English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

اندیشمندان عرب: سردار سلیمانی ، الگویی فرا دینی ، فرا مذهبی و فرا جغرافیایی است/ خبرگزاری ایسنا

به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، رایزنی فرهنگی ایران در لبنان با همکاری مرکز لبنانی مطالعات، مشاوره و اسناد، نشستی وبیناری با حضور متفکران ،اندیشمندان و شخصیت های برجسته سیاسی و فرهنگی مختلف از کشورهای فلسطین ، لبنان ، سوریه ، یمن ،عراق ، ایران و آمریکا همزمان به صورت وبیناری و حضوری با عنوان" ویژگی‌های الگوی راهبردی از نگاه شهید سلیمانی، از مقاومت با اشغالگران گرفته تا محدود کردن هژمونی " در مرکز فرهنگی امام خمینی (ره) برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از ایسنا، در این نشست، ابتدا کلیپی به همین مناسبت پخش و سپس رایزن فرهنگی کشورمان دکتر عباس خامه یار در سخنان خود ضمن تجدید عهد با راه و سیره سردار سلیمانی به بررسی ابعاد شخصیتی وی پرداخت.

خامه یار گفت: سردار سلیمانی مهمترین شخصیتی بود که نقشه آمریکا و اسرائیل را در خاور میانه و منطقه به چالش کشاند و این همان ویژگی اندیشه راهبردی ایشان بود که با ایجاد نظام مقاومت در منطقه چرخ توافقنامه سایکس بیکوی دو و پیمان بالفور دو را از حرکت بازنگهداشت و موازنه قدرت را در مقابل با صهیونیست ها که قصد تقسیم منطقه را داشتند، بر هم زد.

وی افزود: حاج قاسم اندیشمندی راهبردی و طراحی هوشمند در منطقه بود. مکتب نظامی او برای چندین دهه به عنوان الگو مطرح بود و بسیاری از کارشناسان نظامی بر این باورند که با مکتب نظامی وی در دانشگاهها و دانشکده های افسری مورد تدریس قرار بگیرد.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین از سردار سلیمانی به عنوان پرچمدار دیپلماسی جهادی یاد کرده و گفت: این نوع از دیپلماسی که طراحش نیز خود ایشان بود همزمان با مقاومت و جهاد در میدان ، با هوشمندی تمام پیگیرحل مسائل سیاسی بود و در کردستان عراق یک نمونه است.

او افزود: ایشان از کتابخوانی غافل نبوده و حتی در میدان جنگ نیز به مطالعه کتاب و حتی دیوان اشعار می‌پرداخت و به هنگام شهادت دیوان یکی از شعرا نیز همراهش بود. تاکنون حدود پانصد تا ششصد کتاب زیر نظر سردار سلیمانی در رابطه با مسایل منطقه تالیف و به چاپ رسیده است.

خامه یار در ادامه به معرفی شخصیت و ابعاد انسانی و اخلاقی این سردار بزرگ پرداخت و گفت: وی از دوران کودکی با فرهنگ اولیا و صالحان آشنا شد و اخلاق بزرگان را سرمشق زندگی خود کرد. او که برابر استعمار و استکبار می‌خروشید در برابر اشک‌های کودکی یتیم و یا افراد مصیبت زده، تاب و تحمل نمی آورد و اشکش سرازیر می‌شد. ساده زیست بود و برای دیگران به عنوان الگو مطرح بود. از دیگر خصوصیات وی با خودی‌ها مهربان و با دشمنان و سخت گیر بود.

خامه یار همچنین به نگاه سردار سلیمانی به جنبش‌های آزادی بخش جهان اشاره نموده و گفت: مکتبی از عقلانیت، ایمان، اخلاص و شجاعت بود و فراتر از تمام گرایش‌های سیاسی و جریان‌های مختلف داخلی و خارجی بود. تمام طرفداران طوایف و مذاهب از ایزدی‌ها،اهل تسنن و شیعیان گرفته تا مسیحیان، و دیگر ملت‌ها او را دوست داشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان به شیفتگی سردار سلیمانی به شهادت در چهار دهه گذشته اشاره نمود و گفت: عشق به شهادت را در نگاهش می‌توانستیم مشاهده کنیم. اعتماد به خداوند در کنار اخلاص در عمل یکی دیگر از بارزترین صفات انسانی این شهید بزرگوار بود.

