English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس،

برگزاری نخستین کنفرانس «شهدای وحدت اسلامی» در پیشاور

نخستین کنفرانس «شهدای وحدت اسلامی» به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس با مشارکت سرکنسولگری و خانه فرهنگ ایران در پیشاور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت فرارسیدن نخستین سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس"کنفرانس شهدای وحدت اسلامی" با هدف تبیین ابعاد مختلف شخصیتی سردار دل ها باحضور شخصیت های سیاسی، دینی، دانشگاهی، فرهنگی، اجتماعی و اقلیت های دینی مسیحی و هندو ازجمله قبله ایاز، رییس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان، فضل الهی، نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا، علامه عابد حسین شاکری، معاون حوزه علمیه شهید عارف حسین الحسینی پیشاور، علامه سیدوحید عباس کاظمی، رییس مجلس وحدت مسلمین ایالت خیبرپختونخوا، مولانا محمد شعیب، رییس شورای علما و مشایخ ایالت خیبرپختونخوا، دکترمنهاج الحسن، رییس دانشگاه سیتی پیشاور، پروفسوردکتر رشید احمد، استاد بخش علوم اسلامی درمرکز اسلامی شیخ زاید دانشگاه پیشاور، هارون سربدیال، رییس اقلیت های دینی هندوهای ایالت خیبرپختونخوا، آجون خان، رییس انجمن و خانواده های شهدای دانش آموز دبیرستان ارتش پیشاور، بشری فرخ رییس انجمن ادبی کاروان حوا، عبدالرحمان خلیل، استاد بخش علوم اسلامی مرکز اسلامی شیخ زاید دانشگاه پیشاور(مجری)، سیدابراهیم دهنادی، سرپرست سرکنسولگری ج.ا.ایران درپیشاور و مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ج.ا.ایران درپیشاور، درسالن همایش امام خمینی(ره) خانه فرهنگ ج.ا.ایران برگزار شد.

 این مراسم با تلاوت آیاتی چند ازکلام الله مجید درخصوص مقام و منزلت شهدا، توسط قاری زین العابدین، و پخش کلیپ از زندگی2شهیدگرانقدرحاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس آغاز گردید.

 

مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ج.ا.ایران در پیشاور، ضمن عرض تسلیت به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سپهبدحاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس طی سخنانی اظهارداشت: چرخ روزگار، گاه جریان نورانی حق، وجه غالب را در جوامع می‌یافت و گاه جریان ظلمانی باطل جامعه را به سوی تباهی و پلیدی و پلشتی سوق می‌داد و در مقاطع مختلف پیامبران الهی برای زدودن زنگار از چهره حق و ایجاد انگیزه در انسان ها برای بازگشت به فطرت الهی خویش، از سوی پروردگار متعال مبعوث می‌شدند.

کاروان بشریت بایستی درطول تاریخ، منزل به منزل ره­ می­‌پیمود تا بستر مناسب برای پدیدار گشتن آخرین دین الهی فراهم شود و بدین ترتیب نوبت به ختم رُسُل حضرت محمد مصطفی(ص)رسید.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص) ۲۳سال در راه استقرار مکتبی جامع و انسان‌ساز از عمق جان کوشید و پایه­ گذار یک نظام فکری - عملی بی بدیل و یک مکتب جامع و فرهنگی سترگ و تمدنی عظیم گردید.

 مهران اسکندریان افزود: انسان های وارسته و رهروان حقیقی راه خداوندی درطول زمانه با صحه بر مسیر حضرت ختمی مرتبت بسیار کوشیدند.

اسکندریان در ادامه افزود: این منادیان و سردادگان در راه وحدت اسلامی، به هیچ مرز و بومی تعلق ندارند. وابسته فرهنگی ج.ا.ایران درپیشاورخاطرنشان کرد: سردار قاسم سلیمانی به حق پرچم دار ایستادگی برای حصول اتحاد و همدلی تمام مسلمانان جهان بوده که با تلاش های خستگی ناپذیر در احیای سرافرازی مسلمانان از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.

وی درپایان سخنان خود اظهارداشت: ازجمله توصیفاتی که رهبر معظم انقلاب در مورد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس به‌کار گرفتند، از سیاق تعبیری است که قرآن کریم به‌کارگرفته است. در یکی از تعابیر قرآن کریم آمده است"ابراهیم خود به‌تنهایی یک امت بود."و این ترازویی برای سنجش قدر و جایگاه افراد است، که بایستی با آن توجه گردد.

