English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

اندیشمندان عرب: سردار سلیمانی، ترکیبی متجانس از عناصر نامتجانس بود

به همت رايزني فرهنگي  ايران در لبنان،‌ نشست وبیناری و حضوری «ویژگی‌های الگوی راهبردی از نگاه شهید سلیمانی» با حضور اندیشمندان و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی از کشورهای مختلف در مرکز فرهنگی امام(ره) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست تخصصی در آستانه نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و با همکاری مرکز لبنانی مطالعات، مشاوره و اسناد، به صورت وبیناری برگزار شد. در این نشست، متفکران، اندیشمندان و شخصیت‌های برجسته سیاسی و فرهنگی از کشورهای فلسطین، لبنان، سوریه، یمن، عراق، ایران و آمریکا شرکت داشتند.

سردار سلیمانی پرچمدار دیپلماسی جهادی

در ابتدای این نشست، «عباس خامه‌یار»، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در سخنان خود ضمن تجدید عهد با راه و سیره سردار سلیمانی، به بررسی ابعاد شخصیتی وی پرداخت.

خامه‌یار گفت: سردار سلیمانی مهم‌ترین شخصیتی بود که نقشه آمریکا و اسرائیل را در خاورمیانه و منطقه به چالش کشید و این همان ویژگی اندیشه راهبردی ایشان بود که با ایجاد نظام مقاومت در منطقه چرخ توافقنامه سایکس پیکوی دو و پیمان بالفور دو را از حرکت بازنگهداشت و موازنه قدرت را در مقابله با صهیونیست‌ها که قصد تقسیم منطقه را داشتند، بر هم زد.

وی افزود: حاج قاسم اندیشمندی راهبردی و طراحی هوشمند در منطقه بود. مکتب نظامی او برای چندین دهه به عنوان الگو مطرح بود و بسیاری از کارشناسان نظامی بر این باورند که مکتب نظامی وی باید در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های افسری تدریس شود.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین از سردار سلیمانی به عنوان پرچمدار دیپلماسی جهادی یاد کرد و گفت: این نوع از دیپلماسی که طراحش نیز خود ایشان بود، همزمان با مقاومت و جهاد در میدان، با هوشمندی تمام پیگیر حل مسائل سیاسی بود و در کردستان عراق یک نمونه است.

او افزود: ایشان از کتابخوانی غافل نبود و حتی در میدان جنگ نیز به مطالعه کتاب و حتی مرور دیوان اشعار می‌پرداخت و به هنگام شهادت دیوان یکی از شعرا نیز همراهش بود. تاکنون حدود پانصد تا ششصد کتاب زیر نظر سردار سلیمانی در رابطه با مسایل منطقه تألیف و به چاپ رسیده است.

خامه‌یار در ادامه به معرفی شخصیت و ابعاد انسانی و اخلاقی این سردار بزرگ پرداخت و گفت: وی از دوران کودکی با فرهنگ اولیا و صالحان آشنا شد و اخلاق بزرگان را سرمشق زندگی خود کرد. او که برابر استعمار و استکبار می‌خروشید، در برابر اشک‌های کودکی یتیم یا افراد مصیبت‌زده، تاب و تحمل نمی‌آورد و اشکش سرازیر می‌شد. ساده‌زیست بود و برای دیگران به عنوان الگو مطرح و با خودی‌ها مهربان و با دشمنان سخت‌گیر بود.

خامه‌یار همچنین به نگاه سردار سلیمانی به جنبش‌های آزادی‌بخش جهان اشاره کرد و گفت: او مکتبی از عقلانیت، ایمان، اخلاص و شجاعت بود و فراتر از تمام گرایش‌های سیاسی و جریان‌های مختلف داخلی و خارجی بود. تمام طرفداران طوایف و مذاهب از ایزدی‌ها، اهل تسنن و شیعیان گرفته تا مسیحیان، و دیگر ملت‌ها او را دوست داشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان به شیفتگی سردار سلیمانی به شهادت در چهار دهه گذشته اشاره نمود و گفت: عشق به شهادت را در نگاهش می‌توانستیم مشاهده کنیم. اعتماد به خداوند در کنار اخلاص در عمل یکی دیگر از بارزترین صفات انسانی این شهید بزرگوار بود.

