English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در کراچی مطرح شد؛

راه شهید حاج قاسم سلیمانی جاودانه خواهد ماند

حجت‌الاسلام سید رضی جعفر نقوی، رییس ائتلاف احزاب شیعه در کراچی در همایش «مکتب شهید سلیمانی» که به همت خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد، گفت: راه شهید حاج قاسم سلیمانی سرافراز و جاودانه خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهید محسن فخری‌زاده، همایش «مکتب شهید سلیمانی» با حضور احمد محمدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در کراچی، حجج ‌اسلام سلیمانی، مسئول دفتر مقام معظم رهبری در پاکستان و سید رضی جعفر نقوی، رییس ائتلاف احزاب شیعه در کراچی، سید عقیل انجم، رییس جمعیت علمای پاکستان در ایالت سند، احمد اقبال، معاون مجلس وحدت مسلمین پاکستان و نذیر لغاری، رییس شبکه تلویزیونی تلویزیون بول Bol، ایرانیان مقیم، اندیشمندان و نخبگان دینی و فرهنگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل خانه فرهنگ ایران در کراچی برگزار شد.

این همایش با تلاوت آیاتی چند ازکلام الله مجید توسط رحمت الله، استاد حوزه علمیه قمرالاسلام و معاون جمعیت القراء اهل تسنن آغاز شد، سپس کلیپی در باره شهید سلیمانی پخش شد.

بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی در سخنانی، گفت: خداوند متعال را شاکریم که در سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی توفیق پیدا کردیم تا با حضور نخبگان اندیشمندن و آزادگان همایشی را به منظور تبیین مکتب شخصیتی بزرگ که آوازه او و علاقمندانش محصور به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نبود، برگزار کنیم.

وی ادامه داد: شخصیتی که به دلیل شجاعت به همراه اخلاص، توضع و اخلاق بی مثالش محبوب قلب‌های ملت آزاده ایران اسلامی و آزادیخواهان سایر کشورها بود. این شهید عزیز همواره خود را سرباز ولایت می‌دانست و در سال‌های پر برکت عمر با عزت خود همواره در کنار ملت‌های مظلوم، با تروریست‌های خونخوار بین‌المللی و استکبار در ستیز بود.

کیان افزود: شهید سلیمانی مصداق بارز فرمایش امام خمینی(ره) بود که فرمود: «شهادت هنرمردان خداست.» آن شهید عزیز با نور معرفت در راه خدا قدم نهاد و با هدف بزرگ و الهیِ جهاد در راه خدا زندگی می‌کرد و با شهادت و نثارجان خود به دیدار معبود و آرزوی دیرین خود که شهادت بود، رسید.

وی تأکید کرد: شهید سلیمانی با زندگی، مجاهدت و شهادت خود مکتبی را بنا نهاد که در امتداد مسیر مولایش امام حسین(ع) بود. شهات سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس آنچنان شور و انقلاب چند میلیونی مردمی در سراسر جهان بوجود آورد که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از آن به عنوان «یوم الله» یاد شد.

مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی بیان کرد: سردار سلیمانی در مقام یاری کننده و نصرت دهنده دین و در مقام ولایت مداری الگو شد و منش و سلوک و طرز تفکر ایشان به یک مکتب جاودانه تبدیل شد.

شهید سلیمانی قهرمانی بزرگ و پُر افتخاری بود

نذیر لغاری، رییس شبکه تلویزیونی بول از مهمترین و پُر بیننده ترین شبکه‌های تلویزیونی پاکستان اظهار کرد: ملت تشیع به خصوص ملت غیور ایران برای حفظ ارزش‌های اسلامی و انسانی و حمایت از ستمدیدگان از چهارده قرن گذشته تلاش و فداکاری خود را به جهان نشان داده و در این راه حق از هیچگونه ایثار و قربانی دریغ نکردند.

وی ادامه داد: در عصر حاضر، شهید قاسم سلیمانی در منطقه تنها شخصیتی بود که برای جلوگیری از تجاوز استکبار و اسرائیل به خط مقدم میدان مقاومت قدم نهاد. حاج قاسم زمانی در مقابل اسرائیل، پرچم مقاومت را بلند کرد که اسرائیل بر جنوب لبنان حمله کرده و آنجا به کشتار مردم و تاراج منطقه دست زده بود و هدف اصلی اش از بین بردن حزب الله بود.

نذیر لغاری همچنین، بیان کرد: شهید سلیمانی قهرمانی بزرگ و پُر افتخاری بود که ملت ایران هم صدا و هم فکر وی بود. اگر قاسم سلیمانی با تدبیر منحصر به فرد خود از تجاوز اسرائیل و آمریکا در منطقه جلوگیری نمی‌کرد تأثیرات بد آن در کشورهای دیگر نیز مشاهده می‌شد.

انگیزه و نگرش حاج قاسم جهانی بود

حجت‌الاسلام احمد اقبال، معاون مجلس وحدت مسلمین در سخنرانی خود، اظهار کرد: شهید سلیمانی تنها یکی فرمانده و سرباز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نبود بلکه قهرمان مستضعفین جهان و اسلام بود. وی خودش را محصور به مرزهای یران نمی‌دانست. انگیزه و نگرش وی جهانی بود.

وی در ادامه، گفت: آزادی و استقلال قدس و فلسطین آرمان و آرزوی دیرینه وی بود. وی در مقابل خواسته‌های استکبار که افزایش قدرت و نفوذ اسرائیل در منطقه و تضعیف جنبش‌های مقاومت اسلامی بود، محکم ایستاد.