خامه یار در پایان گفت: شهید سلیمانی با شهادت زندگی می‌کرد و دائم زمزمه اش شهادت بود و همواره به عاشقان شهادت می‌گفت: کسی که با شهادت زندگی نکند، هرگز با شهادت از دنیا نخواهد رفت. لذا باید اول از درون شهید بود تا به فیض شهادت نائل آمد.

در ادامه دکتر عبدالحلیم فضل الله، رئیس مرکزلبنانی مطالعات، مشاوره و اسناد در سخنان خود ضمن بیان این نکته که بررسی الگوی راهبردی فرماندهی سردار سلیمانی به دلیل جایگاه والای این سردار در میادین سخت نبرد و نقش تاریخی و جهادی که ایفانمود را امری سخت معرفی کرد و گفت: دلیل این امر تجربه و موفقیت‌ها و پیروزهایی است که این سردار در میادین مختلف به دست آورد آن هم در برابر دشمنانی که از هیچ اقدامی در جنایت های خود فروگذار نکردند.

وی افزود: سردار سلیمانی با سکوت و اراده محکم و گاهی در منظر دیگران به مقابله با دشمنان مختلف و همه جانبه با شرایط اجتماعی و سیاسی متفاوت پرداخت. لذا شایسته است تا این تجربه ارزشمند و نمونه را در مقابله با اشغالگران، استعمارگران، سلطه گران و دولت‌های وابسته، مورد بررسی قرار دهیم.

دکتر عبدالحلیم فضل الله با اشاره به تجربه مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶م گفت: ما در حال حاضر نگاهمان به مسیری است که آغازگر آن مقاومت بوده تا در نهایت بتوانیم در مقابله با سلطه نظامی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی آمریکا با تمامی ادوات و سازمان‌های وابسته به آنان پیروز شویم. لذا الگویی را که مقاومت در این مسیر ارائه نمود و نیز الگوی فرماندهی حاج قاسم سلیمانی سهم بسزایی را در بنای نظام منطقه ای و پس از آن نظام جهانی بر اساس تعدد گرایی و تنوع گرایی و احترام به خصوصیات هر ملتی در آینده خواهد داشت.

در ادامه رئیس مرکز مطالعات، مشاوره و اسناد گفت: سردار سلیمانی با در اختیار گذاشتن توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در مسیر مقاومت عربی و اسلامی و همراهی با آنها در تمامی چالش‌ها و میادین سخت و نیز با در دست گرفتن زمام مقابله با نقشه‌های استکباری در منطقه، نه تنها به تفاوت های جغرافیایی سیاسی و اقتصادی توجه داشت بلکه به تفاوت‌های مذهبی، دینی و فرهنگی ملت‌ها نیز توجه داشت و تمام آنها را تبدیل به یک عامل قدرتمند در جهت وحدت میان ملت‌های منطقه در مقابله با دشمن مشترک تبدیل کرد.

دکتر عبدالحلیم فضل الله همچنین به تاکتیک مبارزاتی و نظامی شهید سلیمانی اشاره نموده و گفت: هرگز برای ایشان، هدف وسیله را توجیه نمی‌کرد و به مسائل اخلاقی در جنگ پای بند بود و از افراط و تفریط دوری می جست و میان دو بعد سیاسی و نظامی را در چارچوب راهبردی برای رسیدن به هدف با کمترین میزان از جنگ جمع کرد.