خامه‌یار در پایان گفت: شهید سلیمانی با شهادت زندگی می‌کرد و دائم زمزمه اش شهادت بود و همواره به عاشقان شهادت می‌گفت: کسی که با شهادت زندگی نکند، هرگز با شهادت از دنیا نخواهد رفت. لذا باید اول از درون شهید بود تا به فیض شهادت نائل آمد.

 الگوی راهبردی سردار سلیمانی در میادین سخت

در ادامه دکتر عبدالحلیم فضل الله، رئیس مرکز لبنانی مطالعات، مشاوره و اسناد، در سخنان خود ضمن بیان این نکته که بررسی الگوی راهبردی فرماندهی سردار سلیمانی به دلیل جایگاه والای این سردار در میادین سخت نبرد و نقش تاریخی و جهادی که ایفا کرد، دشوار است، گفت: دلیل این امر تجربه و موفقیت‌ها و پیروزهایی است که این سردار در میادین مختلف به دست آورد، آن هم در برابر دشمنانی که از هیچ اقدامی در جنایت‌های خود فروگذار نکردند.

وی افزود: سردار سلیمانی با سکوت و اراده محکم و گاهی در منظر دیگران به مقابله با دشمنان مختلف و همه‌جانبه با شرایط اجتماعی و سیاسی متفاوت پرداخت. لذا شایسته است تا این تجربه ارزشمند و نمونه را در مقابله با اشغالگران، استعمارگران، سلطه گران و دولت‌های وابسته، مورد بررسی قرار دهیم.

عبدالحلیم فضل الله با اشاره به تجربه مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیستی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ میلادی گفت: ما در حال حاضر نگاهمان به مسیری است که آغازگر آن مقاومت بوده تا در نهایت بتوانیم در مقابله با سلطه نظامی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی آمریکا با تمامی ادوات و سازمان‌های وابسته به آنان پیروز شویم. لذا الگویی را که مقاومت در این مسیر ارائه نمود و نیز الگوی فرماندهی حاج قاسم سلیمانی، سهم بسزایی را در بنای نظام منطقه‌ای و پس از آن نظام جهانی بر اساس تعددگرایی و تنوع گرایی و احترام به خصوصیات هر ملتی در آینده خواهد داشت.

رئیس مرکز مطالعات، مشاوره و اسناد اظهار کرد: سردار سلیمانی با در اختیار گذاشتن توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در مسیر مقاومت عربی و اسلامی و همراهی با آنها در تمامی چالش‌ها و میادین سخت و نیز با در دست گرفتن زمام مقابله با نقشه‌های استکباری در منطقه، نه تنها به تفاوت‌های جغرافیایی سیاسی و اقتصادی توجه داشت، بلکه به تفاوت‌های مذهبی، دینی و فرهنگی ملت‌ها نیز توجه داشت و تمام آنها را تبدیل به یک عامل قدرتمند در جهت وحدت میان ملت‌های منطقه در مقابله با دشمن مشترک تبدیل کرد.

وی همچنین به تاکتیک مبارزاتی و نظامی شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: هرگز برای ایشان، هدف وسیله را توجیه نمی‌کرد و به مسائل اخلاقی در جنگ پایبند بود و از افراط و تفریط دوری می‌جست و میان دو بعد سیاسی و نظامی را در چارچوب راهبردی برای رسیدن به هدف با کمترین میزان از جنگ جمع کرد.

فضل‌الله در پایان به نگاه دیگران از دوست و دشمن به سردار سلیمانی اشاره نمود و گفت: چه دوستان و چه دشمنان او را به خوبی می‌شناختند. به ویژه آن که دشمنان و به اعتراف فرماندهان امریکایی، فرماندهی سلیمانی را تؤام با خلاقیت، قدرت، اراده و توانایی در بکارگیری نیروها و سرعت عمل بالا در رسیدن به میدان همراه با صبر، جهاد فردی، شجاعت، گمانه زنی بالا معرفی کرده اند.