سید عقیل انجم، رییس حزب جمعیت علمای پاکستان از اهل تسنن بریلوی به نیابت از رییس حزب صاحب زاده ابوالخیر محمد زبیر اظهار کرد: ما امروز برای تجلیل از خدمات و فداکاری مجاهدین بزرگ مقاومت اسلامی؛ شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس، شهید فخری زاده و همراهان ایشان حضور پیدا کردیم. ایشان تنها مبارزین و قهرمانان ملت ایران نبودند، بلکه قهرمان جهان اسلام بودند.

وی افزود: تجلیل، تکریم و قدردانی از قهرمانان نیز تنها از وظایف ایرانیان نیست، بلکه وظیفه همه مسلمانان و آزادگان در سراسر جهان است. این شهیدان مردانی بودند که برای آزادی قدس و فلسطین جان خود را فدا کردند. امیدورم که به برکت مجاهدت و شهادت ایشان، مسلمانان متحد شوند تا از تسلط و نفوذ استکبار نجات پیدا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید رضی جعفر نقوی، رییس ائتلاف احزاب شیعه در کراچی در سخنرانی خود، مطرح کرد: شهید فخری زاده نیز در میدان علم و تحقیق مهارت خاصی داشتند. دشمنان ایران و اسلام نمی‌خواستند که جمهوری اسلامی ایران با استفاده از یافته‌های علمی و تحقیقی این بزرگوار در میدان علوم و پژوهش پیشرفت کنند.

وی در ادامه، گفت: اسم حاج قاسم سلیمانی را همه شما شنیدید؛ فقط فرمانده سپاه قدس نبود بلکه در ذات خود یک لشکر و یک مکتب بود. دشمن باید بداند که با شهادت قهرمانان و مجاهدان اهداف ملت‌ها نابود نمی‌شوند بلکه محکم تر می‌شوند و این واقعیت در تاریخ بشریت ثبت شده است.

حجت‌الاسلام نقوی افزود: راه شهید قاسم سلیمانی نیز که ادامه راه امام خمینی(ره) است برای همیشه زنده و جاودان خواهد ماند؛ زیرا که ایشان تنها برای دفاع از ایران شهید نشدند بلکه در دفاع حفاظت از عتبات مقدسه در عراق و سوریه و همچنین، برای نجات همه مسلمانان جان خود را قربان راه حق کردند.

محمدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی هم در سخنانی، بیان کرد: یک سال از شهات سردار بزرگ حاج قاسم سلیمانی گذشت و ایشان پس از سال‌ها مجاهدت خالصانه و شجاعانه در میدان‌های مبارزه با شیاطین عالم، سرانجام به آرزوی دیرینه خود دست یافت و به مقام عالی شهادت نائل آمد و خون پاک ایشان و همراهان شان، از جمله ابومهدی المهندس به دستور مستقیم شقی ترین احاد بشر به روی زمین ریخته شد.

وی در ادامه، مطرح کرد: ترور ناجوانمردانه شهید حاج قاسم سلیمانی، که نمونه بارز تروریسم دولتی آمریکا و صهیونیسم بود، مظلومیت این نماد مبارزه با تروریسم را ثابت کرد. هنوز یک سال از شهادت سردار سلیمانی نگذشته بود که رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا تیغ ترور را برای از بین بردن شهید دکتر فخری زاده تیز کردند و این شهید بزرگ که در راه علم و دانش و پیشرفت همت گمارده بود را مظلومانه به شهادت رساندند.

محمدی یادآور شد: امیدوارم روزی فرا رسد که تمام کشورهای مسلمان به این باور قلبی دست یابند که اولا وعده‌ها و حمایت‌های ظاهری امریکا و رژیم صهیونیستی همگی توخالی و پوچ هستند و نمی‌توان به آنها اعتماد و اتکاء کرد؛ ثانیا پای بندی به اصول اسلامی از جمله مقاومت و اتحاد در برابر فشارها و تهدیدهای استکبار، تنها راه نجات امت اسلامی از وضعیت کنونی آن است.

در پایان این مراسم از کتاب «هما را خوش نصیب دوست» با موضوع تبیین شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی که توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی منتشر شده است و نخستین ترجمه کتاب «رفیق خوشبخت ما» به زبان اردو در پاکستان، رونمایی به عمل آمد.

همچنین، بسته‌ای حاوی کتاب «هما را خوش نصیب دوست» به همراه ویژه‌نامه تمام رنگی «مکتب شهید سلیمانی و کتاب رنگ آمیزی کودکان مثل پدر» به همه شرکت‌کنندگان اهدا شد.

انتهای پیام/ص


٠٧:١٤ - 1399/10/14    /    شماره : ٧٦٢٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٩٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ملت ایران برای شرکت در انتخابات
فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد
نویسنده بنگلادشی؛ روایتگر «کوچه و بازار ایران»
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد
دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد
همکاری فرهنگی بین ایران و بصره توسعه می‌یابد
سمینار «کریمه اهل بیت؛ الگوی دختر مسلمان» برگزار شد
حافظ و گوته مظهر تجلی گفتگوی فرهنگی میان شرق و غرب هستند
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
ویژه برنامه «لذت ایرانگردی؛ زیبایی‌هایی که دوباره باید دید» در برلین
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.