وی در پایان به نگاه دیگران از دوست و دشمن به سردار سلیمانی اشاره نمود و گفت: چه دوستان و چه دشمنان او را به خوبی می‌شناختند. به ویژه آن که دشمنان و به اعتراف فرماندهان امریکایی، فرماندهی سلیمانی را تؤام با خلاقیت، قدرت، اراده و توانایی در بکارگیری نیروها و سرعت عمل بالا در رسیدن به میدان همراه با صبر، جهاد فردی، شجاعت، گمانه زنی بالا معرفی کرده اند.

سپس انیس النقاش، هماهنگ کننده "شبکه امان" از لبنان ضمن اعتراف به سخت بودن معرفی تمام ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی، گفت: او همزمان یک نظامی به تمام معنای کلمه، یک عارف و یک دیپلمات بود. شخصیتی بود که تمام محاسبات مختلف را می‌شد درباره او داشت، لذا دشمن در جنگ ۲۰۰۶م هرگز محاسبات درستی از وضعیت مقاومت نداشت، اما پس از آن محاسبات فرق کرد و حتی پس از جنگ منطقه "القصیر" نیز محاسبات دشمن با پیش از آن تفاوت کرد، و هر لحظه طرحی دیگر وجود داشت. لذا شخصیت رفتاری حاج قاسم سلیمانی از تمام جوانب و ابعاد مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: همین مسئله کردستان عراق و زمزمه جدایی آن از عراق مسئله بسیار مهمی بود که قدرت‌های جهانی پشت آن قرار گرفته بودند، اما این شهید یک شبه و با حضور در آنجا توانست با دیپلماسی و گفتگو تمام معادلات را بر هم بزند. او همچنین با حضور در عراق به همراه تعداد اندکی از فرماندهان ارشد خود، توطئه تکفیری‌ها را خنثی کند و تا آن زمان حشد الشعبی شکل نگرفته بود.

انیس نقاش در پایان گفت: تمام اقداماتی که او انجام داد و در حال انجام آن بود و یا قصد انجام آن را داشت باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرد چرا که او در این راستا مکتبی را خارج از معادلات کلاسیک کنونی جهان ایجاد کرد.

در ادامه دکتر منیر شفیق، اندیشمند و پژوهشگر فلسطینی گفت: شناخت مستقیمی با ایشان نداشتم اما پس از شهادت وی با تعدادی از فرماندهان جنبش جهاد و حماس دیدار داشتم و آنها درباره این شخصیت بزرگ مطالبی را بیان داشتند که نشان از اوج انسانیت و توانایی بالای جهادی او بود.

وی افزود: با هر فردی که ملاقات کردم، از ویژگی‌های شخصیت سردار سلیمانی اظهار شگفتی می کردند از اخلاق، حسن رفتار و تعامل با دیگران،تواضع و ساده زیستی، وفای به عهد، استقامت و پایداری در میدان و گشاده رویی او سخن می‌گفتند.

این اندیشمند و پژوهشگر فلسطینی در ادامه گفت: تلاش سردار سلیمانی برای رساندن سلاح به نوار غزه و توانمند سازی نظامی ساکنان آنها در مقابله با صهیونیست‌ها در سه جنگ مهم را نمی‌توان از یاد برد. لذا ارتش رژیم صهیونیستی تا پیش از سردار سلیمانی نوعی از برتری نسبی را داشت اما پس از حضور وی در جبهه‌های مقاومت، این ارتش با شکست های پی در پی روبرو شد و ترس بر آنها مستولی شده است، لذا اقدام به ترور قاسم سلیمانی توسط ترامپ بر همین اساس شکل گرفت و می‌دانست چه کسی را به صورت علنی و بر خلاف قوانین بین‌المللی ترور خواهد کرد.

منیر شفیق در پایان گفت: فقدان شهید سلیمانی نه تنها خسارت بزرگی به شمار می رود بلکه در شرایط کنونی ما به شدت نیازمند فرماندهی چون او هستیم تا بتونایم در جنگ بسیار سخت آینده از فرماندهی او بهره لازم را ببریم. اما نباید فراموش کرد که از او می توانیم درس های زیادی را بگیریم و استفاده کنیم.