نظامی و دیپلمات عارف

سپس انیس النقاش، هماهنگ کننده «شبکه امان» از لبنان ضمن اعتراف به سخت بودن معرفی تمام ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی، گفت: او همزمان یک نظامی به تمام معنای کلمه، یک عارف و یک دیپلمات بود. شخصیتی بود که تمام محاسبات مختلف را می‌شد درباره او داشت، لذا دشمن در جنگ ۲۰۰۶ میلادی هرگز محاسبات درستی از وضعیت مقاومت نداشت، اما پس از آن محاسبات فرق کرد و حتی پس از جنگ منطقه «القصیر» نیز محاسبات دشمن با پیش از آن تفاوت کرد، و هر لحظه طرحی دیگر وجود داشت. لذا شخصیت رفتاری حاج قاسم سلیمانی از تمام جوانب و ابعاد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: همین مسئله کردستان عراق و زمزمه جدایی آن از عراق مسئله بسیار مهمی بود که قدرت‌های جهانی پشت آن قرار گرفته بودند، اما این شهید یک شبه و با حضور در آنجا توانست با دیپلماسی و گفتگو تمام معادلات را بر هم بزند. او همچنین با حضور در عراق به همراه تعداد اندکی از فرماندهان ارشد خود، توطئه تکفیری‌ها را خنثی کند و تا آن زمان حشد الشعبی شکل نگرفته بود.

انیس نقاش خاطرنشان کرد: تمام اقداماتی که او انجام داد و در حال انجام آن بود و یا قصد انجام آن را داشت، باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرد، چرا که او در این راستا مکتبی را خارج از معادلات کلاسیک کنونی جهان ایجاد کرد.

سردار سلیمانی در اوج قله انسانیت و جهاد

«‌منیر شفیق»، اندیشمند و پژوهشگر فلسطینی هم گفت: شناخت مستقیمی از ایشان نداشتم، اما پس از شهادت وی با تعدادی از فرماندهان جنبش جهاد و حماس دیدار داشتم و آنها درباره این شخصیت بزرگ مطالبی را بیان داشتند که نشان از اوج انسانیت و توانایی بالای جهادی او بود.

وی افزود: با هر فردی که ملاقات کردم، از ویژگی‌های شخصیت سردار سلیمانی اظهار شگفتی می‌کرد، از اخلاق، حسن رفتار و تعامل با دیگران، تواضع و ساده‌زیستی، وفای به عهد، استقامت و پایداری در میدان و گشاده رویی او سخن می‌گفتند.

این اندیشمند و پژوهشگر فلسطینی اظهار کرد: تلاش سردار سلیمانی برای رساندن سلاح به نوار غزه و توانمند‌سازی نظامی ساکنان آنها در مقابله با صهیونیست‌ها در سه جنگ مهم را نمی‌توان از یاد برد. لذا ارتش رژیم صهیونیستی تا پیش از سردار سلیمانی نوعی از برتری نسبی را داشت، اما پس از حضور وی در جبهه‌های مقاومت، این ارتش با شکست‌های پی در پی روبرو شد و ترس بر آنها مستولی شد، لذا ترور قاسم سلیمانی از سوی ترامپ بر همین اساس شکل گرفت و می‌دانست چه کسی را به صورت علنی و بر خلاف قوانین بین‌المللی ترور خواهد کرد.

منیر شفیق تأکید کرد: فقدان شهید سلیمانی نه تنها خسارت بزرگی به شمار می‌رود، بلکه در شرایط کنونی ما به شدت نیازمند فرماندهی چون او هستیم تا بتوانیم در جنگ بسیار سخت آینده از فرماندهی او بهره لازم را ببریم. اما نباید فراموش کرد که از او می‌توانیم درس‌های زیادی را بگیریم و استفاده کنیم.

سردار سلیمانی و وحدت راهبردی محور مقاومت

«زیاد الحافظ»، دبیرکل سابق کنفرانس قومی عربی از لبنان سخنران بعدی بود، وی با بیان اینکه، هیچ دیداری با سردار سلیمانی نداشته است، به این نکته اشاره کرد که تمام دانسته هایش از مقالات، تحلیل‌ها و نیز از کسانی گرفته شده که از نزدیک با وی ارتباط داشته اند.

