریال «سلمان فارسی» در معرفی حکیم نظامی به یونانیان
سرمایه ارزشمند فرهنگی ادبی و منابع عظیم معارف اسلامی به زبان فارسی است
اوگاندا روز شاعر ایرانی حکیم نظامی گنجوی را گرامی داشت
افزایش همكاری‌های دانشگاهی با جمهوری اسلامی ایران را با جدیت دنبال می‌کنیم
مراسم گرامیداشت حکیم نظامی در خراسان رضوی برگزار می شود
تجلیل از خالق اثر مستند «اربعین» در باکو
دهمین شماره پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.