دکتر زیاد الحافظ، دبیرکل سابق کنفرانس قومی عربی از لبنان سخنران بعدی بود، وی با اعتراف به این مسئله که هیچ دیداری با سردار سلیمانی نداشته به این نکته اشاره کرد که تمام دانسته‌هایش از مقالات، تحلیل ها و نیز از کسانی گرفته شده که از نزدیک با وی ارتباط داشته اند. وی با توجه به این مقدمه گفت: درباره شهید سلیمانی می توان به نکات ذیل اشاره نمود: نخست معرفی این سردار توسط سید حسن نصرالله در مصاحبه اخیر وی با شبکه المیادین است. دوم این که کشورهای غربی با حضور این سردار در میدان های نبرد متوجه این امر شده اند که در حال فروپاشی نمادهای قدرتشان در منطقه قرار گرفته اند لذا تلاش کردند تا وی را از صحنه خارج کنند.

وی افزود: عرب های مرتجع و رژیم صهیونیستی نیز این موضع را اتخاذ نمودند و اقدام به حمایت و تأسیس گروههای تکفیری بر ضد مقاومت نمودند. لذا سردار سلیمانی با ایجاد وحدت راهبردی میان محور مقاومت که در صحنه سیاسی و نیز اقتصادی تأثیر گذار بود توانست به موففقیت دست یابد.

دبیرکل سابق کنفرانس قومی عربی سپس به مقایسه میان محور مقاومت و دشمنان آن پرداخته و گفت: محور مقاومت دارای هدفی روشن بوده در حالی که محور مخالف مقاومت تنها در اندیشه رسیدن به منافع خود هستند. محور مقاومت دارای اصول اخلاقی و فکری است و فراتر از مرزهای جغرافیایی و زمان و مکان عمل می‌کند در حالی که دشمنان مقاومت در جهت منافع خود و در محدوده زمانی و مکانی عمل می کنند.

وی افزود: فرمانده سلیمانی اولین و اخرین فرمانده‌ای نیست که ترور می شود، این مسیر همچنان ادامه خواهد داشت و در معادلات تغییری ایجاد نخواهد کرد، چرا که این مسیر همچنان ادامه دارد.

دکتر زیاد الحافظ در پایان به مسئله ترور سردار سلیمانی و ابومهدی اشاره نموده و گفت این امر نشان دهنده این است که آمریکا عزمش را جزم کرده تا به هر وسیله ممکن در برابر مقاومت بایستد و این اقدام آنها لکه ننگی بر دامان خود آنها برجای گذاشته و نشان دهنده عمق شناخت حاج قاسم از وضعیت موجود در منطقه بود که وی را مورد هدف قرار دادند، ضمن این که این جنایت بدون انتقام گذر نخواهد کرد، و آن هم خروج تمام نیروهای دشمن و شکست نقشه‌های آنان در منطقه خواهد بود.

در ادامه دکتر بسام ابوعبدالله، پژوهشگر مسائل بین‌المللی از سوریه ضمن یاد آوری نقش مهم و تاریخی سردار سلیمانی در دوران معاصر گفت: باید تجربه حاج قاسم در میادین نظامی و حتی اخلاقی را مورد بررسی قرار دهیم و از آن استفاده کنیم.

وی افزود: قاسم سلیمانی نه تنها شهید ایران و محور مقاومت است بلکه شهید سوریه است و در کشورمان بالاترین نشان فرماندهان نظامی به او اعطا شد و او را بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ مبارزات و جانفشانی‌های فرزندان خود می داند. و همان گونه که سید حسن نصرالله در سخنان اخیر خود به آن اشاره کرد، جنگ در سوریه، اراده ای بسیار قوی و ایمانی راسخ نیاز بود تا در برابر تمام دشمنان پیروز شویم.