وی با توجه به این مقدمه گفت: درباره شهید سلیمانی می‌توان به نکات ذیل اشاره نمود: نخست معرفی این سردار توسط سید حسن نصرالله در مصاحبه اخیر وی با شبکه المیادین است. دوم این که کشورهای غربی با حضور این سردار در میدان‌های نبرد متوجه شده بودند که در حال فروپاشی نمادهای قدرتشان در منطقه قرار گرفته‌اند، لذا تلاش کردند تا وی را از صحنه خارج کنند.

الحافظ افزود: عرب‌های مرتجع و رژیم صهیونیستی نیز این موضع را اتخاذ نمودند و اقدام به حمایت و تأسیس گروه‌های تکفیری بر ضد مقاومت کردند و لذا سردار سلیمانی با ایجاد وحدت راهبردی میان محور مقاومت که در صحنه سیاسی و نیز اقتصادی تأثیر گذار بود، توانست به موفقیت دست یابد.

دبیرکل سابق کنفرانس قومی عربی سپس به مقایسه میان محور مقاومت و دشمنان آن پرداخت و گفت: محور مقاومت دارای هدفی روشن بوده است، در حالی که محور مخالف مقاومت تنها در اندیشه رسیدن به منافع خود هستند. محور مقاومت دارای اصول اخلاقی و فکری است و فراتر از مرزهای جغرافیایی و زمان و مکان عمل می‌کند در حالی که دشمنان مقاومت در جهت منافع خود و در محدوده زمانی و مکانی عمل می‌کنند.

وی تأکید کرد: فرمانده سلیمانی اولین و آخرین فرمانده‌ای نیست که ترور می‌شود، این مسیر همچنان ادامه خواهد داشت و در معادلات تغییری ایجاد نخواهد کرد، چرا که این مسیر همچنان ادامه دارد.

 زیاد الحافظ در پایان به مسئله ترور سردار سلیمانی و ابومهدی اشاره کرد و گفت که این امر نشان‌ می‌دهد که آمریکا عزمش را جزم کرده تا به هر وسیله ممکن در برابر مقاومت بایستد و این اقدام آنها لکه ننگی بر دامان خود آنها برجای گذاشته و نشان‌دهنده عمق شناخت حاج قاسم از وضعیت موجود در منطقه بود که وی را مورد هدف قرار دادند، ضمن این که این جنایت بدون انتقام گذر نخواهد کرد، و آن هم خروج تمام نیروهای دشمن و شکست نقشه‌های آنان در منطقه خواهد بود.

شهید ایران و مقاومت

«بسام ابوعبدالله»، پژوهشگر مسائل بین‌المللی از سوریه نیز ضمن یاد‌آوری نقش مهم و تاریخی سردار سلیمانی در دوران معاصر گفت: باید تجربه حاج قاسم در میادین نظامی و حتی اخلاقی مورد بررسی قرار دهیم و از آن استفاده کنیم.

وی افزود: قاسم سلیمانی نه تنها شهید ایران و محور مقاومت است، بلکه شهید سوریه است و در کشورمان بالاترین نشان فرماندهان نظامی به او اعطا شد و او را بخشی جدایی‌ناپذیر از تاریخ مبارزات و جانفشانی‌های فرزندان خود می‌دانیم و همان‌گونه که سید‌حسن نصرالله در سخنان اخیر خود به آن اشاره کرد، جنگ در سوریه، نیازمند اراده‌ای بسیار قوی و ایمانی راسخ بود تا در برابر تمام دشمنان پیروز شویم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی بیست و هفت میلیون برای تشییع چنین انسانی در عراق و ایران به خیابان‌ها می‌ریزند، به نوبه خود پیامی برای آمریکایی‌ها داشت که آنها نیز آن را دریافت کردند. بنابر این شخصیت حاج قاسم را از چهار بُعد می‌توان مورد بررسی قرار داد. نخست بُعد راهبردی به عنوان یک فرمانده نظامی بود که در بیشتر جبهه‌ها و به ویژه سوریه حضور داشت، و هدف دشمنان قطع حلقه ارتباط محور مقاومت در سوریه بود و تمام تلاش خود را در این راه کردند اما با نقش راهبردی ایشان، نقشه‌ها خنثی شد.