       با بیان این حقیقت و تعبیر مقام معظم رهبری که فرموده اند"ما به حاج قاسم سلیمانی شهید عزیز، به ابومهدی شهید عزیز به چشم یک فرد نگاه نکنیم به آنها به چشم یک مکتب، یک راه و یک مدرسه درس‌آموز نگاه کنیم". و این تعابیر نشانگر جایگاه این شهدای والامقام می باشد.

درادامه این مراسم قبله ایاز، رییس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان، ضمن تجلیل از مقام والای شهدای وحدت اسلامی شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس اظهارداشت: این دو بزرگوار در راستای اهداف رفیع اسلامی یعنی وحدت مسلمانان و دفاع ازکیان اسلام و همچنین دفاع از جان و ناموس مسلمانان، درمقابل تعرض قدرت های ظالم آمریکا، اسرائیل و داعش قیام کرده و جان خود را در این راه مقدس فدا نموده و پرچم عزت و عظمت اسلامی را برای همیشه درجهان سربلند کردند.

رییس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان در ادامه سخنرانی گفت: زیاده خواهی ها و دخالت قدرت های بیگانه در دیگر کشورهای منطقه و بویژه کشورهای اسلامی بوسیله تروریست ها و خائنین داخلی همچون القاعده و داعش بوده و شهدای والا مقام اسلام مانند: شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس با تلاش های خستگی ناپذیر، توطئه های آنان را خنثی نموده و مردم منطقه را ازشرآنان نجات دادند.

 وی با اشاره به حادثه دلخراش کشتار جمعی دانش آموزان دبیرستان ارتش درپیشاور درسال2014میلادی افزود: این شهیدان نیز قربانی جاه طلبی زورگویان داخلی و خارجی گردیده و همچون دیگر شهدای اسلام موجب تقویت وحدت و حفظ آرامش مردم مسلمان پاکستان و باعث استحکام نظام کشور دربرابر سلطه طلبان خارجی گردیده است.

قبله ایاز با اشاره به عقب ماندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای اسلامی گفت: تمام بحران های موجود، بدلیل تفرق و عدم وحدت مسلمانان بوده و برای جلوگیری از وضعیت ناهنجار، بایستی مسلمانان وحدت خود را تقویت نمایند.

وی در پایان سخنان خود، حمله به معبد هندوها درکرک ایالت خیبرپختونخوا را محکوم نمود و گفت: اینگونه اقدامات خود سرانه تفرقه انگیز، قابل تحمل نبوده و عکس العمل عاجل دولت و دادگاه پاکستان علیه آشوب گران قابل ستایش می باشد.

فضل الهی، نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا ضمن عرض تسلیت به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردارسپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همچنین ابراز همدردی باخانواده های شهدای دبیرستان ارتش اظهارداشت: تمامی شهدای اسلام سرمایه گرانقدر مسلمانان بوده و جانثاری های آنان موجب تقویت اتحاد بین کشورهای اسلامی، ایجاد امنیت درمنطقه و پایان سلطه آمریکا و اسرائیل برملت های مظلوم منطقه خواهد بود.

       نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا، ضمن انتقاد ازکشورهای زورگوی استکباری گفت: اتحاد کشورهای همسایه و دوست همچون ایران و پاکستان می توانند سدراه آنان شده و موجب تعاملات و پیشرفت های این دو کشور در زمینه های مختلف گردد.

 وی افزود: رهبر حزب تحریک انصاف درسازمان ملل، همانند تمام مسلمانان جهان هتاکی به ساحت مقدس پیامبراسلام(ص) را بشدت محکوم نموده است. 

 فضل الهی، با دعوت ازتمام فرق اسلامی به وحدت و همدلی، خواهان استقامت و پایداری درمقابله با توطئه های یهودی و نصاری شد.

علامه عابد حسین شاکری، معاون حوزه علمیه شهید عارف حسین الحسینی پیشاور، با استناد به آیه شریفه "وَلَا تَقُولُوا لِمَن يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاءٌ وَلَٰكِن لَّا تَشْعُرُونَ" اظهارداشت: مراد از احیا درواقع زندگی حقیقی انسان ها بوده که درک آن برای عامه مردم مقدور نمی باشد. تنها اصل حیات واقعی مختص شهدا می باشد و کسانیکه بدون اهداف عالی و الهی در این دنیا زندگی کنند در واقع مردگانند.