وی در ادامه گفت: وقتی بیست و هفت میلیون برای تشییع چنین انسانی در عراق و ایران به خیابان‌ها می‌ریزند، به نوبه خود پیامی برای آمریکاها داشت، که آنها نیز آن را دریافت کردند، شخصیت حاج قاسم را از چهار بُعد می‌توان مورد بررسی قرار داد. نخست بُعد راهبردی به عنوان یک فرمانده نظامی بود که در بیشتر جبهه‌ها و به ویژه سوریه حضور داشت، و هدف دشمنان قطع حلقه ارتباط محور مقاومت در سوریه بود و تمام تلاش خود را در این راه کردند اما با نقش راهبردی ایشان، نقشه‌ها خنثی شد. بُعد دیگر شخصیت وی بُعد انسانی او بود، برخی‌ها تلاش کردند تا او را شیعی بنامند و فتنه انگیزی کنند اما وی یک رزمنده مسلمان و فراتر از تمام ملت‌ها بود و الگویی برای تمام فرماندهانی بود که تنها در پشت عناوین ملی خود مخفی می شوند. وی فرماندهی بود که عاشق فلسطین، سوریه، عراق، یمن و تمام نیروهایی بود که در برابر استکبار و استعمار جدید مقاومت می کنند.

این پژوهشگر مسائل بین‌المللی افزود: از دیگر خصوصیات حاج قاسم این بود که قول و عملش یکی بود و خود این امر در دنیای سیاست امروزی که افراد با دروغ و نفاق رفتار می‌کنند کاملا تفاوت داشت. ما این درس را از مکتب انقلاب اسلامی و مکتب مقاومت و مکتب حاج قاسم سلیمانی یاد می‌گیریم.

دکتر بسام ابوعبدالله در پایان با اشاره به احترام و تقدیری که تمام ملت سوریه به حاج قاسم و لطف بزرگی او برای دفاع از این کشور قائل هستند، گفت: هنوز آثار حضور او در ریف حلب، رقه و دمشق و دیگر اماکن مشهود است و او بود که روس ها را متقاعد کرد تا در این میدان حاضر شوند.

دکتر عبدالخالق فاروق، استاد دانشگاه و پژوهشگر مصری ضمن تسلیت فقدان سردار سلیمانی به مقام معظم رهبری ملت ایران و مردم مقاومت منطقه و نیز مصر گفت: در حال حاضر در دنیای مقاومت و جنبش‌های آزادی بخش ملی دو الگو مورد توجه قرار گرفته است. نخست الگوی مبارز و مجاهد ملی و منطقه ای است مانند برخی شخصیت‌های مبارز در کشورهای عربی و آفریقایی و آمریکای لاتین و ن ماد مغنیه در لبنان و الگوی دوم همان مجاهد و مبارز راهبردی است که در شخصیت‌هایی مانند چه گوارا، جمال عبدالناصر، هوگوچاوز، سید حسن نصرالله، حاج قاسم سلیمانی، فیدل کاسترو،امام خمینی و امام خامنه ای و نلسون ماندلا تجلی پیدا کرده است.

 وی در ادامه به بیان مفهوم مبارز و مجاهد راهبردی اشاره نموده و گفت: یک مقاوم راهبردی دارای ویژگی هایی مانند: داشتن یک منظومه فکری و عقیدتی، دیدگاه همه جانبه و روشن در مبارزه با استعمار و دشمن، جمع میان نگاه فکری، عقیدتی با تجربه مبارزاتی و میدانی است.

این استاد مصری افزود: ما دو دسته از مبارزه و حرکت‌های آزادی بخش داریم، نخست همان رهبران ملی طالب آزادی هستند که در دهه های پنجاه و شصت قرن میلادی گذشته در مبارزه با استعمارگران شاهد آنها بوده ایم و در محدوده زمان و مکان منحصر بودند، و دسته دیگر، رهبران راهبردی طالب آزادی هستند که فراتر از مکان و زمان، قومیت و فرا ملی و حتی منطقه ای هستند. مانند حاج قاسم سلیمانی.