ابوعبدالله تصریح کرد: بُعد دیگر شخصیت سردار سلیمانی بُعد انسانی او بود، برخی‌ها تلاش کردند تا او را شیعی بنامند و فتنه‌انگیزی کنند، اما وی یک رزمنده مسلمان و فراتر از تمام ملت‌ها بود و الگویی برای تمام فرماندهانی بود که تنها در پشت عناوین ملی خود مخفی می‌شوند. وی فرماندهی بود که عاشق فلسطین، سوریه، عراق، یمن و تمام نیروهایی بود که در برابر استکبار و استعمار جدید مقاومت می‌کنند.

این پژوهشگر مسائل بین‌المللی افزود: از دیگر خصوصیات حاج قاسم این بود که قول و عملش یکی بود و خود این امر در دنیای سیاست امروزی که افراد با دروغ و نفاق رفتار می‌کنند کاملاً تفاوت داشت. ما این درس را از مکتب انقلاب اسلامی و مکتب مقاومت و مکتب حاج قاسم سلیمانی یاد می‌گیریم.

وی با اشاره به احترام و تقدیری که تمام ملت سوریه به حاج قاسم و لطف بزرگی او برای دفاع از این کشور قائل هستند، گفت: هنوز آثار حضور او در ریف حلب، رقه و دمشق و دیگر اماکن مشهود است و او بود که روس‌ها را متقاعد کرد تا در این میدان حاضر شوند.

الگوی مبارزه

«عبدالخالق فاروق»، استاد دانشگاه و پژوهشگر مصری ضمن تسلیت فقدان سردار سلیمانی به مقام معظم رهبری ملت ایران و مردم مقاومت منطقه و نیز مصر گفت: در حال حاضر در دنیای مقاومت و جنبش‌های آزادی‌بخش ملی دو الگو مورد توجه قرار گرفته است. نخست الگوی مبارز و مجاهد ملی و منطقه ای است مانند برخی شخصیت‌های مبارز در کشورهای عربی و آفریقایی و آمریکای لاتین و عماد مغنیه در لبنان و الگوی دوم همان مجاهد و مبارز راهبردی است که در شخصیت‌هایی مانند چه گوارا، جمال عبدالناصر، هوگوچاوز، سید حسن نصرالله، حاج قاسم سلیمانی، فیدل کاسترو، امام خمینی و امام خامنه ای و نلسون ماندلا تجلی پیدا کرده است.

وی در ادامه به بیان مفهوم مبارز و مجاهد راهبردی اشاره کرد و افزود: یک مقاوم راهبردی دارای ویژگی‌هایی مانند: داشتن یک منظومه فکری و عقیدتی، دیدگاه همه‌جانبه و روشن در مبارزه با استعمار و دشمن، جمع میان نگاه فکری، عقیدتی با تجربه مبارزاتی و میدانی است.

این استاد مصری تصریح کرد: ما دو دسته از مبارزه و حرکت‌های آزادی بخش داریم، نخست همان رهبران ملی طالب آزادی هستند که در دهه‌های پنجاه و شصت قرن میلادی گذشته در مبارزه با استعمارگران شاهد آنها بوده‌ایم و در محدوده زمان و مکان منحصر بودند، و دسته دیگر، رهبران راهبردی طالب آزادی هستند که فراتر از مکان و زمان، قومیت و فرا ملی و حتی منطقه‌ای هستند. مانند حاج قاسم سلیمانی.

عبدالخالق فاروق، سپس به بیان ویژگی‌های سردار سلیمانی پرداخت و اظهار کرد: به جز ویژگی‌های کلی که درباره فرمانده راهبردی اشاره کردم، حاج قاسم سلیمانی دارای این ویژگی‌ها بود: از یک ژنرال برجسته مؤسسه نظامی ایران به یک فرمانده عملیات میدانی در خارج از ایران(سوریه، لبنان، عراق و یا یمن) تبدیل شد و تا ونزوئلا نیز امتداد یافت، مناطقی که وی حضور یافت، در آستانه فروپاشی بودند، اما با حضور خود، آنها را بدون هرگونه ادعا و خودنمایی نجات داد.