 وی با استناد به احادیث پیامبرگرامی اسلام(ص) درشان و منزلت شهدا گفت: شهدای وحدت اسلامی همچون شهیدسردارسپهبدحاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، جهاد درراه خدا را انتخاب نمودند. و این افتخار به سادگی بدست نمی آید، مگر آنکه انسان مورد بخشایش خداوند متعال قرار گرفته باشد. 

علامه عابد حسین شاکری در ادامه سخنان افزود: قیام درمقابل مظالم آمریکا و اسرائیل قربانی می طلبد. رهروان واقعی بایستی با تاسی از اوصاف عالی سلیمانی ها، شجاعت و اخلاص آنان را سرلوحه زندگی خود قرارداده تا به استقلال و عزت حقیقی نایل گردند.

 مولانا محمد شعیب، رییس شورای علما و مشایخ ایالت خیبرپختونخوا درسخنانی با انتقاد از عمل قبیح و بزدلانه برخی کشورهای عربی درعادی سازی روابط با رژیم غاصب قدس گفت: تمامی مسلمانان اعم از شیعه و سنی بایستی باکنارگذاشتن اختلافات فرعی و چنگ به وحدت اسلامی، با الگو پذیری از سلیمانی ها و ابومهدی ها در مقابل اسرائیل قیام نمایند.

وی از دولتمردان پاکستان خواست: با انتشارتبلیغات گسترده علیه جنایات وحشیانه اسرائیل برای احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین، باهمکاری دیگرکشورهای اسلامی همچون ایران درسازمان ملل متحد، قطعنامه ای برای پایان دادن به جنایات اسرائیل به تصویب برسانند.

 

 سید ابراهیم دهنادی، سرپرست سرکنسولگری ج.ا.ایران درپیشاور، ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان درکنفرانس " شهدای وحدت اسلامی" طی سخنانی اظهارداشت: سال گذشته درچنین روزی سردار سپهبد سلیمانی اندکی بعد از ورود به بغداد جهت دیدار با نخست وزیر عراق، در حمله تروریستی ایالات متحده در نزدیک فرودگاه بغداد ترورشده و به شهادت رسید.

 دشمنان انسانیت که درمیدان های مختلف نبرد درمقابل ایشان مجبور به قبول شکست بودند، سردار سپهبد قاسم سلیمانی را ناجوانمردانه ترور و شهید نمودند.

 دشمنان بشریت فکر می کردند با شهادت سردار سلیمانی از بار شکست های ذلت بارشان در برابر جبهه حق کاسته می شود ولی درعمل متوجه شدند که ترور ناجوانمردانه ایشان باعث شد تا هزاران هزار سلیمانی دیگر با انگیزه ادامه دادن راه سردار در اقصی نقاط جهان وارد صحنه شوند.

وی افزود: حافظه تاریخی دشمنان ملت ایران و دنیای اسلام ضعیف است. روزی نوه پیامبر گرامی اسلام در نبردی نابرابر به دست شقی ترین مردمان با زبان تشنه به شهادت رسید ولی هیچگاه نه تنها از خاطر ملت شریف ایران و مسلمانان فراموش نشدند بلکه همچنان یاد و شجاعت هایشان چراغ راه مسلمانان است.

سرپرست سرکنسولگری ج.ا.ایران درپیشاورگفت: ترورسردارشهید سلیمانی، شهید محسن فخری زاده و سایر دانشمندان و نخبگان ایرانی نمی تواند موجب ایجاد خلل در اراده مردم ایران شود و ملت ایران هرگز این ترور و دیگر ترورهای مجرمانه انجام شده بر علیه فرزندان خود را فراموش نخواهد کرد و هرگز آن را نخواهد بخشید و تا زمانی که عاملان این اقدام را به دست عدالت نسپارد از پای نخواهد نشست.

 این ترور از سوی گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد غیرقانونی اعلام شد و ناقض توافقات امنیتی میان واشنگتن و بغداد بود. این اقدام به شکل گیری موجی از اعتراضات مردمی علیه حضور نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا منجر شد.

سید ابراهیم دهنادی افزود: چهل روز پیش نیز دشمن بار دیگر عمق دشمنی خود با بشریت را با ترور و به شهادت رساندن محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران چهره زشت و کریه خود را به نمایش گذاشت.

وی دلیل محبوبیت و موفقیت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی درمقابله با دشمن و نفوذ محبت شان در دل مردم دنیا را، راستگویی، صداقت و عمل به دستورات قرآن خوانده وگفت: شهید سلیمانی به واسطه شجاعت، بینش و نقش بی نظیری که درمبارزه علیه داعش و افراط گرایی داشت، در یادها باقی خواهد ماند.