دکتر عبدالخالق فاروق،سپس به بیان ویژگی‌های سردار سلیمانی پرداخته و گفت: بجز ویژگی‌های کلی که درباره فرمانده راهبردی اشاره نمودم، حاج قاسم سلیمانی دارای ویژگی‌های ذیل بود:

- وی از یک ژنرال برجسته مؤسسه نظامی ایران به یک فرمانده عملیات میدانی در خارج از ایران(سوریه، لبنان، عراق و یا یمن) تبدیل شد و تا ونزوئلا نیز امتداد یافت.

- مناطقی که وی حضور یافت در آستانه فروپاشی بودند، اما با حضور خود انها را بدون هرگونه ادعا و خودنمایی نجات داد.

- در تمام میدان‌هایی که حاضر شد، دشمن تنها یک طرف بود و آن، همان امپریالیسم آمریکا، و هم پیمانان اروپایی آن و کشورهای مرتجع عربی و ابزار تکفیری آنها با مشارکت اسرائیل بود.

- حاج قاسم سلیمانی نگاه روشن سیاسی راهبردی را با فرماندهی میدانی در هم آمیخت و ارکان استوار تشکیلات مقاومت مسلحانه را در کشورهای مختلف و میدان های مختلف، پایه ریزی کرد.

این پژوهشگر مصری سپس به بیان تأثیر مبارزه سید حسن نصرالله و حاج قاسم سلیمانی در عملیات جداسازی تاریخی کنونی منطقه جهان عرب پرداخته و به شکست اسرائیل در میدان لبنان و آمریکا در عراق و کشورهای مرتجع عرب در سوریه اشاره نموده و گفت: تمام شیاطین جهت تغییر این راهبرد جدید در منطقه تلاش کردند اما منطقه جهان عرب و اسلام شاهد زلزله ای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شدید و بی سابقه ای بود که حکومت های مرتجع و هم پیمان با اسرائیل را از دولت های مردمی جدا کرد. و حقیقت چهره تمام جنبش‌های سیاسی جهان عرب را برملا ساخت.

دکتر عبدالخالق فاروق در ادامه افزود به تداوم دشمنی اندیشمندان و نخبگان فرهنگی و رسانه‌ای مصر و جهان عرب با رژیم صهیونیستی و جریان سازش برخی از رهبران اعراب با این رژیم اشاره نموده و سپس به بیان مشکلات اشغال عراق توسط متجاوزان امریکایی انگلیسی و همکاری برخی اعراب با اشغالگران پرداخت.

وی در پایان گفت: به رغم تمام فشارهای امنیتی، رسانه‌ای و سیاسی بر ملت‌های منطقه جهت سازش با رژیم صهیونیستی، اما همچنان شاهد خشم روزافزون ملت‌ها بر ضد این رژیم هستیم و در انتظار لحظه انفجار این آتشفشان خواهیم بود.

سپس حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمد زراقط، استاد حوزه از لبنان با تأکید بر این نکته که سخن گفتن درباره شخصیت بزرگی مانند سردار سلیمانی کار آسانی نیست، به معرفی ابعاد مختلف و استثنایی این شخصیت پرداخته و گفت: شخصیت این شهید بزرگ، یک ترکیب متجانس از عناصر نا متجانس بود. بنا به گفته کسانی که او را می شناختند، وی مرد خط مقدم میدان نبرد بود که همزمان طراح نقشه‌های بزرگ در اتاق عملیات بود.

محمد زراقط در ادامه افزود: نگاه تیز بین و باریک بین وی در میادین جنگ و همزمان با عزم و اراده مستحکم او و مرد میادین سخت بودن باعث نمی شد که در برابر اشک یتیمی کمر خم نکند و اشکش جاری نشود.

این استاد حوزه به توجه شهید بزرگ سلیمانی به رغم درگیری‌اش در جنگ های منطقه ای به قبله اول مسلمانان اشاره نموده و سپس به معرفی ابعاد انسانی و اخلاقی وی پرداخته و گفت: او مرد میدان جهاد اکبر پیش از جهاد اصغر بود و توانست بر نفس خویش غلبه کند و افسارش را به دست گیرد.