وی اضافه کرد: سردار سلیمانی در تمام میدان‌هایی که حاضر شد، دشمن تنها یک طرف بود و آن، همان امپریالیسم آمریکا، و هم‌پیمانان اروپایی آن و کشورهای مرتجع عربی و ابزار تکفیری آنها با مشارکت اسرائیل بود، حاج قاسم سلیمانی نگاه روشن سیاسی راهبردی را با فرماندهی میدانی در هم آمیخت و ارکان استوار تشکیلات مقاومت مسلحانه را در کشورهای مختلف و میدان‌های مختلف، پایه‌ریزی کرد.

این پژوهشگر مصری سپس به بیان تأثیر مبارزه سیدحسن نصرالله و حاج قاسم سلیمانی در عملیات جداسازی تاریخی کنونی منطقه جهان عرب پرداخت و به شکست اسرائیل در میدان لبنان و آمریکا در عراق و کشورهای مرتجع عرب در سوریه اشاره کرد و گفت: تمام شیاطین جهت تغییر این راهبرد جدید در منطقه تلاش کردند، اما منطقه جهان عرب و اسلام شاهد زلزله‌ای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شدید و بی‌سابقه‌ای بود که حکومت‌های مرتجع و هم پیمان با اسرائیل را از دولت‌های مردمی جدا کرد. و حقیقت چهره تمام جنبش‌های سیاسی جهان عرب را برملا ساخت.

عبدالخالق فاروق، به تداوم دشمنی اندیشمندان و نخبگان فرهنگی و رسانه ای مصر و جهان عرب با رژیم صهیونیستی و جریان سازش برخی از رهبران اعراب با این رژیم اشاره کرد و سپس به بیان مشکلات اشغال عراق از سوی متجاوزان امریکایی انگلیسی و همکاری برخی اعراب با اشغالگران پرداخت.

وی تأکید کرد: به رغم تمام فشارهای امنیتی، رسانه‌ای و سیاسی بر ملت‌های منطقه جهت سازش با رژیم صهیونیستی، اما همچنان شاهد خشم روزافزون ملت‌ها بر ضد این رژیم هستیم و در انتظار لحظه انفجار این آتشفشان خواهیم بود.

سردار سلیمانی مرد خط مقدم و طراح اتاق عملیات

حجت‌الاسلام و المسلمین «محمد زراقط»، استاد حوزه از لبنان با تأکید بر این نکته که سخن گفتن درباره شخصیت بزرگی مانند سردار سلیمانی کار آسانی نیست، به معرفی ابعاد مختلف و استثنایی این شخصیت پرداخت و گفت: شخصیت این شهید بزرگ، یک ترکیب متجانس از عناصر نامتجانس بود. بنا به گفته کسانی که او را می‌شناختند، وی مرد خط مقدم میدان نبرد بود که همزمان طراح نقشه‌های بزرگ در اتاق عملیات بود.

وی افزود: نگاه تیز‌بین و باریک‌بین وی در میادین جنگ و همزمان با عزم و اراده مستحکم او و مرد میادین سخت بودن باعث نمی‌شد که در برابر اشک یتیمی کمر خم نکند و اشکش جاری نشود.

این استاد حوزه به توجه شهید بزرگ سلیمانی به رغم درگیری‌اش در جنگ‌های منطقه‌ای به قبله اول مسلمانان اشاره کرد و سپس به معرفی ابعاد انسانی و اخلاقی وی پرداخت و گفت: او مرد میدان جهاد اکبر پیش از جهاد اصغر بود و توانست بر نفس خویش غلبه کند و افسارش را به دست گیرد.

