منو اصلی
اخبار > اعلام آمادگی لاهور برای تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌های موزه‌ای ایران


  چاپ        ارسال به دوست

اعلام آمادگی لاهور برای تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌های موزه‌ای ایران

اعجاز احمد منهاس، مدیر موزه لاهور در دیدار وابسته فرهنگی کشورمان، خواستار تقویت روابط فرهنگی و تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌های موزه‌ای به ویژه در حوزه آثار باستان شناسی و تاریخی بین دو کشور شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جعفر روناس، مسئول خانه فرهنگ و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن بازدید از موزه لاهور، با اعجاز احمد منهاس، مدیر این موزه درباره ظرفیت‌های موجود در بخش موزه و امور فرهنگی و هنری به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

اعجاز احمد منهاس در این دیدار با اشاره به افتتاح موزه در سال 1894 گفت: این موزه به بخش‌های مختلف و متنوع از جمله دوران ماقبل تاریخ، تمدن‌های باستانی، دوران شکوفایی اسلام ، هنرهای اسلامی، تمدن بودا، تاریخ سیک و تاریخ تشکیل پاکستان تقسیم شده است.

مدیر اجرایی مرکز فرهنگی ـ هنری الحمرا با اشاره به تأثیرات و نقش فرهنگ و تمدن ایران بر دیگر سرزمین ها از جمله شبه قاره هند اظهار کرد: خواهان آغاز مراودات و ارتباطات بین موزه لاهور با موزه‌های ایران هستیم.

مدیر موزه لاهور در ادامه، آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی مشترک با خانه فرهنگ و یا موزه‌های ایران اعلام کرد و گفت: در گذشته نیز نمایشگاه خوشنویسی با حضور خوشنویسان معروف ایرانی در گالری خوشنویسی موزه لاهور برگزار شده بود.

وی اذعان کرد: هر ساله صدها نفر از پژوهشگران و محققان از سراسر دنیا برای انجام و تکمیل فعالیت‌های تحقیقاتی از این موزه بازدید و از منابع علمی در آرشیو کتابخانه این موزه که اکثر آن به زبان فارسی هست، استفاده می‌کنند.

اعجاز احمد منهاس همچنین، خواستار همکاری برای راه‌اندازی کلاس‌های یادگیری زبان فارسی در محل فرهنگی ـ هنری الحمرا در لاهور در زمینه معرفی استاد و تأمین متون درسی شد.

روناس، وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور با قبول درخواست اعجاز احمد منهاس برای راه‌اندازی کلاس آموزش زبان فارسی در الحمرا، موزه را رسانه‌ای قدرتمند برای پیوند فرهنگ‌ها، اقوام، مذاهب و هنر خواند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم اسلامی از طریق گسترش تعاملات در بخش موزه و فعالیت‌های هنری و فرهنگی می‌توانند ارتباطات مردم با مردم بین دو کشور را افزایش دهند.

روناس در ادامه، آمادگی خانه فرهنگ ایران در لاهور را برای آغاز رایزنی‌ها بین موزه لاهور و موزه‌های ایران به منظور تبادلات تجربیات و همکاری‌های مشترک اعلام کرد.

آغاز گفت‌وگوها برای زمینه سازی با هدف امضاء تفاهمنامه بین موزه لاهور و موزه‌های ایران در راستای همکاری‌های مشترک بین موزه‌ای به صورت پویا از جمله پروژه‌های مشترک پژوهشی و تحقیقاتی، سخنرانی‌های تخصصی و انتقال تجربه‌های متقابل از جمله محورهای گفت‌وگو بین روناس و منهاس بود.

انتهای پیام/ص

 

 


٠٧:٥٤ - شنبه ٦ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٠١٧    /    تعداد نمایش : ٤٣٠خروج