وی در پایان برخی خصوصیات سردار دل‌ها را برشمرده و گفت: از تمام آثار گفتاری، نوشتاری و دیداری او، اعتقاد راسخش را استنباط کرد. قدرت تشخیص دقیق او و حضورش در میدان نبرد که باعث تغییر در معادلات میدان می‌شد نشان از نگاه تیزبین و عمیق او در تشخیص مسائل بود. وی به رغم رتبه نظامی بالایش اما تا آخر در میدان نبرد بود و زمین میدان را ترک نکرد و نامش بالاتر از تمام این رتبه‌ها باقی و جاودان ماند.

سپس حمید رزق، نویسنده مسائل سیاسی از یمن،ضمن یاد آوری گرامیداشت هفته شهید در یمن، گفت: خون شهید است که وحدت میان آحاد ملت را ایجاد می‌کند. دشمن ما یکی است و ما یک امت هستیم و توطئه بر علیه تمام امت اسلام صورت گرفته است. شهید قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس از فرماندهان جبهه مقاومت بودند و بجای نشستن در دفتر فرماندهی در میدان حضور یافتند چرا که سرباز حق بودند و از شهادت در راه حق هراسی نداشته بلکه آرزوی آن را داشتند.

وی افزود: خون امثال شهید سلیمانی است که این امت را احیا می‌کند و با شهادت این فرمانده، حرکت امت همچنان ادامه خواهد یافت. او تربیت یافته مکتب امام خمینی بود و در میادین مختلف با حضور خود توانست نقشه آمریکا و ایادی او در منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس را نقش بر آب کند.

این کارشناس رسانه‌ای یمنی گفت: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اسرائیل از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از یمن ناخرسندند چرا که شهید سلیمانی توانست اهداف مهم و راهبردی در محور مقاومت را محقق کند. او با ارسال سلاح به فلسطین و آموزش گروه‌های مقاومت فلسطینی آنها را در برابر صهیونیست‌ها مقاوم کرد و نیز توانست طرح‌های امریکایی‌ها، صهیونیست ها و عربستانی ها را در سوریه و عراق به شکست بکشاند.

وی در پایان گفت: خیانت برخی کشورهای عربی به امت اسلام و سازش با صهیونیست‌ها، این مسئله را نشان می‌دهد که ما به لحظات پایانی این رژیم نزدیک شده ایم تا در جنگ آینده بتوانیم فلسطین را به اذن خدا آزاد کنیم.

معن بشور، مدیر مرکز عربی بین المللی"التواصل و التضامن" از لبنان با پیامی که توسط مصطفی بیرم مجری وبینار قرائت شد، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان و مرکز مطالعات، مشاوره و اسناد، به جهت تنظیم این وبینار گفت: بر این باورم که نیروی مقاومت و در رأس آن حزب‌الله لبنان، افق‌های تازه ای را در مقابله با نقشه صهیونیست‌ها و استعمارگران در منطقه گشود و همین امر محور خط مقاومت در فلسطین و لبنان بوده و سردار سلیمانی اداره آن را بر عهده داشت. این فرمانده با حضور میدانی خود و همزمان نگاه راهبردی و فرماندهی خود مانع رسیدن آنها به اهدافشان شد.

معن بشور در ادامه پیام خود به ترور فرماندهان ارشد توسط صهیونیست ها و استعمارگران اشاره نموده و گفت: این عمل به شدت محکوم است و به رغم تمام اختلافات، جهت توجه ما به سمت فلسطین و مقابله با توطئه صهیونیست ها و استعمارگران است.

وی اظهار امیدواری کرد که با گذشت یک سال از عملیات ترور شهید سلیمانی بتوانیم جبهه مقاومت از ایران تا لبنان و فلسطین را مستحکم تر از گذشته حفظ نمائیم و همچنان موازنه قدرت را در برابر دشمنان نگاه داریم.