زراقط برخی خصوصیات سردار دلها را برشمرد و اظهار کرد: از تمام آثار گفتاری، نوشتاری و دیداری او، اعتقاد راسخش را استنباط کرد. قدرت تشخیص دقیق او و حضورش در میدان نبرد که باعث تغییر در معادلات میدان می‌شد، نشان از نگاه تیزبین و عمیق او در تشخیص مسائل بود. وی به رغم رتبه نظامی بالایش، اما تا آخر در میدان نبرد بود و زمین میدان را ترک نکرد و نامش بالاتر از تمام این رتبه‌ها باقی و جاودان ماند.

سردار سلیمانی، سرباز حق که از شهادت هراس نداشت

 

«حمید رزق»، نویسنده مسائل سیاسی از یمن، ضمن یادآوری گرامیداشت هفته شهید در یمن، گفت: خون شهید است که وحدت میان آحاد ملت را ایجاد می‌کند. دشمن ما یکی است و ما یک امت هستیم و توطئه بر علیه تمام امت اسلام صورت گرفته است. شهید قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس از فرماندهان جبهه مقاومت بودند و به جای نشستن در دفتر فرماندهی در میدان حضور یافتند، چرا که سرباز حق بودند و از شهادت در راه حق هراسی نداشته، بلکه آرزوی آن را داشتند.

وی افزود: خون امثال شهید سلیمانی است که این امت را احیا می‌کند و با شهادت این فرمانده، حرکت امت همچنان ادامه خواهد یافت. او تربیت‌یافته مکتب امام خمینی بود و در میادین مختلف با حضور خود توانست نقشه آمریکا و ایادی او در منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس را نقش بر آب کند.

این کارشناس رسانه‌ای یمنی گفت: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اسرائیل از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از یمن ناخرسندند، چرا که شهید سلیمانی توانست اهداف مهم و راهبردی در محور مقاومت را محقق کند. او با ارسال سلاح به فلسطین و آموزش گروه‌های مقاومت فلسطینی، آنها را در برابر صهیونیست‌ها مقاوم کرد و نیز توانست طرح‌های امریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و عربستانی‌ها را در سوریه و عراق به شکست بکشاند.

حمید رزق تأکید کرد: خیانت برخی کشورهای عربی به امت اسلام و سازش با صهیونیست‌ها، این مسئله را نشان می‌دهد که ما به لحظات پایانی این رژیم نزدیک شده‌ایم تا در جنگ آینده بتوانیم فلسطین را به اذن خدا آزاد کنیم.

سردار سلیمانی و افق‌های تازه مقابله با اشغالگران

«معن بشور»، مدیر مرکز عربی بین‌المللی «التواصل و التضامن» از لبنان با پیامی که از سوی مصطفی بیرم، مجری وبینار قرائت شد، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان و مرکز مطالعات، مشاوره و اسناد، به جهت تنظیم این وبینار، گفت: بر این باورم که نیروی مقاومت و در رأس آن حزب‌الله لبنان، افق‌های تازه‌ای را در مقابله با نقشه صهیونیست‌ها و استعمارگران در منطقه گشود و همین امر محور خط مقاومت در فلسطین و لبنان بوده و سردار سلیمانی اداره آن را بر عهده داشت. این فرمانده با حضور میدانی خود و همزمان نگاه راهبردی و فرماندهی خود مانع رسیدن آنها به اهدافشان شد.

وی به ترور فرماندهان ارشد از سوی صهیونیست‌ها و استعمارگران اشاره کرد و افزود: این عمل به شدت محکوم است و به رغم تمام اختلافات، جهت توجه ما به سمت فلسطین و مقابله با توطئه صهیونیست‌ها و استعمارگران است.

معن بشور اظهار امیدواری کرد که با گذشت یک سال از عملیات ترور شهید سلیمانی، بتوانیم جبهه مقاومت را از ایران تا لبنان و فلسطین مستحکم‌تر از گذشته حفظ کنیم و همچنان موازنه قدرت را در برابر دشمنان نگاه داریم.

مدیر مرکز عربی بین‌المللی «التواصل و التضامن» تأکید کرد: باید تمام تلاش خود را در یک میدان متمرکز کنیم و در این لحظات سرنوشت‌ساز و سالی که با ترور شهید سلیمانی آغاز و با سازشکاری با صهیونیست‌ها پایان می‌یابد را با دقت مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم که دشمن همچنان زمام امور را در دست گرفته و به رغم قدرت روزافزون مقاومت، آنها دست از تلاش‌های خود برنداشته‌اند.