روزی که همه از نجات مردم عراق و سوریه از چنگال خون آشامان داعشی مایوس شده بودند این سردار بزرگ به کمک مردم مظلوم منطقه شتافت.

 سرپرست سرکنسولگری ج.ا.ایران درپیشاور با محکوم کردن انتشار کاریکاتورهای موهن گفت: اهانت به هر یک از ادیان و پیامبران، اهانت به همه ادیان و پیامبران الهی می باشد.

 بشری فرخ، شاعره معروف پاکستان و رییس انجمن ادبی کاروان حوا ایالت خیبرپختونخوا با خواندن اشعار حماسی درباره سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: یزیدان عصرحاضر بدانند، خون شهید سلیمانی به هدر نخواهد رفت و به برکت این قربانی ها، کاخ های ظلم آنان با خاک یکسان شده و بشریت از رنج و مصایب نجات پیداخواهدکرد.

 وی افزود: شهید قاسم سلیمانی دارای صفات عالی و انسانی همچون استقامت و مقاومت درمقابل سختی ها، خدمت به انسانیت، رافت و محبت، ایجاد وحدت و تلاش برای برقراری امنیت و آرامش درمنطقه بوده و ایشان درتحقق این اهداف جان خود را فدا نموده است.

 قدسیه قدسی، نویسنده و شاعر مشهور پیشاوردراشعارسروده خود به زبان های فارسی و اردو دروصف شهید سلیمانی، این شهید گرامی را علمدار وحدت مسلمین و سپه سالار سپاه قدس خوانده و با برشمردن صفاتی همچون حریت، شجاعت، یاورمستضعفین و منادی اتحاد اسلامی، خوش خویی، خوش اخلاقی، خستگی ناپذیری و ساده زیستی گفت: ایشان هیچگاه در برابر دشمنان اسلام تسلیم نشده و شهادت را پذیرا شده است.   سخنرانان دیگر ازجمله: علامه سید وحید عباس کاظمی، رییس مجلس وحدت مسلمین ایالت خیبرپختونخوا، دکتر رشید احمد، منهاج الحسن، رییس دانشگاه سیتی پیشاور، هارون سربدیال، نماینده اقلیت های دینی هندوهای ایالت خیبرپختونخوا و مادر یکی از شهدای دانش آموز دبیرستان ارتش پیشاور نیز ضمن دعا برای علو درجات شهدای وحدت اسلامی همچون سردارقاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهدای دانش آموز در اظهاراتی جداگانه خواستار ادامه راه این شهیدان والامقام، توسط تمام مسلمانان و آزادگان جهان شدند.

 سخنرانان جان نثاری ها و رشادت های شهدای اسلام از کشورهای ایران و پاکستان را مختص به مکان و زمان خاص ندانسته و اظهارداشتند: دولتمردان کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان بایستی به عنوان یدواحده در برقراری امنیت و صلح جهانی قدم برداشته و برای تاسیس جامعه بزرگ فرهنگی و تمدن انسانی نوین تلاش نمایند.

درادامه لوح یادبود شهید قاسم سلیمانی، کتاب" ازگمنامی تا حکمرانی بردلها" و ویژه نامه سردارعشق شامل: عکس نوشته های مربوط به شهید سلیمانی به شخصیت های سیاسی، دینی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، رییس اقلیت های دینی هندوها و رییس انجمن شهدای دبیرستان دولتی پیشاور، توسط سید ابراهیم دهنادی سرپرست سرکنسولگری و مهران اسکندریان وابسته فرهنگی ج.ا.ایران درپیشاوراهدا شد.

انتهای پیام/م


١٤:٥٣ - 1399/10/15    /    شماره : ٧٦٢٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٣٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ملت ایران برای شرکت در انتخابات
فصلنامه الدراسات الادبیه در بیروت منتشر شد
نویسنده بنگلادشی؛ روایتگر «کوچه و بازار ایران»
کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد
دوره آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان آغاز شد
همکاری فرهنگی بین ایران و بصره توسعه می‌یابد
سمینار «کریمه اهل بیت؛ الگوی دختر مسلمان» برگزار شد
حافظ و گوته مظهر تجلی گفتگوی فرهنگی میان شرق و غرب هستند
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
ویژه برنامه «لذت ایرانگردی؛ زیبایی‌هایی که دوباره باید دید» در برلین
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.