مدیر مرکز عربی بین‌المللی"التواصل و التضامن در ادامه افزود: باید تمام تلاش خود را در یک میدان متمرکز کنیم و در این لحظات سرنوشت ساز و سالی که با ترور شهید سلیمانی آغاز و با سازشکاری با صهیونیست‌ها پایان می یابد را با دقت مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم که دشمن همچنان زمام امور را در دست گرفته و به رغم قدرت روزافزون مقاومت، آنها دست از تلاش‌های خود برنداشته اند.

معن بشور در پایان نشست‌های مجازی را فرصتی برای حل مشکلات داخلی امت اسلامی دانسته تا بتوان از چالش ها و موانع موجود عبور کرد.

محمد صادق هاشمی، مدیر مرکز مطالعات ازعراق در پیام خود به این نشست ابتدا به ارائه تاریخچه‌ای از نقشه امریکا برای منطقه از زمان جنگ جهانی دوم به بعد و نظام دو قطبی و تک قطبی در جهان پرداخته و به پیش بینی امام خمینی نسبت به فروپاشی نظام سوسیالیستی در جهان و پس از آن نظام سرمایه داری اشاره نموده و به صورت گذرا به اقدام های آمریکا پس از فروپاشی شوروی تا تأسیس گروه‌های تکفیری اشاره نمود.

در ادامه وی به معرفی نظام ها و مؤسسات تأثیر گذار اقتصادی و سیاسی مانند صندوق بین المللی پول، بانک جهانی،سازمان جهانی تجارت آزاد،سازمان ملل، ناتو،سازمان های غیر دولتی،شرکت‌های چند ملیتی،رسانه‌ها و نقش آنها در نظام جدید جهانی پرداخته و به ظهور نظام تک قطبی اسلامی با ظهور انقلاب اسلامی ایران و تغییر معادلات جهانی با ظهور قطب روسیه و چین و متزلزل شدن نظام تک قطبی جهانی و ظهور ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و جهانی و قدرت‌های نظامی نوین اشاره نمود.

محمد صادق هاشمی سپس ضمن اشاره به مسئله ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس گفت: این اقدام جهت استمرار و تداوم تروریسم در منطقه صورت گرفت.

وی افزود: نفوذ روسیه و چین در منطقه و متزلزل شدن روابط اروپا با آمریکا نشانه ظهور همان قطب اسلامی جدید در منطقه است.

وی در پایان کشورهای محور مقاومت را در تعیین محدوده آینده نقشه جهان اسلام و عرب محوری و مؤثر دانسته و متغیرهای اقتصادی در آینده‌ای نزدیک در منطقه باعث تغییر راهبردی از سوی دشمنان ما و به ویژه اسرائیل خواهد شد.لذا تمام هدف صهیونیست ها در حال حاضر جلوگیری از یکپارچه شدن و قدرتمندتر شدن کشورهای محور مقاومت بوده و خواهان تقسیم این کشورها و تضعیف آنها هستند.

در پایان، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی طباطبایی مدیر مرکز امام خمینی ضمن اشاره به آیه‌ای از قرآن مبنی بر توجه خداوند به عمل انسان و اشاره به ایام سوگواری بانوی دوعالم حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها به بیان مسئله شهادت و نشانه بودن آن برای عاقبت به خیری انسان از زبان روایت پرداخت و آن را به سرانجام شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس و عاقبت بخیری این دو شهید ربط داد و با ذکر چند دعا این نشست را پایان داد.

انتهای پیام/


١٥:٢٣ - 1399/10/14    /    شماره : ٧٦٢٨٤٤    /    تعداد نمایش : ١٠٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ملت ایران برای شرکت در انتخابات
فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد
نویسنده بنگلادشی؛ روایتگر «کوچه و بازار ایران»
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد
دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد
همکاری فرهنگی بین ایران و بصره توسعه می‌یابد
سمینار «کریمه اهل بیت؛ الگوی دختر مسلمان» برگزار شد
حافظ و گوته مظهر تجلی گفتگوی فرهنگی میان شرق و غرب هستند
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
ویژه برنامه «لذت ایرانگردی؛ زیبایی‌هایی که دوباره باید دید» در برلین
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.