معن بشور نشست‌های مجازی را فرصتی برای حل مشکلات داخلی امت اسلامی دانست تا بتوان از چالش‌ها و موانع موجود عبور کرد.

ترور سردار سلیمانی برای ادامه حضور تروریست‌ها در منطقه

«محمد صادق هاشمی»، مدیر مرکز مطالعات از عراق هم در پیامی به این نشست، ابتدا به ارائه تاریخچه‌ای از نقشه امریکا برای منطقه از زمان جنگ جهانی دوم به بعد و نظام دو قطبی و تک قطبی در جهان پرداخته و به پیش‌بینی حضرت امام خمینی(ره) نسبت به فروپاشی نظام سوسیالیستی در جهان و پس از آن نظام سرمایه‌داری اشاره و به صورت گذرا اقدام‌های آمریکا پس از فروپاشی شوروی تا تأسیس گروه‌های تکفیری را تشریح کرد.

وی به معرفی نظام‌ها و مؤسسات تأثیرگذار اقتصادی و سیاسی مانند صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان جهانی تجارت آزاد، سازمان ملل، ناتو، سازمان‌های غیردولتی، شرکت‌های چند ملیتی، رسانه‌ها و نقش آنها در نظام جدید جهانی پرداخت و به ظهور نظام تک قطبی اسلامی با ظهور انقلاب اسلامی ایران و تغییر معادلات جهانی با ظهور قطب روسیه و چین و متزلزل شدن نظام تک‌قطبی جهانی و ظهور ائتلاف‌های جدید منطقه ای و جهانی و قدرت‌های نظامی نوین اشاره کرد.

محمدصادق هاشمی سپس ضمن اشاره به مسئله ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: این اقدام جهت استمرار و تداوم تروریسم در منطقه صورت گرفت.

وی افزود: نفوذ روسیه و چین در منطقه و متزلزل شدن روابط اروپا با آمریکا نشانه ظهور همان قطب اسلامی جدید در منطقه است.

مدیر مرکز مطالعات از عراق کشورهای محور مقاومت را در تعیین محدوده آینده نقشه جهان اسلام و عرب محوری و مؤثر دانست و گفت که متغیرهای اقتصادی در آینده‌ای نزدیک در منطقه باعث تغییر راهبردی از سوی دشمنان ما و به ویژه اسرائیل خواهد شد و لذا تمام هدف صهیونیست‌ها، در حال حاضر جلوگیری از یکپارچه شدن و قدرتمندتر شدن کشورهای محور مقاومت بوده و خواهان تقسیم این کشورها و تضعیف آنها هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدعیسی طباطبایی» مدیر مرکز امام خمینی(ره) در لبنان نیز با اشاره به آیه‌ای از قرآن مبنی بر توجه خداوند به عمل انسان و اشاره به ایام سوگواری بانوی دوعالم حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها به بیان مسئله شهادت و نشانه بودن آن برای عاقبت به خیری انسان از زبان روایت پرداخت و آن را به سرانجام شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس و عاقبت بخیری این دو شهید ربط داد و با ذکر چند دعا این نشست را پایان داد.

انتهای پیام/ ص


٠٨:١٢ - 1399/10/13    /    شماره : ٧٦٢٧٤٣    /    تعداد نمایش : ١٠٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ملت ایران برای شرکت در انتخابات
فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد
نویسنده بنگلادشی؛ روایتگر «کوچه و بازار ایران»
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد
دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد
همکاری فرهنگی بین ایران و بصره توسعه می‌یابد
سمینار «کریمه اهل بیت؛ الگوی دختر مسلمان» برگزار شد
حافظ و گوته مظهر تجلی گفتگوی فرهنگی میان شرق و غرب هستند
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
ویژه برنامه «لذت ایرانگردی؛ زیبایی‌هایی که دوباره باید دید» در برلین
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.